Стаття 8. В Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Published by Консультант on Чт, 03/19/2009 - 14:43

 

Стаття8. В Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадяни­на безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
В Україні визнається і діє принцип верховенства права. Зга­даний принцип належить до найкращих прогресивних здобутків політико-правової історії людства і покликаний забезпечувати гуманістичний розвиток суспільства. Верховенство права — це панування права в суспільстві. Йдеться про визначальну роль права у стосунках між усіма учасниками суспільного життя, у життєдіяльності державних і недержавних організацій, соціаль­них спільнот, груп, об'єднань, зрештою - усіх людей. Вираз «вер­ховенство права», або ж «панування («правління») права» (ruleoflaw), вперше вжив у XIX ст. англійський юрист А. Дайсі. У новітній історії цей термін використовується у деяких міжнародних актах (зокрема, у Конвенції про захист прав людини і основних свобод).
Соціальний зміст і сутність принципу, що коментується, визначаються насамперед самим феноменом права. Якщо вважа­ти таким явищем тільки юридичні норми формально-обов'яз­кові правила поведінки загального характеру, встановлені або санкціоновані державою, тоді поняття верховенства права втра­чає самостійне значення. Адже у цьому випадку воно відобража­ло б підпорядкованість держави лише її законам, іншим юридич­ним нормам, які вона сама ж встановила і які в будь-який час сама може змінити чи скасувати. Безперечно, держава має бути зв'я­зана своїми чинними законами, проте ця зв'язаність більш адек­ватно відбивається поняттям «верховенство закону». Поняття ж «верховенство права» набуває самостійного значення в юриспру­денції лише за тієї умови, що саме право інтерпретується як таке явище, котре виникає та існує незалежно від держави, від діяль­ності її законодавчих та інших органів (хоча розуміння його сут­ності ніколи не було й нині не є однозначним).
З позицій соціально-детерміністського, конкретно-історич­ного підходу правом (як феноменом недержавного походження) можна вважати, зокрема, можливості суб'єктів суспільного жит­тя, які необхідні їм для існування й розвитку, об'єктивно зумов­люються досягнутим рівнем економіки й культури людства і ма­ють бути загальними та рівними для всіх однойменних суб'єктів. Без сумніву, найсуттєвішим різновидом є права людини. І саме вони мають стати вирішальним, визначальним чинником та кри­терієм при визначенні змісту діяльності держави і різних соціаль­них спільнот та громадських об'єднань. У разі реального пануван­ня прав людини в суспільному житті якраз і виникають підстави констатувати реалізацію принципу верховенства права. Верхо­венство права, інтерпретоване як пріоритетність у суспільстві насамперед прав людини, проявляється головним чином у таких рисах державного і суспільного життя:
   закріплення в конституційному та інших законах держави основних прав людини (закони, які їм суперечать, є не правовими);
   панування в суспільному та державному житті таких за­конів, котрі виражають волю більшості або всього населення країни, втілюючи при цьому загальнолюдські цінності та ідеали насамперед права і свободи людини;
   врегулювання відносин між особою і державою на основі загально дозволенного принципу: «Особі дозволено чинити все, що прямо не заборонено законом»;
   взаємовідповідальність особи і держави.
Наведені ознаки є, власне, суттєвими рисами і правової держави, що нею проголосила себе Україна в Конституції (ст. 1).
Аналогічне (хоча й не цілком тотожне) розуміння верховен­ства права можна зустріти і в юридичній практиці сучасної Украї­ни. Так, у постанові Пленуму Верховного Суду № 9 від 1 листо­пада 1996 р. «Про застосування Конституції України при здійс­ненні правосуддя» вперше в історії українського судочинства сформульовано таке положення: «Відповідно до ст. 8 Конституції, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Консти­туційні права та свободи людини і громадянина є безпосередньо діючими. Вони визначають цілі і зміст законів та інших норма­тивно-правових актів, зміст і спрямованість діяльності органів законодавчої та виконавчої влади, органів місцевого самовряду­вання і забезпечуються захистом правосуддя... При цьому слід мати на увазі, що згідно зі ст. 22 Конституції, закріплені в ній права і свободи людини та громадянина не є вичерпними» (п. 1). Такий підхід найвищого органу в системі українських судів ви­дається в основному слушним: він орієнтує на те, що визнання закріплених у Конституції прав і свобод людини та громадянина як безпосередньо чинних критеріїв правомірності поведінки як­раз і є шляхом до забезпечення верховенства права. Однак при­наймні одне питання залишається все ж не з'ясованим: чи можуть відігравати таку саму роль у судочинстві ті права і свободи люди­ни, які у Конституції України з певних причин не відображені (хоча вони зафіксовані, скажімо, у деяких міжнародно-правових актах)? Відповідь на це запитання випливає зі ст. 9 Конституції України, яка регламентує співвідношення і зв'язок міжнародних договорів, з одного боку, та національного законодавства Украї­ни, зокрема її Конституції, — з другого.
