Стаття 7. В Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування.

Published by Консультант on Чт, 03/19/2009 - 14:42

 

Стаття 7.В Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування.
Місцеве самоврядування це право жителів села, селища, міста, які складають територіальну громаду, самостійно вирішу­вати питання місцевого значення, керуючись Конституцією і за­конами України
Визнання і гарантування на найвищому конституційному рівні місцевого самоврядування має основоположне, фундаментальне значення для розвитку соціальних процесів, для всього державно-правового регулювання.
Наявність цієї норми саме в розділі «Загальні засади», який фактично закріплює основи конституційного ладу в Україні, свідчить про визнання місцевого самоврядування:
одним з фундаментальних принципів конституційного ладу нашої держави;
формою народовладдя і специфічною підсистемою публі­чної влади;
формою залучення громадян до участі у вирішенні питань місцевого значення.
Визнаючи місцеве самоврядування одним з принципів кон­ституційного ладу, сутність якого, насамперед, полягає у забез­печенні прав і свобод людини і громадянина. Основний Закон гарантує сталий розвиток цього інституту. Саме за народом зак­ріплено виключне право визначати і змінювати конституційний лад, яке не може бути узурповане державою, її органами та поса­довими особами.
Місцеве самоврядування, будучи ефективною формою само­організації населення, є одним з основних інститутів громадянсь­кого суспільства. Право вирішувати питання місцевого значен­ня територіальним громадам не дарується державою, а лише юри­дично закріплюється як об'єктивно існуюча реальність. Адже загальновизнаним є те, що будь-яка сукупність людей, об'єдна­них за територіальною чи іншими ознаками, має право вирішу­вати свої справи без втручання владних структур —держави чи органів місцевого самоврядування іншого рівня.
Визначення місцевого самоврядування як підсистеми пуб­лічної влади знайшло своє відображення в ст. 5 Конституції Ук­раїни, відповідно до якої народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядуван­ня. Ще одним вагомим аргументом на користь визнання місце­вого самоврядування формою народовладдя є право органів місцевого самоврядування в межах, встановлених Конституцією, володіти, користуватися, розпоряджатися об'єктами права влас­ності Українського народу
Місцеве самоврядування структурно і організаційно відок­ремлене від державної влади і діє в межах Конституції і законів України автономно. За свою діяльність органи і посадові особи місцевого самоврядування відповідальні насамперед перед те­риторіальною громадою. Органи місцевого самоврядування не підпорядковуються органам державної влади, однак місцеве са­моврядування не існує ізольовано від держави, у них єдине дже­рело влади народ. Простежується функціональна близькість місцевого самоврядування і держави, адже органи місцевого са­моврядування, як і органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України. Гармо­нійне поєднання зусиль держави і місцевого самоврядування, по суті рівноправних суб'єктів публічної влади, є однією з необхід­них передумов оптимальної організації публічно-владного меха­нізму суспільства.
Важливою умовою ефективного вирішення територіальною громадою та її органами питань місцевого значення є гарантованість місцевого самоврядування. Основним гарантом місцевого самовря­дування є Конституція України, яка тримає в «конституційному полі» законодавця (визначає параметри для подальшого законодав­чого регулювання) і унеможливлює необгрунтоване втручання дер­жави у сферу компетенції місцевого самоврядування.
Враховуючи важливість цього інституту для становлення і розвитку громадянського суспільства, порядок визначення засад місцевого самоврядування віднесено ст. 92 Конституцією Украї­ни до виключної сфери законодавчого регулювання.
Особливе місце в системі гарантій місцевого самоврядуван­ня посідають міжнародні стандарти управління на місцях. В Європейській хартії місцевого самоврядування, яка ратифікова­на Верховною Радою України 15 липня 1997 p., закріплено пра­вові, інституційні, адміністративні і фінансові гарантії автоном­ності територіальних громад та їх органів. Ці норми є основою функціонування демократичної системи управління при вирі­шенні питань місцевого значення.
Гарантією місцевого самоврядування є також конституційне визначення основних форм безпосереднього волевиявлення те­риторіальних громад, через які забезпечується здійснення само­врядування: вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії. Територіальні громади, на основі загального, рівно­го і прямого виборчого права шляхом таємного голосування оби­рають строком на чотири роки депутатів сільських, селищних, міських, (районних у місті у разі їх створення), районних, облас­них рад, а також сільського, селищного, міського голову (статті 71,141 Конституції). Фактично єдиною формою безпосереднього вирішення територіальною громадою питань місцевого значен­ня є місцевий референдум. Згідно із ст. 143 Конституції України територіальна громада безпосередньо або через утворені нею органи забезпечує проведення місцевих референдумів та реаліза­цію їх результатів. Основний Закон не закріплює вичерпного пе­реліку форм участі громадян у вирішенні питань місцевого зна­чення, тому інші форми є предметом законодавчого регулюван­ня (загальні збори громадян за місцем проживання, місцеві ініціативи, громадські слухання тощо).
