Стаття 9. Чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.

Published by Консультант on Чт, 03/19/2009 - 14:45

 

Стаття 9.Чинні міжнародні договори, згода на обов'яз­ковість яких надана Верховною Радою України, є частиною націо­нального законодавства України.
Укладення міжнародних договорів, які суперечать Конституції України, можливе лише після внесення відповідних змін до Консти­туції України.
 
У коментованій статті закріплено надзвичайно важливу нор­му про співвідношення норм міжнародних договорів України та норм внутрішнього законодавства. Разом з ст. 8 Конституції Ук­раїни коментована стаття визначає склад та ієрархію норм зако­нодавства Української держави.
Термін «чинні міжнародні договори України» належить вик­лючно до міжнародних публічно-правових договорів. Це випли­ває із змісту коментованої статті, яка пов'язує поняття міжнарод­ного договору з процедурою надання Верховною Радою України згоди на його обов'язковість, яку застосовують лише до публіч­но-правових міжнародних договорів. Тому для даного коментаря слід застосовувати міжнародно-правові звичаї та акти, що ре­гулюють право міжнародних публічних договорів, а також внут­рішнє законодавство України, що стосується таких договорів (За­кон України «Про міжнародні договори України»).
Міжнародні договори може бути укладено між державами та за участю інших суб'єктів міжнародного права. Міжнародний договір як форма закріплення міжнародно-правових зобов'язань може мати різні найменування: «конвенція», «пакт», «угода» та ін.
Від міжнародно-правових договорів необхідно відрізняти інші міжнародні акти, що можуть мати правове значення: резо­люції міжнародних організацій, декларації, заяви, заключні акти тощо. Хоча такі документи за певних умов можуть бути юридич­но зобов'язуючими, вони не набувають якості міжнародного до­говору.
Термін «міжнародні договори України» слід розуміти як міжнародні договори, укладені Україною. Порядок укладення, виконання та припинення саме таких договорів регулюється За­коном України «Про міжнародні договори України». Адміністра­тивно-територіальні одиниці України не мають самостійної ком­петенції укладати міжнародні договори, але українське законо­давство не заперечує, що таке делеговане повноваження може бути надано. В такому разі договір має розглядатися як міжнарод­ний договір України.
У коментованій статті згадуються лише чинні міжнародні до­говори. Питання про чинність міжнародного договору - це питан­ня міжнародного, а не внутрішнього права. В царині внутрішньо­го права це питання постає лише тому, що виникає питання про застосування норм такого договору у внутрішньому правопоряд­ку відповідно до національно-правових процедур. Визнання міжнародного договору не чинним у внутрішньому праві не може породжувати міжнародно-правової не чинності. Але питання про дію міжнародного договору у внутрішньому правопорядку не може виникати, якщо договір є нечинним у міжнародному праві. Тому, якщо міжнародний договір ще не набрав чинності, для дії його норм у внутрішньому правопорядку згідно із коментованою статтею може бути недостатньо надання згоди на його обов'яз­ковість Верховною Радою України. Внаслідок цього застосування норм міжнародних договорів України в порядку, передбаченому коментованою статтею, обов'язково має бути пов'язане із з'ясуванням питання про міжнародно-правову чинність відповідного міжнародного договору. Необхідно також з'ясовувати питання про набранням міжнародним договором чинності для України. Дата надання згоди Верховною Радою України на обов'язковість міжнародного договору не збігається з датою набрання чинності міжнародним договором для України. Так, Верховна Рада Украї­ни 14 червня 1997 р. ратифікувала Конвенцію про захист прав людини та основних свобод, а для України вона набрала чинності 11 вересня 1997 р. На жаль, оприлюднення текстів міжнародних договорів в офіційних виданнях України не супроводжується відомостями про набрання ними чинності.
Питання про дію міжнародних договорів України, а також про дію міжнародних договорів СРСР неодноразово поставало перед українськими судами. Враховуючи те, що «юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у дер­жаві» (ч. 1 ст. 124 Конституції України), суди можуть вирішувати це питання. Такий підхід збігається з доктриною та іноземною судовою практикою, яка визнає за національними судами право звертатися до з'ясування питання про чинність та дію міжнарод­них договорів. Зокрема, у зв'язку з правонаступництвом щодо міжнародних договорів перед судами може постати питання про дію в Україні міжнародних договорів СРСР. Відповідно до ст. 7 Закону України «Про правонаступництво» Україна є «правонас­тупником прав і обов'язків за міжнародними договорами Союзу РСР, які не суперечать Конституції України та інтересам респуб­ліки». Таким чином, визнання міжнародного договору СРСР не­чинним може бути встановлене Конституційним Судом України в разі суперечності норм договору Конституції України або судом загальної юрисдикції в разі суперечності норм договору інте­ресам України.
