Стаття 83. Чергові сесії Верховної Ради України ...

Published by Консультант on Сб, 03/21/2009 - 08:58

 

Стаття 83.Чергові сесії Верховної Ради України починаються першого вівторка лютого і першого вівторка вересня кожного року.
Позачергові сесії Верховної Ради України, із зазначенням порядку денного, скликаються Головою Верховної Ради України на вимогу не менш як третини народних депутатів України від конституційного складу Верховної Ради України або на вимогу Президента України.
Уразі введення воєнного чи надзвичайного стану в Україні Вер­ховна Рада України збирається у дводенний строк без скликання.
Уразі закінчення строку повноважень Верховної Ради України під час дії воєнного чи надзвичайного стану її повноваження продов­жуються до дня першого засідання першої сесії Верховної Ради Укра­їни, обраної після скасування воєнного чи надзвичайного стану.
Коментована стаття присвячена термінам скликання парла­менту України, специфіці їх скликання в умовах воєнного і над­звичайного стану.
Правові норми, які містяться у ст. 83 Конституції України, спрямовані на забезпечення ефективного функціонування Вер­ховної Ради України, головним повноваженням якої як єдиного органу законодавчої влади в державі є законотворча діяльність. Ці норми, поряд з деякими іншими конституційними положен­нями, визначають постійно діючий характер діяльності парла­менту. Вони спрямовані на гарантування недопущення будь-яких відхилень щодо календарних строків початку чергових сесій Вер­ховної Ради, можливого неправомірного намагання порушення цих строків, від кого б вони не виходили або у звичайних, або навіть у надзвичайних ситуаціях.
В Основному Законі визначено, що чергові сесії Верховної Ради України починаються першого вівторка лютого і першого вівторка вересня кожного року. У зв'язку з такою конституційною визначеністю початку роботи парламенту чергові сесії не скли­каються. Для загальнонаціонального органу, яким є Верховна Рада України, встановлення в Конституції єдиних строків почат­ку роботи її чергових сесій, крім гарантій від свавільного визна­чення подібних строків, містять також і раціональні установлен­ня, спрямовані на додержання необхідного порядку в роботі українського парламенту, забезпечення узгодженості його діяль­ності із роботою різних державних органів, здійснення будь-яких державних заходів, планування своєї діяльності.
У статті 83 Конституції йдеться також про скликання поза­чергових (екстраординарних) сесій Верховної Ради України. Вони скликаються Головою Верховної Ради України на вимогу не менш як третини народних депутатів від конституційного складу Вер­ховної Ради, тобто не менш як ста п'ятдесяти народних обранців, або на вимогу Президента України. При цьому обов'язково за­значається порядок денний сесії, що скликається. Строк скликан­ня позачергової сесії не повинен перевищувати десять днів після надходження вимоги про необхідність її скликання. Не пізніше ніж за три дні до скликання позачергової сесії розпорядження Голови Верховної Ради України з цього питання публікується у друкованому органі Верховної Ради України з обов'язковим за­значенням порядку денного сесії.
У Конституції встановлено також порядок і час скликання сесій в умовах введення в Україні воєнного чи надзвичайного ста­ну. Рішення про введення воєнного або надзвичайного стану в Україні приймає Президент України (пп. 20 і 21 ст. 106 Консти­туції). Ці рішення згідно з п. 31 ст. 85 Конституції мають бути зат­верджені Верховною Радою протягом двох днів з моменту звер­нення Президента до Верховної Ради з таких питань. Сесія Вер­ховної Ради в разі введення воєнного чи надзвичайного стану в Україні збирається у дводенний строк без попереднього оголо­шення про її скликання. Якщо засідання Верховної Ради відбу­ватиметься поза офіційним залом засідань, про це має бути по­відомлено кожного народного депутата із зазначенням адреси проведення парламентських зборів. У такому разі сесія Верхов­ної Ради збирається у дводенний строк, коли воєнний чи надзви­чайний стан оголошується на всій території України, а не лише в окремих її місцевостях.
Якщо дія воєнного чи надзвичайного стану збіглася із закін­ченням встановленого строку діяльності Верховної Ради даного скликання, її повноваження без прийняття спеціального рішен­ня продовжується до дня засідання першої сесії Верховної Ради України, новообраного парламенту після скасування воєнного чи надзвичайного стану.