Стаття 96. Державний бюджет України затверджується щорічно ...

Published by Консультант on Сб, 03/21/2009 - 10:11

 

Стаття 96.Державний бюджет України затверджується щорічноВерховною Радою України на період з І січня по31 грудня, а за особливих обставин —? на інший період.
Кабінет Міністрів України не пізніше 15 вересня кожного року подає isВерховної Ради України проект закону про Державний бюджет України на наступний рік. Разом із проектом закону подається доповідь про хід виконання Державного бюджету України поточного року.
У коментованій статті встановлюється процедура затверджен­ня Державного бюджету України і контролю за його виконанням.
Будь-який бюджет стає таким тільки після затвердження його відповідним представницьким органом влади. Конституція України в п. 4 та в п. 22 ст. 92 визначила, що Державний бюджет України встановлюється виключно законом і затверджується Верховною Радою України. Конституція України (ст. 143) наділи­ла правом затверджувати обласні і районні бюджети відповідно обласні та районні ради. Бюджет Автономної Республіки Крим затверджується її Верховною Радою.
Світова практика свідчить, що бюджет кожної держави або органу місцевого самоврядування затверджується на один бюд­жетний (фінансовий) рік. З початком нового бюджетного року починає діяти новий бюджет, затверджений відповідним органом представницької влади. Термін дії бюджету має назву бюджетного періоду. Його тривалість встановлюється законодавством держа­ви, в Україні Конституцією, яка закріпила, що державний пе­ріод це, коли діє Державний бюджет, затверджений Верховною Радою України, який триває з 1 січня по 31 грудня. Таким чином, в Україні бюджетний період, або фінансовий рік, збігається з ка­лендарним роком.
Державні бюджети затверджуються парламентами держав у формі законів на один бюджетний період. Бюджетні періоди в різних країнах тривають рік, але починаються і закінчуються за­лежно від строків скликання бюджетних парламентських сесій. Так, у США бюджетний період триває з 1 жовтня до ЗО вересня, у Великобританії з 1 квітня по 31 березня, у Франції з 1 січня по 31 грудня. Поки парламент не затвердить бюджет і закон про державний бюджет, бюджету в державі немає.
Бюджетний кодекс України (ст. 46) передбачає можливість несвоєчасного прийняття закону про Державний бюджет України. Але це не є підставою для встановлення нового бюджетного періоду. Якщо на початку нового бюджетного періоду не набрав чинності закон про Державний бюджет України, то Кабінет Міністрів України має право здійснювати щомісячно витрат; Державного бюджету лише на цілі, які були передбачені в мину­лому році Законом про Державний бюджет і передбачені проек­том закону про Державний бюджет, розробленим Кабінетом-Міністрів України. Ці витрати не повинні перевищувати однієї дванадцятої обсягу витрат за минулий рік.
До прийняття закону про Державний бюджет на поточний рік забороняється фінансування капітальних видатків, крім видатків пов'язаних з введенням воєнного чи надзвичайного стану, оголо­шенням окремих місцевостей зонами надзвичайної екологічно: ситуації. Не пізніше двох місяців з дня набрання чинності зако­ном про Державний бюджет України Міністр фінансів України інформує Верховну Раду України про здійснені платежі, якщо бюджетні призначення в затвердженому Державному бюджет: відсутні. До прийняття закону про Державний бюджет на поточ­ний бюджетний період запозичення можуть здійснюватися лише з метою погашення основної суми державного боргу.
Нормативно-правовий акт про бюджет (закон чи рішення органу місцевого самоврядування) особливий акт, який збері­гає силу тільки протягом одного бюджетного періоду в Україні з 1 січня по 31 грудня. В ньому вміщені узагальнені бюджетні показники по доходах і видатках. Щодо закону про Державний бюджет України, то в ньому вміщуються конкретні приписи Вер­ховної Ради України до Кабінету Міністрів України. Згідно зі ст. 116 Конституції України Кабінет Міністрів наділений правом по складанню і виконанню бюджету України. Він має право мо­білізувати в Державний бюджет вказану в законі суму доходів і забезпечувати витрати цих коштів на заходи, що передбачені в цьому законі. Закон про Державний бюджет вміщує тільки уза­гальнені бюджетні показники, яких необхідно досягнути протя­гом бюджетного періоду. Обов'язкові платежі (у вигляді податків, зборів, мита тощо) мобілізуються на підставі бюджетної класи­фікації доходів і видатків та постійнодіючого фінансового зако­нодавства. Ним же визначаються норми і нормативи витрат на видатки, пов'язані із функціонуванням держави та її органів. При цьому суму доходів, які повинні збиратися на території держави,даються як мінімальні, і чим більше їх надійде, тим краще. І на­впаки. обмеженість доходів примушує Верховну Раду України встановлювати граничні суми витрат і притягати до відповідаль­ності розпорядників бюджетних коштів у випадках перевищен­ня суми видатків.