Норми чинного міжнародного договору можуть мати прак­тику їх застосування міжнародними органами. Така практика може впливати на зміст зобов'язань за договором, якщо вона є офіційним тлумаченням цього договору. Так, юрисдикція Євро­пейського суду з прав людини відповідно до ч.1 ст. 32 Конвенції про захист прав людини та основних свобод «поширюється на всі питання, які стосуються тлумачення та застосування конвенції». З огляду на це врахування тлумачень є частиною виконання зо­бов'язань за міжнародним договором.
Тлумачення слів ст. 9 Конституції України «...згода на обо­в'язковість яких надана Верховною Радою України...» пов'язане із з'ясуванням декількох понять. Перш за все як слід розуміти слова „згода на обов'язковість»? У п. 32 ст. 85 Конституції Украї­ни визначена компетенція Верховної Ради України надання зго­ди на обов'язковість міжнародних договорів України. Термін «ра­тифікація» в Конституції не застосовано. В той же час у ст. 7 Зако­ну України «Про міжнародні договори України» це повноваження Верховної Ради України визначене як «ратифікація». Але надан­ня згоди на обов'язковість міжнародного договору можливе не тільки шляхом ратифікації. Відповідно до ст. 2 Віденської кон­венції про право міжнародних договорів 1969 р. надання згоди можливе також шляхом «прийняття», «затвердження», «при­єднання». Саме так слід розуміти слова Конституції про повно­важення давати згоду на обов'язковість міжнародного договору. На практиці Верховна Рада України використовує в повному об­сязі це своє право не тільки шляхом ратифікації міжнародних договорів, що цілком природно, оскільки питання про форму надання згоди на обов'язковість договору звичайно вирішується в самому договорі. Відсутність згадки в ч. 1 ст. 7 Закону України «Про міжнародні договори України» про інші форми надання згоди на обов'язковість міжнародного договору суперечить Кон­ституції України. Тому як частину внутрішнього законодавства слід розглядати не тільки ратифіковані міжнародні договори Ук­раїни, а і ті міжнародні договори, згоду на обов'язковість яких було надано Верховною Радою України в інший формі. У той же час норму ч. 2 ст. 7 Закону України «Про міжнародні договори України» слід розуміти в контексті компетенції Верховної Ради згідно з п. 32 ст. 85 Конституції України та вважати частиною внутрішнього законодавства не тільки ратифіковані, а і ті дого­вори, згоду на обов'язковість яких було надано в іншій формі.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 Закону України «Про міжнародні до­говори України» ратифікації підлягають міжнародні договори України: а) політичні (про дружбу, взаємну допомогу і співпра­цю, нейтралітет), загальноекономічні (про економічну та науко­во-технічну співпрацю), із загальних фінансових питань, з питань позики та кредиту, територіальні, мирні; б) що стосуються прав і свобод людини і громадянина; в) про громадянство; г) про участь у міждержавних союзах та інших міждержавних об'єднаннях (організаціях), системах колективної безпеки; д) про військову допомогу та стосовно направлення контингенту Збройних Сил України до іншої країни чи допуску збройних сил іноземних держав на територію України; е) про історичне та культурне над­бання народу України; є) виконання яких обумовлює зміну чин­них чи ухвалення нових законів України; ж) інші міжнародні до­говори, ратифікація яких передбачена законом чи самим міжна­родним договором.
Міжнародні договори, згоду на обов'язковість яких Верхов­ною Радою України не надано, не застосовуються як частина на­ціонального законодавства. Таких міжнародних договорів Украї­ни переважна більшість, серед них в основному договори, укла­дені центральними органами виконавчої влади України.
В українському праві відсутнє легальне визначення поняття «національне законодавство». Цей термін без визначення його змісту використовує і Конституція України (статті 9,19,118, п. 12 Перехідних положень). Але з'ясування саме цього поняття має принципове значення для розуміння місця міжнародних дого­ворів у ієрархії українського законодавства. Відповідно до Рішен­ня Конституційного Суду України від 9 липня 1998 р. під термі­ном «законодавство» потрібно розуміти прийняті в межах повно­важень та відповідно до Конституції України і законів України: закони України; чинні міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; постанови Верховної Ради України; укази Президента України; декрети і постанови Кабінету Міністрів України. В інших випадках Кон­ституційний Суд України в своїх рішеннях взагалі згадував міжна­родні договори окремо від актів національного законодавства. В той же час Закон України «Про міжнародні договори України» у ч. 2 ст. 17 передбачає: «Якщо міжнародним договором України, укладення якого відбулось у формі закону, встановлено інші пра­вила, ніж ті, що передбачені законодавством України, то засто­совуються правила міжнародного договору України». До цього слід додати, що ст. 12 згаданого Закону поширює на національ­не законодавство міжнародно-правовий принцип сумлінного виконання міжнародних договорів «міжнародні договори Ук­раїни підлягають неухильному дотриманню Україною відповід­но до норм міжнародного права», а також вимагає застосування цього принципу на основі взаємності. При цьому «Президент
України і Уряд України вживають заходів щодо забезпечення ви­конання міжнародних договорів України» (ст. 13 Закону).
