Стаття 82. Верховна Рада України працює сесійно.

Published by Консультант on Сб, 03/21/2009 - 08:57

 

Стаття 82.Верховна Рада України працює сесійно.
Верховна Рада України є повноважною за умови обрання не менш як двох третин від її конституційного складу.
Верховна Рада України збирається на першу сесію не пізніше ніж на тридцятий день після офіційного оголошення результатів виборів.
Перше засідання Верховної Ради України відкриває найстарший за віком народний депутат України.
Порядок роботи Верховної Ради України встановлюється Кон­ституцією України та законом про регламент Верховної Ради Ук­раїни.
Коментована стаття визначає загальний порядок, норматив­но-процесуальну основу діяльності Верховної Ради України, а також розкриває деякі принципові моменти, пов'язані з почат­ком роботи новообраного парламенту.
Частина 1 статті визначає основну організаційну форму діяльності Верховної Ради України. Сесія як форма діяльності традиційно притаманна організації роботи не лише парламенту, але й інших представницьких органів загальної компетенції (в Укра­їні — Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад). Загалом сесія — це важлива організаційна форма діяльності представницького колегіального органу влади, в межах якої по­єднуються різні форми колективної діяльності депутатів щодо підготовки, попереднього обговорення і остаточного прийняття державно-владних рішень. її сутність полягає в тому, шо депута­ти — члени колегіального органу влади — у встановлений термін збираються разом для спільного обговорення питань, віднесених до їхньої компетенції, і шляхом комбінування різних організа­ційних форм, що враховують професійне розмаїття та політичні погляди депутатів, приймають спільні остаточні рішення.
Сесія є основною формою діяльності Верховної Ради Украї­ни, оскільки тільки на сесії парламент може реалізовувати свою компетенцію шляхом прийняття державно-владних рішень. Саме така форма дозволяє забезпечити дійсне представництво різних суспільно-політичних сил, різних поглядів на вирішен­ня найважливіших питань державного життя, всебічне їх обго­ворення, поєднання спеціалізації парламентських органів із за­гальною компетенцією парламенту в цілому. Спільна діяльність народних депутатів України в режимі функціонування єдиного органу законодавчої влади можлива лише на засіданнях Верхов­ної Ради під час її сесій і неприпустима поза цими засіданнями і за межами сесій.
У мотивувальній частині рішення Конституційного Суду України від 17 жовтня 2002 р. № 17-рп / 2002 (справа щодо повно-важності Верховної Ради України) визначено, що положення ч. 1 коментованої статті, за яким Верховна Рада «працює сесійно», необхідно розуміти так, що вона працює не безперервно, а під час певних періодів — сесій, на які збирається у конституційно виз­начені строки, як правило, двічі на рік. Саме під час сесій прово­дяться пленарні засідання Верховної Ради, засідання її комітетів та комісій. Верховна Ради на сесійний період визначає коло пи­тань, які підлягають розгляду і вирішенню, складає порядок ден­ний чергової сесії, визначає дні і тижні пленарних засідань, ро­боти комітетів та комісій, народних депутатів у виборчих округах, встановлює кількість і тривалість щоденних пленарних засідань парламенту тощо.
Згідно з чинним Регламентом Верховної Ради України сесії парламенту складаються з пленарних засідань, а також засідань комітетів і тимчасових комісій, що проводяться між пленарними засіданнями. Конституційний Суд України у мотивувальній ча­стині вищезазначеного рішення вказує, що пленарні засідання є основною формою діяльності українського парламенту під час його сесій і являють собою регулярні зібрання народних депутатів у визначений час і у визначеному місці, що проводяться за вста­новленою процедурою, на яких розглядаються питання, віднесені Конституцією до повноважень Верховної Ради, і приймаються відповідні рішення шляхом голосування. Згідно з Регламентом Верховної Ради України парламентські комітети, тимчасові комісії або їх робочі групи можуть проводити свої засідання од­ночасно з пленарними засіданнями парламенту лише в тому разі, коли законопроект, над яким вони працюють, визнано невідклад­ним, чи за дорученням Верховної Ради України, якщо в цей час пленарне засідання не пов'язане з прийняттям рішень, проведен­ням виборів, призначенням або затвердженням посадових осіб.
Оскільки сесія є основною формою діяльності єдиного орга­ну законодавчої влади, то так само іменують і загальний про­міжок часу, протягом якого парламентарі здійснюють свої повно­важення у парламенті чи виборчому окрузі. У сесіях здійснюєть­ся й відлік часу існування Верховної Ради України. Кожна чергова сесія нумерується, починаючи з першої сесії новообраного пар­ламенту (парламенту відповідного скликання). Скликання пар­ламенту нумеруються, починаючи з Верховної Ради України, яка функціонувала на момент проголошення незалежності України в 1991р. '
Тривалість сесії визначається самим парламентом. Верховна Рада України на початку кожної сесії визначає орієнтовну дату закриття даної сесії, а в кінці сесії дату відкриття наступної. Верховна Рада може доручити окремим парламентським коміте­там і комісіям продовжити їх роботу і після закінчення сесії. Го­ловуючий на засіданні оголошує закриття сесії на підставі рішен­ня Верховної Ради, прийнятого безпосередньо перед закриттям. У разі запровадження режиму воєнного, надзвичайного чи іншо­го стану, пов'язаного з обмеженням конституційних прав грома­дян, сесія Верховної Ради України без прийняття спеціального рішення продовжується до його припинення.