Згідно з Конституцією України бюджетний період для Дер­жавного бюджету за особливих обставин може бути іншим. Бюд­жетний кодекс України (ст. 3) встановлює, за яких обставин бюд­жетний період в Україні може бути іншим, а саме: 1) введення воєнного стану; 2) оголошення надзвичайного стану в Україні або з окремих її місцевостях; 3) оголошення окремих місцевостей зонами надзвичайної екологічної ситуації, необхідність усунен­ня природних чи техногенних катастроф.
У разі прийняття Державного бюджету України на інший, ніж передбачено ст. 96 Конституції України, термін місцеві бюджети можуть бути прийняті на-такий же період.
Кабінет Міністрів України подає в установлений Конститу­цією України термін не пізніше 15 вересня кожного року до Верховної Ради проект закону про Державний бюджет України на наступний рік.
Проекти законів подаються до Верховної Ради України суб'єк­тами права законодавчої ініціативи. Оскільки право законодав­чої ініціативи — це право подання законопроекту і обов'язок Верховної Ради України розглянути його, ст. 93 Конституції наді­ляє таким правом Президента України, народних депутатів Украї­ни, Кабінет Міністрів України та Національний банк України. Що ж до проекту закону про Державний бюджет України, то пра­вом на подання його проекту наділений тільки Кабінет Міністрів України. Це не виключає права інших суб'єктів права законодав­чої ініціативи подавати зауваження, доповнення і зміни до роз­робленого Кабінетом Міністрів України проекту закону про Дер­жавний бюджет у встановленому законодавством порядку. В ціло­му ж проект закону про Державний бюджет України до Верховної Ради подає тільки Кабінет Міністрів України.
Кабінет Міністрів України не тільки подає проект про Дер­жавний бюджет до Верховної Ради. Пункт 6 ст. 116 Конституції України наділяє його повноваженнями на розроблення проек­ту про Державний бюджет України і забезпечення виконання затвердженого Верховною Радою України Державного бюджету України та подання Верховній Раді України звіту про його ви­конання.
Розробка проекту Державного бюджету і проекту закону про Державний бюджет дуже складна і тривала робота. Безпосеред­ньо складає проект Державного бюджету, зведеного бюджету та проект закону про Державний бюджет Міністерство фінансів України. Міністр фінансів на підставі основних макропоказників економічного і соціального розвитку України на наступний бюд­жетний період та аналізу виконання бюджету в поточному бюд­жетному періоді визначає загальний рівень доходів та видатків бюджету і дає оцінку обсягу фінансування бюджету для складан­ня пропозицій до проекту Державного бюджету України.
На підставі цих пропозицій складається проект Основних напрямів бюджетної політики на наступний бюджетний період, який Кабінет Міністрів України подає Верховній Раді України для розгляду і схвалення або взяття до відома (пп. 1, 2 та 6 ст. 33 Бюд­жетного кодексу України). Кабінет Міністрів України згідно з Тимчасовим регламентом Кабінету Міністрів України (затвер­джено постановою Кабінету Міністрів України від 5 червня 2000 p.), організовує роботу, пов'язану із складанням проекту Державно­го бюджету України на кожний наступний рік. Кабінет Міністрів України розглядає проект Закону України про Державний бюд­жет України на наступний рік, приймає рішення щодо його схвалення і не пізніше ніж 15 вересня подає до Верховної Ради України.
Конституція України (ст. 92 та п. 6 ст. 116) встановила ви­ключне право Кабінету Міністрів України на розробку і подання проекту Закону України «Про державний бюджет України».
Разом із проектом Закону подається доповідь про хід вико­нання Державного бюджету України поточного року. Це поло­ження розвивається у ст. 9.1.10 Регламенту Верховної Ради, при­свяченої загальному фінансовому контролю за виконанням Дер­жавного бюджету, який здійснює Верховна Рада України та її Комітет з питань бюджету.
На засіданні Верховної Ради хід виконання бюджету розгля­дається двічі на рік: у липні і грудні. Під час розгляду заслуховуєть­ся доповідь уряду (частіше цю доповідь робить Міністр фінансів), приймається постанова про затвердження доповіді уряду. Верхов­на Рада в разі затвердження доповіді уряду може вирішити питання про його відповідальність або його членів. За пропозицією Ко­мітету Верховної Ради з питань бюджету Верховна Рада в цьому разі може також розглянути і прийняти закон про внесення змін і до­повнень до Закону про Державний бюджет України.
На засіданнях Комітету з питань бюджету Верховної Ради виконання бюджету розглядається чотири рази протягом термі­ну його виконання: у квітні, липні, жовтні й січні. Комітет може або схвалити бюджетну політику уряду або ініціювати розгляд Верховною Радою питання про недовіру до неї.