Отже, згідно з українським законодавством виконання між­народного договору, згода на обов'язковість якого надана Верхов­ною Радою України, передбачає його пріоритет перед національ­ним законом та іншими актами законодавства, крім Конституції України. Якщо міжнародним договором України, згода на обо­в'язковість якого надана Верховною Радою України, встановле­но інші правила, ніж ті, що передбачені законодавством України, то застосовуються правила міжнародного договору України. Відповідно державні органи або органи місцевого самоврядуван­ня не мають права виключати своїми актами зобов'язання, що містяться в таких договорах. З дати набуття для України чинності міжнародним договором не повинні застосовуватися норми внут­рішньодержавного законодавства, що йому суперечать.
У деяких випадках міжнародним договором, згоду на обов'яз­ковість якого надано Верховною Радою України, санкціонуєть­ся застосування державою-стороною інших міжнародних актів. Наприклад, Договором про відносини добросусідства і співробіт­ництва між Україною та Румунією від 2 липня 1997 р. встановле­но зобов'язання сторін «застосовувати міжнародні норми і стан­дарти ... які містяться ... в: документі Зустрічі Копенгагенської Конференції щодо людського виміру Організації з безпеки та співробітництва в Європі від 29 червня 1990 року, Декларації Ге­неральної Асамблеї ООН щодо прав осіб, які належать до на­ціональних або етнічних, релігійних і мовних меншин (Резо­люція 47/135) від 18 грудня 1992 року...» В такому випадку дого­вірна норма вступає в колізію з ч. 1 ст. 9 Конституції України і тому не може бути застосована. Застосування у внутрішньому правопорядку норм міжнародних договорів не може ні суперечи­ти Конституції України, ні доповнювати її (за винятком випадків, коли Конституція надає таку можливість, наприклад, у ч. 1 ст. 22), ні виключати будь-які положення (в Рішенні у справі Устименка Конституційний Суд України зазначив: «...винятки з конститу­ційних норм встановлюються самою Конституцією, а не іншими нормативними актами»).
В ч. 2 ст. 9 Конституції України зазначено, що «укладення міжнародних договорів, які суперечать Конституції України, можливе лише після внесення відповідних змін до Конституції України...» Таким чином, норма цієї статті спрямована у майбутнє і виключає можливість укладення міжнародних договорів, що суперечать Конституції України. Відповідно до п. 2 ст. 1 Закону України «Про міжнародні договори України» поняття «укладен­ня міжнародного договору України» охоплює ведення перего­ворів з метою підготовки тексту міжнародного договору, прий­няття тексту міжнародного договору чи встановлення його автен­тичності та висловлення згоди на обов'язковість міжнародного договору для України. Це створює юридичний обов'язок для органів Української держави, уповноважених вести переговори, підписувати договори, давати згоду на обов'язковість договору, не укладати міжнародні договори, що суперечать Конституції Украї­ни; Але це не виключає можливості появи міжнародних дого­ворів, що суперечать Конституції України. На цей випадок Кон­ституція не дає прямої відповіді, оскільки ця проблема є міжна­родно-правовою і її вирішення міститься в ч. 1 ст. 46 Віденської конвенції про право міжнародних договорів: «Держава не має права посилатися на ту обставину, що її згоду на обов'язковість для неї міжнародного договору було виражено з порушенням того чи іншого положення її внутрішнього права, що стосується ком­петенції укладати договори, як на підставу недійсності її згоди, якщо тільки таке порушення не було явним і не стосувалося нор­ми її внутрішнього права особливо важливого значення». При цьому порушення норми внутрішнього права особливо важливо­го значення має бути надзвичайно серйозним і ставити під сумнів сам факт належного волевиявлення. В іншому випадку договір буде визнано чинним і виникне питання про його виконання.
Конституція не вирішує питання про можливість застосуван­ня норм міжнародних договорів, норми яких суперечать Консти­туції, але за своїм духом Конституція безумовно не сприймає такої колізії. На такій позиції стоїть і Конституційний Суд Украї­ни, надаючи перевагу нормам Конституції перед нормами міжна­родних договорів України. Відповідно до ст. 87 Закону України «Про Конституційний Суд України» Конституційний Суд може розглядати питання щодо конституційності чинного міжнарод­ного договору і у разі дачі висновків про невідповідність міжна­родного договору Конституції України Конституційний Суд Ук­раїни у цьому ж провадженні вирішує також питання щодо не­конституційності цього договору чи його окремих частин.