    Частина2 коментованої статті закріплює умови повноважності новообраної Верховної Ради України. Повноважність це юридично визначена здатність до подальшого функціонування, можливість реалізовувати повноваження, передбачені Конституцією, шляхом прийняття державно-владних рішень. Конституційно визначено, що Верховна Рада України є повноважною за умови обрання не менш як двох третин від конституційного складу парламенту, тобто коли Центральна виборча комісія офіційно оголосить про обрання не менш як 300народних депутатів України. Це є цілком логічним. Оскільки саме такий фактичний склад парламенту є мінімально необхідним для обговорення і прийняття рішень з будь-яких питань, віднесених до компетенції Верховної РадиУкраїни, за винятком питання про усунення Президен­те України в порядку імпічменту. При цьому у своєму рішенні від 17 жовтня 2002 р. № 17-рп / 2002 ( справа щодо повноважності Верховної Ради України) Конституційний Суд України роз'яснив , щоположення ч. 2 коментованої статті щодо умов повноважності українського парламенту слід розглядати у взаємозв'язку з положенням ч. 4 ст. 79 Конституції України і розуміти так, що Верховна Рада України є повноважною, тобто правомочною приймати закони і реалізовувати інші конституційно визначені повноваження, за умов обрання не менш як двох третин від її конституційного складу і складення новообраними народними депутатами України присяги. Ця конституційна вимога є умовою повноважності Верховної Ради України протягом всього періоду скликання і не може розглядатися лише як підстава для відкрит­тя її першого засідання першої сесії. Уразі зменшення з будь-яких причин складу парламенту до кількості, меншої ніж триста народних депутатів, діяльність Верховної Ради України має бути
зупинена до складення присяги належним числом відповідно обраних народних депутатів.
Таким чином, між повноваженнями окремого народного депутата України і компетенцією Верховної Ради України в цілому існує особливий зв'язок. Наявність уповноваженого парламенту залежить від виконання певних вимог, адресованих народним депутатам, від наявності у них повноважень, оскільки ст. 79 Конституції містить вимогу складення народними депутатами Україниприсяги та застереження щодо втрати мандата в разі відмови скласти присягу. Водночас встановлено, що повноваження народних депутатів починаються з моменту складення присяги. Отже, реалізація повноважень Верховної Ради України уможлив­лена наявністю повноважень народних депутатів України
Частина 3 коментованої статті зобов'язує новообраних народ­них депутатів України зібратися на першу сесію не пізніш як на 30-й день після офіційного оголошення результатів парламентсь­ких виборів. Згідно зі ст. 78 Закону України від 18 жовтня 2001 р. «Про вибори народних депутатів України» Центральна виборча комісія оприлюднює результати парламентських виборів у газетах «Голос України» та «Урядовий кур'єр» не пізніш як на п'ятий день з дня встановлення результатів виборів у багатомандатному та од­номандатних округах. У свою чергу, результати виборів у багато­мандатному окрузі Центрвиборчком встановлює не пізніш як на 15-й день з дня виборів, а результати виборів в одномандатних ок­ругах — відповідні окружні виборчі комісії негайно після отриман­ня протоколів дільничних виборчих комісій. Застосований у ко­ментованій статті термін «має зібратися на першу сесію» означає, що до завершення встановленого терміну новообрані народні де­путати України у повноважному складі мають прибути до Києва і розпочати перше пленарне засідання Верховної Ради України.
Новообрана Верховна Рада є організаційно неструктурованою, поки не будуть сформовані її керівні структури. Тому ч. 4 коментованої статті визначає, хто має відкривати перше засідання парламенту нового скликання. Таке право надається найстаршо­му за віком народному депутату України. Це є цілком виправда­ним, оскільки за умов, коли новообрані депутати не знають ділові та організаційні якості один одного, перевага надається найбільш досвідченій і поважній людині з огляду на її вік. Такий підхід по­вністю вкладається в усталені морально-етичні уявлення Україн­ського народу про організацію суспільного співжиття, що ба­зується на повазі до старших.
Частина 5 коментованої статті подає перелік правових актів, в яких містяться процесуальні норми щодо організації роботи Верхов­ної Ради України в цілому. Крім Конституції до цього переліку вне­сено закон про регламент. Конституція найбільш загальним чином визначає відправні засади організації роботи Верховної Ради Украї­ни, а закон про регламент має їх деталізувати. Проект такого зако­ну розроблений, але поки що не прийнятий, тому на сьогодні про­цесуальні аспекти роботи парламенту визначаються Регламентом Верховної Ради України 1994 р. (з подальшими змінами і доповнен­нями). Регламент Верховної Ради України має силу закону і встанов­лює порядок скликання та проведення сесій Верховної Ради Украї­ни, її засідань, формування органів державної влади, визначає зако­нодавчу процедуру, порядок здійснення контрольної діяльності Верховної Ради, її органів, народних депутатів, посадових осіб та інші процедури, а також функції органів Верховної Ради України та її посадових осіб, які випливають з їх повноважень, встановлених Конституцією України. До прийняття закону про регламент Верхов­ної Ради України Регламент Верховної Ради України діє в частині, що не суперечить Конституції і законам України.
Слід зазначити, що перелік нормативних актів, зазначений у ч. 5 коментованої статті, включає в себе тільки ті документи, які стосу­ються організації роботи парламенту як цілісного органу7 влади. Це зовсім не виключає наявності таких документів, які регламентують організацію роботи окремих органів парламенту чи самостійну ро­боту народних депутатів. До таких актів належать, зокрема, Закон України від 4 квітня 1995 р. «Про комітети Верховної Ради України», Закон України від 22 березня 2001 р. «Про статус народного депута­та України», Положення про постійного представника Верховної Ради України у Конституційному Суді України тощо.