Суттєвою гарантією місцевого самоврядування є його орга­нізаційна самостійність, яка полягає в тому, що призначення по­садових осіб, формування органів місцевого самоврядування здійснюється територіальними громадами, причому це право є виключним. Інституційна автономія місцевого самоврядування проявляється в тому, що територіальні громади не можуть бути примусово об'єднані, ради самостійно визначають свою структу­ру, систему і структуру своїх виконавчих органів, без затверджен­ня чи узгодження з державними інстанціями. Відповідно до ст. 6 Європейської хартії місцевого самоврядування місцеві органи влади повинні мати можливість, не порушуючи більш загальних законодавчих положень, самостійно визначати свої внутрішні адміністративні структури з тим, щоб вони відповідали місцевим потребам і забезпечували ефективне управління.
Повноваження органів і посадових осіб місцевого самовря­дування не можуть бути достроково припинені державними органами. До повноважень Верховної Ради України належить призначення чергових і позачергових виборів до органів місце­вого самоврядування у разі, якщо ними прийняті рішення з по­рушенням Конституції і законів України, прав і свобод грома­дян, якщо вони не забезпечують здійснення наданих їм повно­важень. Проте і в цьому випадку відповідний орган продовжує діяти до обрання нового органу місцевого самоврядування те­риторіальною громадою.
Показником повновладдя місцевого самоврядування, його органів та посадових осіб, є їх правова автономія, суть якої поля­гає в конституційному визначенні компетенції місцевого само­врядування (ст. 143). Відповідно до положень ст. 4 Європейської хартії місцевого самоврядування органи місцевого самоврядуван­ня в межах закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене із сфери їхньої компетенції і вирішен­ня якого не доручене жодному іншому органу. Повноваження, якими наділяються органи місцевого самоврядування, як прави­ло, мають бути повними і виключними, вони не можуть скасову­ватися чи обмежуватися іншим, центральним або регіональним, органом, якщо це не передбачено законом.
Вагомою гарантією місцевого самоврядування є закріплення на конституційному рівні обов'язковості рішень органів місцево­го самоврядування на відповідній території (ст. 144). Зокрема, акти органів і посадових осіб місцевого самоврядування, прий­няті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для ви­конання всіма розташованими на відповідній території органа­ми виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також гро­мадянами, які постійно або тимчасово проживають на відпо­відній території.
Безперечно, що функціонування місцевого самоврядування можливе лише при наявності відповідних матеріально-фінансо­вих ресурсів, які повинні бути адекватні тим повноваженням, які надані органам місцевого самоврядування. Відповідно гарантією економічної самостійності є закріплення на конституційному рівні матеріальних і фінансових основ місцевого самоврядуван­ня. Згідно з Конституцією України (ст. 142) територіальні громади є суб'єктом права комунальної власності, яка включає рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад. Вагомою га­рантією фінансової самостійності місцевого самоврядування є закріплене Конституцією (ст. 143) право органів місцевого само­врядування самостійно формувати, затверджувати і виконувати місцеві бюджети.
Важливою конституційною гарантією місцевого самовряду­вання є його право на судовий захист. Ця конституційна норма має принципове значення для забезпечення правової, організа­ційної і фінансової самостійності місцевого самоврядування, оскільки якою б досконалою і завершеною не була система законо­давства, конфлікти, а часом і відверте порушення прав територі­альних громад та їх органів все ще трапляється. В правовій дер­жаві суди незалежні від впливу інших органів, їх юрисдикція по­ширюється на всі правовідносини. Органи та посадові особи місцевого самоврядування мають право звертатися до суду щодо визнання незаконними актів органів виконавчої влади, інших органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які порушують права територіальних громад, повно­важення їх органів та посадових осіб.
Місцеве самоврядування є могутнім фактором формування громадянського суспільства, оскільки свідома участь громадян у процесі створення гідних умов життя на певній території сприяє формуванню в них відповідальності за вирішення місцевих про­блем, чим одночасно підвищується їхня соціальна та громадянсь­ка активність. Крім того, розвинуте, зі сталими традиціями місце­ве самоврядування може суттєво протидіяти авторитарним тен­денціям, оптимально забезпечить збалансованість відносин людини та держави.