Стаття 78. Народні депутати України здійснюють свої повноваження ...

Published by Консультант on Сб, 03/21/2009 - 08:47

 

Стаття 78.Народні депутати України здійснюють свої по­вноваження на постійній основі.
Народні депутати України не можуть мати іншого представ­ницького мандата чи бути на державній службі.
Вимоги щодо несумісності депутатського мандата з іншими видами діяльності встановлюються законом.
 
У коментованій статті визначено загальний принцип здійс­нення народними депутатами України своїх повноважень, а та­кож засади несумісності депутатського мандата та посад у так зва­них публічній і приватній сферах.
Постійна основа діяльності народних депутатів України оз­начає, що відповідна діяльність на весь період мандата має бути по суті головним видом їх професійної діяльності. Таке тракту­вання ч. 1 коментованої статті випливає, зокрема, зі змісту Рішен­ня Конституційного Суду України у справі щодо несумісності посад народного депутата України і члена Кабінету Міністрів України від 4 липня 2002 р. (Вісник Конституційного Суду Украї­ни. - 2002. - № 4).
У цьому ж Рішенні встановлено, що ст. 78 Конституції Украї­ни слід розглядати у системному зв'язку з положеннями ч. І ст. 120, відповідно до якої члени Кабінету Міністрів України, ке­рівники центральних та місцевих органів виконавчої влади не мають права суміщати свою службову діяльність з іншою роботою, крім викладацької, наукової та творчої у поза робочий час. Звідси Конституційний Суду України дійшов висновку, що відпо­відає Конституції України положення Закону України від 22 бе­резня 2001 р. «Про статус народного депутата України», за яким народний депутат не має права бути членом Кабінету Міністрів, керівником центрального органу виконавчої влади.
З іншого боку, постійна основа депутатської діяльності є од­ним з свідчень розвитку Верховної Ради України на засадах пар­ламентаризму. Фіксацією положення про такий характер депу­татської діяльності наголошується на відмові від практики ра­дянських часів, коли постійно діючим органом була Президія Верховної Ради, а Верховна Рада на своїх кількаденних сесіях зви­чайно вирішувала питання по суті супроводжувального характе­ру відносно діяльності її Президії.
При цьому депутатська діяльність відрізняється від діяль­ності, здійснюваної за трудовими правовідносинами: в теорії кон­ституційного права вона визначена як почесна політична служба. Тому за свою діяльність депутати мають отримувати не заробітну плату, а винагороду. Сенс такої винагороди полягає не в тому, щоб надати депутату можливість заробити. її призначенням вважається належне матеріальне забезпечення саме депутатської діяльності, створення необхідних умов для реалізації мандата. Водночас постійну основу депутатської діяльності не слід сприй­мати як таку, що позначає професію члена парламенту. Наявність . тієї чи іншої особи статусу депутата залежить насамперед від результатів парламентських виборів.
У частині 2 коментованої статті акцентується увага на несу­місності мандата народного депутата України з іншим представницьким мандатом та з посадами на державній службі, хоча сам термін «несумісність» не вжито.
Термін «несумісність» позначає конституційно-правовий інститут, зміст якого в різних країнах визначено по-різному. Істо­рично вимога несумісності пов'язана з ідеєю поділу влади: за од--дїм з її варіантів законодавча і виконавча влада мають бути чітко розмежовані і одна й та сама особа не може водночас мати мандат члена парламенту і займати посаду в системі виконавчої влади. Відповідний варіант поділу влади покладений в основу побудови державного механізму в президентських республіках і в ряді країн із змішаною республіканською формою державного правління. В країнах з парламентськими формами правління домінує підхід, за яким кандидати в члени уряду визначаються зі складу-парламенту і депутати, будучи призначеними на відповідні поса­ди, зберігають мандати та залишаються членами парламенту. Тим самим встановлено умову або навіть вимогу сумісності депутатсь­кого мандата і посади в уряді.
