Стаття 65. Захист Вітчизни.... є обов'язком громадян України.

Published by Консультант on Вс, 03/22/2009 - 15:33

 

Стаття 65. Захист Вітчизни, незалежності та територі­альної цілісності України, шанування її державних символів є обо­в'язком громадян України.
Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Захист Вітчизни є конституційним обов'язком кожного її громадянина, оскільки оборона країни належить до найважли­віших функцій держави і це справа всього народу. Україна про­голосила воєнну доктрину, згідно з якою держава не визнає війну як засіб розв'язання міжнародних проблем; прагне до нейтралі­тету й додержання неядерних принципів, не приймати, не вироб­ляти і не набувати ядерної зброї; не має територіальних претензій до жодної держави і не бачить в жодному народові образ ворога; ніколи першою не розпочне бойових дій проти будь-якої країни, якщо сама не стане об'єктом агресії.
Оборона України —це передусім захист держави від збройної агресії, що безумовно є справою честі і обов'язком кожного гро­мадянина. Вона поєднує комплекс політичних, економічних, воєнних, соціальних і правових заходів щодо забезпечення неза­лежності, територіальної цілісності, захисту інтересів держави і мирного життя народу України. Основи організації оборони України та повноваження державних органів щодо її забезпечен­ня, обов'язки підприємств, установ, організацій, посадових осіб стосовно здійснення обороноздатності країни встановлені Зако­ном України від 6 грудня 1991 р. «Про оборону України».
Захист Вітчизни це не лише її оборона. Це і стан захище­ності державного суверенітету, конституційного ладу, територі­альної цілісності, економічного, науково-технічного і оборонно­го потенціалу, законних інтересів держави та прав громадян від посягань з боку окремих організацій, груп та осіб, це відповідний рівень громадського порядку та громадської безпеки, збережен­ня національної культури та ін. Всі ці аспекти захисту Вітчизни мають відстоюватись громадянами.
Координацію з питань національної безпеки і оборони України здійснює Рада національної безпеки і оборони України при Прези­дентові України (ст. 107 Конституції України; Закон України від 5 бе­резня 1998 р. «Про Раду національної безпеки і оборони України»).
У статті 20 Конституції затверджені символи України її Державний Прапор, Державний Герб і Державний Гімн, які ви­значені після прийняття Верховною Радою України 24 серпня 1991 р. Акта проголошення незалежності. Шанування державних символів, повага до них, захист є обов'язком громадян. Чинним законодавством передбачена кримінальна відповідальність за на­ругу над державними символами (ст. 338 КК України), незакон­не підняття Державного Прапора України на річковому або морському судні (ст. 339 КК).
Військова служба у Збройних Силах України та інших війсь­кових формуваннях, створених відповідно до законодавства Украї­ни, полягає в професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Бать­ківщини. Порядок проходження громадянами України вій­ськової служби визначається Законом України від 25 березня 1992 р. «Про загальний військовий обов'язок і військову службу» (в ре­дакції від 18 червня 1999 р.). Положення про порядок проходжен­ня військової служби відповідними категоріями затверджуються Президентом України та регулюються іншими нормативно-пра­вовими актами. Загальний військовий обов'язок встановлюєть­ся з метою комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань, створених відповідно до законодавства України — Прикордонних військ України, Служби безпеки України, Міністерства з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи та інших, а також підготовки населення до захисту держави.
Військова служба є державною службою особливого характе­ру, а виконання громадянами України загального військового обов'язку почесним обов'язком кожного.
Загальний військовий обов'язок включає: підготовку до військової служби; приписку (реєстрацію) до призовних діль­ниць; прийняття та призов на військову службу; проходження за призовом або добровільно військової та альтернативної (не­військової) служби; виконання військового обов'язку в запасі; дотримання правил військового обліку. У воєнний час загальний військовий обов'язок передбачає також загальне обов'язкове військове навчання громадян.
Комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань військовослужбовцями здійснюється через військові комісаріати. Законом встановлено два види комплектування Збройних Сил України: шляхом призову на військову службу на основі загального військового обов'язку; шляхом вступу грома­дян на військову службу за контрактом.
Для доукомплектування Збройних Сил України та інших військових формувань військовослужбовцями при мобілізації у воєнний час створюється запас.
Громадяни України проходять підготовку до військової служ­би. Із допризовниками і призовниками проводиться робота, по­в'язана з підготовкою до військової служби, яка включає допри­зовну підготовку юнаків, підготовку призовників з військово-тех­нічних спеціальностей, підготовку до вступу у вищі військові навчальні заклади та вищі навчальні заклади, які мають навчальні підрозділи, військову підготовку студентів вищих навчальних закладів за програмою офіцерів запасу, фізичну підготовку, ліку­вально-оздоровчу роботу, підвищення рівня освітньої підготов­ки, вивчення державної мови, патріотичне виховання.
Альтернативна (невійськова) служба запроваджена замість проходження строкової військової служби. Право на альтерна­тивну службу, як вид виконання загального військового обов'яз­ку, мають за наявності справжніх релігійних переконань грома­дяни України, які належать до діючих згідно з законодавством релігійних організацій, віровчення яких не допускає користування зброєю та служби у збройних силах. Порядок проходження альтернативної (невійськової) служби врегульований Законом України від 12 грудня 1991 р. «Про альтернативну (невійськову) службу» (в редакції від 18 лютого 1999 p.).
Виконання законодавства про загальний військовий обов'я­зок і військову службу є обов'язком кожного громадянина Украї­ни. Законом України «Про загальний військовий обов'язок і військову службу» передбачена відповідальність керівників, інших посадових осіб державних органів, органів місцевого само­врядування, а також підприємств, установ, організацій всіх форм власності та громадян, винних у порушенні порядку військового обліку, допризовної підготовки, приписки до призовних діль­ниць, призову на дійсну військову службу, призову на військову службу офіцерів запасу, проходження навчальних зборів (занять), мобілізаційної підготовки і мобілізаційної готовності, явки за викликом у військовий комісаріат, а також у вчиненні інших по­рушень законодавства про загальний військовий обов'язок і військову службу.
За ряд правопорушень передбачена адміністративна відпо­відальність, яка настає згідно з КУпАП. За ухилення від призову на строкову військову службу (ст. 335 КК України); ухилення від призову за мобілізацією (ст. 336 КК України) та ухилення від військового обліку або спеціальних зборів (ст. 337 КК України) встановлена кримінальна відповідальність.
Районні (міські) військові комісаріати зобов'язані під час проведення приписки до призовних дільниць, призову на дійсну військову службу офіцерів запасу та проходження навчальних зборів ознайомити громадян з їх правами, обов'язками та вимо­гами Закону України «Про загальний військовий обов'язок і військову службу».