Стаття 73. ...вирішуються питання про зміну території України.

Published by Консультант on Сб, 03/21/2009 - 08:35

 

Стаття 73.Виключно всеукраїнським референдумом вирішу­ються питання про зміну території України.
Коментовану статтю присвячено закріпленню виключного права Українського народу на зміну державної території шляхом референдуму.
Конституція України і Закон України «Про всеукраїнський та місцеві референдуми» до предмета всеукраїнських референдумів відносять питання загальнодержавного характеру, зокрема за­твердження Конституції України, її окремих положень та внесен­ня до неї змін і доповнень, прийняття, зміну або скасування за­конів України чи їх окремих положень, прийняття рішень, які визначають основний зміст Конституції України, законів Украї­ни та інших правових актів. На всеукраїнський референдум мо­жуть виноситися тільки питання, віднесені Конституцією до відання України. Виключно всеукраїнським референдумом вирі­шуються питання про реалізацію права Українського народу на самовизначення та входження України до державних федератив­них і конфедеративних утворень або вихід з них.
Згідно з коментованою статтею тільки виключно всеукраїн­ським референдумом можуть вирішуватися питання про зміну території України. Це означає, що ні Верховна Рада України, ні Президент України, ні Кабінет Міністрів України, ні інші орга­ни державної влади або органи місцевого самоврядування не ма­ють права на зміну території держави.
Територія держави це територія, що знаходиться у межах державних кордонів, на яку поширюється повна і виключна влада держави. Територіальна цілісність визначальна ознака держав­ного суверенітету. Державна територія це національне надбан­ня і простір проживання народу в межах державних кордонів кожної конкретної держави, який є повноправним і єдиним її власником. Це передбачає право народу на володіння, користу­вання і розпорядження як самою територією, так і її природни­ми ресурсами. Державна територія — це матеріальна база і еко­логічне середовище народу і його держави, частина земної кулі, в межах якої держава від імені свого народу реалізує територіаль­не верховенство, яке є невід'ємною ознакою державного сувере­нітету. До складу державної території входять: сухопутна терито­рія в межах державного кордону і на островах; водна територія, яка включає в себе водний простір, що знаходиться на сухопутній території і островах (озера, ріки, канали, водосховища), і водні простори всередині морських вод і територіального моря; по­вітряна територія, що включає до себе повітряний простір над сухопутною і водною територією держави; надра, розташовані під сухопутною і водною територією держави.
З огляду на принцип народного суверенітету який є визна­чальним принципом основ конституційного ладу зміна території України може проводитись тільки відповідно з волевиявленням народу вільно вираженим на всеукраїнському референдумі. Іншо­го шляху вирішення цієї проблеми законодавство не передбачає. Україна як суверенна держава сама визначає порядок зміни тери­торії. Територіальне верховенство народу і держави передбачає виключну і повну владу народу в межах державної території і відпо­відно право прийняття державними органами законів і правил, що регулюють режим державної території та окремих її частин, питан­ня громадянства, в'їзду в країну осіб та виїзду з її території. Реалі­зація принципу народного суверенітету в даній сфері суспільних відносин означає, що тільки народ, який проживає на території Української держави, має право вирішувати свою політичну долю і долю території, на якій він проживає. Це невід'ємне право наро­ду, яке випливає і з норм міжнародного права.
Питання зміни території держави є прерогативою народу, а не окремої його частини, державних органів чи органів місцевого самоврядування. Так, винесення такого питання на місцеві рефе­рендуми або на референдум Автономної Республіки Крим, від­повідні рішення щодо цього питання місцевих органів державної влади або органів місцевого самоврядування будуть незаконни­ми і не матимуть ніяких юридичних наслідків.
Закон України «Про всеукраїнський та місцеві референдуми» чітко визначає, які питання можуть бути предметом розгляду на всеукраїнському, а які на місцевому референдумі. Виключно місцевими референдумами у відповідних адміністративно-тери­торіальних одиницях вирішуються питання про об'єднання в одну однойменних адміністративно-територіальних одиниць, які мають спільний адміністративний центр. Закон встановлює, що проведення референдумів з питань, що не належать до відання Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядуван­ня, адміністративно-територіальних одиниць в Україні, не допус­кається, а результати таких референдумів визнаються такими, що не мають юридичної сили.
Призначення всеукраїнського референдуму з питань зміни території України згідно з п. 2 ст. 85 Конституції України нале­жить до повноваження Верховної Ради України. Процедура про­ведення такого референдуму регулюється Законом України «Про всеукраїнський та місцеві референдуми». Але Закон не визначає суб'єктів ініціювання проведення такого референдуму. Ними могли б бути громадяни України відповідно до порядку, передба­ченого ч. 2 ст. 72 Конституції України, або народні депутати Ук­раїни у порядку, визначеному ст. 14 Закону України «Про всеук­раїнський та місцеві референдуми». Ці та інші питання органі­зації і проведення всеукраїнських та місцевих референдумів у чинному законодавстві належним чином не врегульовано. Тому це законодавство потребує істотного вдосконалення відповідно до норм Конституції України і вимог сучасного етапу державо­творення.