Однак вимога несумісності не зведена лише до того, що за відповідних умов одна і та сама особа не може бути і депутатом, і членом уряду. За її загальним смислом особа не може мати пред­ставницький мандат і в той же час займати певні посади в держав­них органах або займатися іншими видами діяльності. Звичайною є вимога, за якою особа не може бути водночас членом обох па­лат парламенту. Іноді прямо або опосередковано визначається несумісність мандатів члена парламенту і члена представницько­го органу місцевого самоврядування. Зокрема, така несумісність випливає з ч. 2 коментованої статті. Ця частина, а також ч. 4 ст. 103 Конституції України виключають сумісність мандата на­родного депутата України і поста (мандата) Президента України. Нарешті, в ч. 2 ст. 127 Конституції України у зворотній формі виз­начено несумісність посади професійного судді і будь-якого представницького мандата.
Поняття несумісності (сумісності) за своїм смислом і поход­женням пов'язане з конституційно-правовим інститутом манда­та. Воно є принципово відмінним від поняття сумісництва, відне­сеного насамперед до трудового права. Сумісництвом вважаєть­ся виконання працівником, крім своєї основної, іншої регулярної оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому ж або іншому підприємстві, в уста­нові, організації або у приватної особи за наймом. Разом з тим у Конституції України визначено можливості сумісництва членів Кабінету Міністрів України, керівників центральних та місцевих органів виконавчої влади (ч. 1 ст. 120), а також професійних суддів (ч. 2 ст. 127).
Несумісність необхідно також відрізняти від необираності, яку передбачено в деяких конституціях. За умов необираності представники певних професій або ті, хто займає встановлені посади чи займається певною діяльністю, не можуть бути вису­нуті кандидатами, зокрема на парламентських виборах. На від­міну від, необираності, несумісність не обмежує можливості висунення кандидатур. Однак у випадку обрання кандидата депу­татом відповідна особа звичайно повинна відмовитися або від попередньо займаної посади, або від мандата. В різних країнах встановлено різні юридичні способи розв'язання колізій, що ви­никають через застосування вимоги несумісності. Такий спосіб загальному вигляді визначено в ч. 4 ст. 81 Конституції України.
У частині 2 коментованої статті вжито термін «представницький мандат», зокрема для позначення статусу народного депута­та України. За своїм змістом цей термін є абстрактним, адже у сфері відносин державного владарювання за умов демократичного режиму політичне представництво є виборним представництвом, і мандат члена парламенту завжди буде представницьким. Тому більш конкретним буде визначення характеру мандата за суб'єктом: мандат народного депутата України, мандат Президен­те України тощо.
Мандат як юридична форма взаємовідносин обраних і тих, тло голосував на відповідних виборах, буває двох видів — імперативний і вільний. Як юридична основа станового представництваза феодальних часів історично першим був визнаний імперативний мандат. Такий мандат був характерний і для радянської моделі державного владарювання: його мали депутати рад усіх рівнів. У ряді розвинутих країн він законодавчо визнаний за членами представницьких органів місцевого самоврядування. Приро­ст імперативного мандата полягає насамперед в тому, що, зокре­ма, член парламенту визнається юридично відповідальним перед і д. хто його обрав, або перед усіма мешканцями (виборцями) відповідного округу. Передумовою такої відповідальності є так задний наказ виборців. Депутат зобов'язаний звітувати перед виборцями і може бути достроково відкликаний ними (позбав­лений мандата), якщо він неналежно виконує або не виконує заказ. За формально-юридичною природою імперативний мандат певною мірою наближений до цивільно-правового договору доручення.
Природа вільного мандата полягає в тому, що депутат не є д типично відповідальним перед тими, хто його обрав, не має юридичних обов'язків перед виборцями. Він вважається представником не мешканців (виборців) виборчого округу, а всього
-   народу (виборчого корпусу в цілому) і не може бути відкликаний з теориями. Вільний мандат у теорії розглядається як такий, що найповніше забезпечує депутату можливості займатися тими справами, які віднесені до повноважень парламенту як загально­національного представницького органу державної влади. Він надає діяльності депутата політичного характеру і не зводить її до рівня роботи уповноваженого з місцевих справ. І хоча за умов прийняття імперативного мандата зовні встановлюється більш тісний зв'язок між членами парламенту і виборцями, проте зна­чення і наслідки такого зв'язку не слід переоцінювати. Наявність у депутата вільного мандата не означає, що між ним і виборцями не існує прямих зв'язків. Зрештою, від активності депутата у ви­борчому окрузі багато в чому залежить його подальша парламен­тська кар'єра.