У демократичній правовій державі, якою стає Україна (пра­вова система її належить до нормативно-актної (європейсько-континентальної) сім'ї), принцип верховенства права має діалек­тично поєднуватись із принципом верховенства закону. Це по­єднання полягає в такому: якщо принцип верховенства закону однаковою мірою поширюється як на правотворчу (законотвор­чу), так і на правозастосовну діяльність, то принцип верховенства права адресований головним чином законодавцю. А державні органи мають користуватись останнім принципом у тих випад­ках, коли вони застосовують юридичні норми, котрі є відносно визначеними за змістом (зокрема, норми оціночні): адже тоді у правозастосовувача виникає можливість обрати на власний роз­суд в межах норми той чи інший варіант рішення. І саме у цих випадках загальнолюдські принципи права стають однією з визначальних підстав для такого вибору. У разі ж застосування юридичних норм, повністю (абсолютно) визначених за змістом, принцип верховенства права реалізується тільки через верховен­ство закону) насамперед закону основного (конституції). Обґрун­тованість щойно викладеного розуміння співвідношення прин­ципів верховенства права і верховенства закону дістала обґрунтоване відображення у Рекомендаціях організованої Академією правових наук України Міжнародної науково-теоретичної конференції «Проблеми методології сучасного правознавства» (Київ, 9-10 жовтня 1996 р.). У цьому документі зазначається, що найголов­нішими методологічними орієнтирами сучасного права України повинні бути, зокрема, «верховенство права, забезпечення його обов'язкової реалізації у законотворчій діяльності; верховенство та найвища юридична сила Конституції України щодо законодав­чих та інших правових актів; верховенство законів у системі нормативно-правових актів України; забезпечення законності та справедливості правозастосовної діяльності; забезпечення пря­мої дії норм Конституції і законів України та обов'язковості їх виконання».
Конституція України має найвищу юридичну силу. Юридич­на сила нормативно-правових актів — це така їх специфічна вла­стивість, яка характеризує їх співвідношення і взаємозалежність за формальною обов'язковістю та визначається місцем органу, який їх прийняв, в апараті держави.
Найвища юридична сила конституції щодо всіх законів та інших нормативно-правових актів зумовлюється тим, що вона за своєю соціально-правовою природою є установчим нормативно-правовим актом держави. З цього випливають такі її властивості: первинність, «першопочатковість», пріоритетність у встанов­ленні визначальних засад суспільного і державного устрою, ста­новища людини в суспільстві; універсальність (конституція врегульовує всі основні ділянки суспільного і державного життя, всі основні відносини людини з державою); винятковість, уні­кальність у регулюванні основних засад держави і суспільства; підвищена юридична стабільність (зокрема, внаслідок специфіч­ного, ускладненого порядку її зміни). Найвища юридична сила Конституції знаходить свій прояв у таких її ознаках:
— верховенство, підпорядкованість, субординованість, від­повідність їй (конституційність) усіх інших законів та підзаконних нормативних актів;
— беззаперечність, безсумнівність, «недоторканність» Консти­туції для всіх суб'єктів державного і суспільного життя, мож­ливість вносити до неї зміни тільки за рішенням того органу, який її прийняв;
— абсолютна, всезагальна обов'язковість: в Україні немає суб'єктів, котрим дозволялося б не дотримуватись її положень.
Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. У коменто­ваному приписі спеціального роз'яснення потребує термін «на основі». Він є засобом конкретизації попередньої частини ст. 8 Конституції і означає, що закони та інші нормативно-правові акти повинні: 1) бути розвитком конституційних норм — конк­ретизацією чи деталізацією їхнього змісту, або ж 2) визначати порядок (процедуру) їх здійснення, або ж 3) встановлювати юри­дичну відповідальність за порушення Основного Закону. Перша із наведених ознак є тотожною поняттю «відповідність Консти­туції законів та інших правових актів» (ч. 2 ст. 147).
Норми Конституції України є нормами прямої дії. Для того щоб краще усвідомити призначення коментованого припису, слід зважати на те, що протягом тривалого попереднього періоду кон­ституційно-правове регулювання у нашій країні відзначалося декларативністю, «безсилістю» (значною мірою навіть фіктив­ністю). Виправданням цього було поширене тоді уявлення, згідно з яким Конституція включає і «програмні положення», які, ясна річ, не можуть бути негайно і безпосередньо втілені в життя. При­значення коментованого припису полягає в тому, щоб подолати такі уявлення і таку практику та безпосередньо забезпечити праворегулятивний вплив Конституції як повноцінного юридично­го (нормативно-правового) акта, гарантувати дієвість, реальність її норм. У зв'язку з цим слід роз'яснити, що означає вираз «дія юридичної норми» і, зокрема, дія «пряма». Дія нормативно-пра­вового акта це забезпечувана державою формальна можливість використання або формальна необхідність виконання (дотри­мання) юридичної норми, що закріплена в ньому.
