Стаття 98. Контроль за використанням коштів ...

Published by Консультант on Сб, 03/21/2009 - 10:16

 

Стаття 98.Контроль за використанням коштівДержавного бюджету України від імені Верховної Ради здійснює Рахунко­ві палата.
 
У коментованій статті встановлюється механізм реалізації контролю Рахункової палати за використанням коштів Держав­ні то бюджету України.
Верховна Рада України відповідно до п. 4 ст. 85 Конституції затверджує бюджет, вносить зміни до нього, контролює його вй­окання і приймає рішення щодо звіту про його виконання, організація контролю за використанням бюджетних коштів, як і за своєчасним і повним надходженням коштів до бюджету, є обов'язковим елементом управління цими коштами. За якість контролю органи, що його провадять, відповідають перед держа­вою і суспільством. Метою контролю є виявлення відхилень від завдань (які в бюджеті відбиваються в певних сумах), визначених у Законі про Державний бюджет України та в поточному фінан­совому законодавстві, ефективності та ощадливості використан­ня бюджетних коштів. Порушення бюджетних приписів необхід­но виявити якомога раніше з тим, щоб можна було виправити недоліки, притягнути до відповідальності винних, одержати ком­пенсацію за завдану шкоду і запобігти подібним порушенням у майбутньому.
Регламент Верховної Ради України (ст. 9.1.10) передбачає по­стійне здійснення контролю за виконанням Державного бюджету з боку Верховної Ради та Комітету з питань бюджету. Інші парла­ментські комітети можуть контролювати виконання статей бюд­жету відповідно до їх компетенції. Щомісяця Міністерство фі­нансів України надсилає Комітету Верховної Ради з питань бюд­жету необхідну інформацію про стан бюджету і його виконання.
На засіданні Верховної Ради хід виконання Державного бюд­жету розглядається двічі на рік: у липні і в грудні. Під час розгля­ду заслуховується доповідь уряду. Верховна Рада в разі не затверд­ження доповіді уряду може вирішити питання про його відпові­дальність або окремих його членів. За пропозицією Комітету з питань бюджету Верховна Рада може також прийняти закон про внесення змін і доповнень до закону про Державний бюджет.
На засіданні Комітетів Верховної Ради України виконання бюджету розглядається чотири рази протягом терміну виконання: у квітні, липні, жовтні і січні. Комітет може схвалити бюджет­ну політику уряду або ініціювати розгляд Верховною Радою пи­тання про недовіру бюджетній політиці уряду.
Конституція України передбачила створення спеціального органу контролю за використанням коштів Державного бюдже­ту — Рахункову палату, діяльність якої визначається Законом України від 11 липня 1996 р. «Про Рахункову палату». Такі конт­рольні органи існують у більшості країн світу.
Верховна Рада України на сесії більшістю голосів таємним го­лосуванням на сім років обирає Голову, першого заступника, голов­них контролерів і секретаря Рахункової палати. Всі виборні поса­дові особи Рахункової палати згідно з Законом України «Про Ра­хункову палату» повинні бути громадянами України і не можуть одночасно бути народними депутатами України, членами уряду, займатися підприємницькою діяльністю, працювати за сумісницт­вом, крім науково-педагогічної діяльності в поза робочий час. Де членів Рахункової палати ставляться особливі вимоги: вони по­винні мати вищу юридичну або економічну освіту, досвід про­фесійної діяльності у сфері державного управління, державно­го контролю, економіки, фінансів і права. Свої професійні знан­ня посадові особи Рахункової палати повинні підтвердити піл час обговорення їх кандидатур на засіданні Верховної Ради Украї­ни. Рахункова палата є постійно діючим органом контролю, підпорядкованим і підзвітним Верховній Раді України. Вона здійснює свою діяльність самостійно, незалежно від будь-яких інших державних органів. Повноваження Рахункової палати по­ширюються на Верховну Раду України, органи виконавчої влади Національний банк України, Антимонопольний комітет України Фонд державного майна та інші державні органи.
Рахункова палата контролює місцеві державні адміністрацій органи місцевого самоврядування, підприємства, банки, госпо­дарські товариства, спілки, асоціації незалежно від форм влас­ності, якщо вони одержують, перераховують, використовують кошти Державного бюджету України або мають частку в їх статут­ному фонді чи використовують об'єкти державної власності ас: управляють ними. Рахункова палата контролює утворення і по­гашенням внутрішнього і зовнішнього державного боргу, за­конність надання позик державам, міжнародним організаціям : одержання кредитів від іноземних держав, міжнародних фінансових організацій і позик, які не передбачаються Державним бюджетом.