Конституцією України питання щодо виду мандата народно­го депутата України прямо не вирішене. Зокрема, вона не містить жодного положення щодо юридичних зв'язків, котрі існують між народним депутатом і виборцями. Однак про прийняття саме вільного мандата опосередковано свідчить зміст ст. 81 Конституції України: в її ч. 2 визначені підстави дострокового припинення по­вноважень народного депутата, і серед них відсутнє відкликання його виборцями. Непрямим свідченням прийняття вільного ман­дата є офіційний титул «народний депутат України». Зміст цього титулу можна трактувати так, що депутат (член Верховної Ради України) представляє народ у масштабах усієї держави. Подібним свідченням можна вважати й зміст тексту присяги народних депу­татів, яку вони складають перед вступом на посаду. В цьому тексті, зокрема, зазначено, що народний депутат України зобов'язується дбати про «добробут Українського народу» і присягає «виконува­ти свої обов'язки в інтересах усіх співвітчизників».
Важливим є і те, що конституювання імперативного манда­та завжди пов'язане з прийняттям мажоритарної виборчої систе­ми, при якій депутат обирається не усім народом, а виборцями того округу, де він балотується. За умов пропорційної чи зміша­ної виборчих систем виникає проблема логічного узгодження природи імперативного мандата та можливостей його реалізації і характеру багатомандатних (поліномінальних) виборчих ок­ругів, у яких проводяться відповідні вибори. За чинним Законом України «Про вибори народних депутатів України» встановлено саме змішану виборчу системи. При цьому в основу пропорціоналізму на виборах народних депутатів України (половини складу Верховної Ради України) покладено утворення багатомандат­ні: то загальнонаціонального виборчого округу.
У частині 2 коментованої статті визначено, що народні депу­тати України не можуть бути на державній службі. Іншими сло­вам! і, мандат народного депутата визнаний несумісним з посада­ми на державній службі. Це пов'язано з тим, що державна служба побудована за принципом субординації (ієрархії), а у своїй діяльності народний депутат об'єктивно не є підлеглим або підпорядкованим будь-якому органу або посадовій особі і повинен бути поза впливом з боку виконавчої влади.
Конституцією України розрізняються державна служба і служба в органах місцевого самоврядування (ч. 2 ст. 38). Не­дійсність мандата народного депутата України і посади на службі в органах місцевого самоврядування випливає з ч. З коментова­ної статті, за якою вимоги щодо несумісності відповідного ман­дата з іншими видами діяльності встановлюється законом. Зако­ном України «Про статус народного депутата України» встанов­лено, що народний депутат не має права, зокрема, обіймати посаду міського, сільського, селищного голови, а також займа­тися будь-якою, крім депутатської і деякими винятками, оплачу­ваною роботою. Серед винятків служба в органах місцевого са­моврядування не згадана.
У частині 3 коментованої статті йдеться про законодавче виз­начення випадків несумісності мандата народного депутата Ук­раїни, не охоплених змістом її частини 2. Такі випадки встанов­лено в Законі України «Про статус народного депутата України». Констатація законодавчого рівня регламентації відповідних пи­тань свідчить про їх значущість.
У разі невиконання вимог щодо несумісності мандата народ­ного депутата України з іншими видами діяльності відповідно до ч. 4 ст. 81 Конституції України його повноваження припиняють­ся достроково на підставі закону за рішенням суду. При цьому за Рішенням Конституційного Суду України у справі щодо несумі­сності депутатського мандата від 13 травня 1997 р. словосполу­чення «інші види діяльності», яке вживається у ч. 4 ст. 81 Консти­туції України, потрібно розуміти так, що ним охоплюються як види діяльності, передбачені ч. 2 ст. 78 Конституції України, так і види діяльності, які згідно з ч. З ст. 78 встановлюються законом і Вісник Конституційного Суду України. 1997. — № 2. — С. 10).