Поняття прямої дії норм Конституції не слід ототожнювати з поняттям прямої дії закону в часі. Пряма дія закону в часі є од­ним із «напрямків» темпоральної (часової) дії закону. Вона поля­гає в тому, що дія закону поширюється на ті відносини, які виник­нуть після набрання ним чинності, а також на ті відносини, котрі існували ще до цього моменту, проте тривають і надалі (причому дія закону поширюється на них лише з моменту набрання ним чинності).
Краще зрозуміти сутність прямої дії конституційних норм можна, співставляючи її з їхньою непрямою, тобто опосередкова­ною, дією. Опосередкована дія таких норм здійснюється за допо­могою їх конкретизації, деталізації чи «процедуризації» в інших, підконституційних юридичних нормах. Ті положення Основно­го Закону, котрі без згаданих підконституційних норм взагалі не можуть бути реалізовані, якраз і є нормами непрямої дії. Пряма дія конституційних норм вимагає, щоб навіть за наявності і при застосуванні поточних підконституційних законів та інших нор­мативно-правових актів правозастосовчий орган посилався не тільки на них, а спочатку на ту норму Конституції, на розвиток якої або ж на основі якої вони прийняті і діють. Такий висновок знаходить своє підтвердження й у наведеній вище постанові Пле­нуму Верховного Суду України: у ній підкреслено, зокрема, що «суди при розгляді конкретних справ повинні керуватись насам­перед нормами Конституції України». Слід звернути увагу й на те, що коментований припис щодо прямої дії стосується саме норм Конституції, а не якихось інших її положень, які не є власне пра­вилами фізичної поведінки, діяльності (скажімо, положень щодо констатації історичних фактів, намірів і прагнень законодавця, його цілей). Ненормативні положення Конституції можуть використовуватись лише як аргументи при певному тлумаченні її норм (насамперед тлумаченні історичному та цільовому). У цьо­му проявляється їх важлива функція в конституційно-правовому регулюванні.
Постанова Пленуму Верховного Суду України «Про застосу­вання Конституції України при здійсненні правосуддя» вперше виз­начила, в яких саме випадках суд зобов'язаний безпосередньо застосовувати норми Конституції. Це повинно відбуватись тоді, коли:
— зі змісту норм Конституції не випливає необхідність додат­кової регламентації її положень законом;
— закон, який був чинним до введення в дію Конституції чи прийнятий після цього, суперечить їй;
— правовідносини, котрі розглядаються судом, не врегульо­вано законом України, а нормативно-правовий акт, прийнятий Верховною Радою України, суперечить Конституції України;
— укази Президента України, які з огляду на їх нормативно-правовий характер підлягають застосуванню судами при вирішен­ні конкретних судових справ, суперечать Конституції України.
Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. Це положення є яскравим прикладом пря­мої дії конституційних норм щодо судового захисту прав і свобод людини і громадянина (частини 1, 2 ст. 55 Конституції України). Тут, крім поняття прав і свобод людини (див. коментар до ст. 3), уперше зустрічається поняття прав і свобод громадянина. Права і свободи громадянина стосуються лише тих осіб, на котрих по­ширюється українське громадянство, тобто особливий юридич­ний зв'язок між людиною і державою. Він полягає в залежності і відповідальності між ними, що проявляється у специфічних взає­мних правах і обов'язках: держава зобов'язана піклуватись про своїх громадян, де б вони не перебували, забезпечувати здійснен­ня, охорону та захист їхніх прав і свобод, а громадяни мають дотримуватись приписів, встановлених державою в інтересах усьо­го суспільства. Здійснення прав і свобод людини значною мірою визначається їх юридичною забезпеченістю з боку держави. І саме громадянство є тим «каналом», через який відбувається найбільш повне здійснення прав людини. В ідеалі права громадянина мали б повністю співпадати із правами людини. Однак сьогодні така ситуація в Україні (як і в багатьох інших державах) ще не є реаль­ністю. У тих статтях другого розділу Конституції України, де вживаються слова «усі люди», «кожна людина», «усі», «кожен», «кожному», «особа», «ніхто», йдеться про права і свободи люди­ни (незалежно від її громадянства). Ті ж статті Конституції, в яких використовуються терміни «громадянин», «громадяни», встановлю­ють права (або обов'язки), вочевидь, тільки для українських гро­мадян. Відносини, пов'язані з набуттям і втратою громадянства України, детально регламентуються Законом України від 18 січня 2000 р. «Про громадянство України».
У коментованому приписі йдеться про судовий захист саме конституційних прав і свобод, тобто лише тих, які безпосередньо закріплені в Основному Законі. Отже, йдеться так чи інакше лише про частину (хоча й найважливішу) прав і свобод людини та громадянина. Роз'яснення щодо того, які ж права та свободи людини і громадянина існують або можуть існувати поза межа­ми Конституції, подається в коментарі до ч. 1 ст. 22.
Оскільки, як уже зазначалось, норми Конституції є нормами прямої дії, то безпосередньо на їх підставі можна звертатись за захистом своїх конституційних прав і свобод не тільки до суду, а й до інших передбачених законодавством органів. Та й не тільки для захисту, але й для сприяння здійсненню та для охорони кон­ституційних прав.