Рахунковій палаті надано право одержувати від Національно­го банку України, уповноважених банків та інших кредитних ус­танов необхідні відомості про виконання ними операцій, стан рахунків підприємств і організацій, що перевіряються, довідки, копії документів. Для реалізації своїх функцій працівники Рахун­кової палати мають право безперешкодно входити до приміщень державних органів, підприємств, організацій, сховищ виробни­чих і допоміжних приміщень банків, фінансово-кредитних уста­нов, якщо інше не передбачене законодавством. Вони можуть опечатувати касові і службові приміщення, сховища, архіви, а в разі виявлення підробок, підлогів, привласнень і зловживань — вилучати необхідні документи, залишаючи у справах акт вилучен­ня і копії або опис вилучених документів. Вимоги керівників Ра­хункової палати та посадових осіб апарату, пов'язаних із виконан­ням ними своїх обов'язків, є обов'язковими для всіх державних органів, підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності і підпорядкування. При проведенні ревізій, перевірок посадові особи Рахункової палати не мають права втручатися в оперативну діяльність об'єктів, що контролюються.
Посадові особи Рахункової палати відповідають за порушен­ня законодавства про державну та комерційну таємницю згідно з чинним законодавством.
За дорученням Верховної Ради України, комітетів Верховної Ради Рахункова палата здійснює контроль за поквартальним роз­поділом доходів і видатків відповідно до показників цього бюд­жету, в тому числі видатків по обслуговуванню внутрішнього і зовнішнього боргу України, витратою коштів цільових фондів; використанням за призначенням органами виконавчої влади коштів загальнодержавних цільових фондів та коштів позабюд­жетних фондів і за наслідками перевірки подає до Верховної Ради України висновки щодо можливостей скорочення видатків за кожним фондом окремо та доцільності спрямування вилучених коштів на фінансування інших видатків Державного бюджету України.
Рахункова палата контролює управління коштами Державно­го бюджету Державним казначейством України, законність і своєчасність руху коштів Державного бюджету, у тому числі коштів загальнодержавних цільових фондів у Національному банку України, уповноважених банках та кредитних установах України. У ході проведення перевірок і аналізу стану економію: Рахункова палата розробляє заходи щодо вишукання можливос­тей і нових джерел додаткових надходжень до Державного бюд­жету і вносить відповідні пропозиції Міністерству фінансів Украї­ни та провадить інші форми фінансового контролю за формуван­ням і витрачанням державних коштів.
Рахункова палата наділена повноваженнями значно ширши­ми, ніж передбачено ст. 98 Конституції України, оскільки їй на­давалося право здійснювати тільки контроль за витрачанням коштів Державного бюджету України. Рахункова палата контро­лювала тільки видаткову частину бюджету, тобто їй надавалося право контролювати цільове використання коштів, які надійшли до Державного бюджету, не з'ясовуючи причин своєчасного ненадходження доходів. Крім того, згідно з ч. З ст. 143 Конституції України органам місцевого самоврядування можуть надаватися законом окремі повноваження органів виконавчої влади. Держа­ва фінансує здійснення повноважень у повному обсязі за рахунок коштів Державного бюджету України або шляхом віднесення до місцевого бюджету у встановленому законом порядку окремих загальнодержавних податків, передає органам місцевого само­врядування відповідні об'єкти державної власності. Рахункова палата згідно з наданими їй ст. 98 Конституції повноваженням;', позбавлена права контролювати витрачення таких коштів.
Після передачі об'єктів державної власності органам місце­вого самоврядування вона не мала права контролювати їх, як і не може контролювати витрачення коштів, що надходять до місце­вих бюджетів від окремих загальнодержавних податків і зборів. Верховна Рада України підготувала проект Закону, який виправ­ляє це положення, та звернулася до Конституційного Суду Украї­ни за роз'ясненням, чи не суперечать її пропозиції статтям 157 та 158 Конституції України. Конституційний Суд України своїм висновком від 25 березня 1999 р. № 16/99 підтвердив, що покла­дення на Рахункову палату повноважень на проведення парла­ментського контролю за формуванням та виконанням Державно­го бюджету України не суперечить вимогам ст. 157 Конституції.
На звернення Верховної Ради України від 21 вересня 2000 р. щодо конституційності нової редакції ст. 98 Конституції України, запропонованої у проекті Закону України «Про внесення змін де
статті 98 Конституції України», Конституційний Суд України і грудня 2000 р. (справа № 1-45/2000) визнав, шо проект цього Закону відповідає вимогам статей 157 і 158 Конституції України у такій редакції: «Парламентський контроль за формуванням та використанням Державного бюджету України та місцевих бюд­жетів у частині фінансування повноважень місцевих державних адміністрацій та делегованих місцевому самоврядуванню повно­важень органів виконавчої влади по доходах і видатках від імені Верховної Ради України здійснює Рахункова палата України».
Повноваження, порядок організації і діяльності Рахункової палати України визначається законом.