Стаття 60. Ніхто не зобов'язаний виконувати явно злочинні ... накази

Published by Консультант on Вс, 03/22/2009 - 15:15

 

Стаття 60.Ніхто не зобов'язаний виконувати явно злочинні розпорядження чи накази.
За віддання і виконання явно злочинного розпорядження чи на­казу настає юридична відповідальність.
Відповідно до загальних правил, особа, яка перебувала в умо­вах підпорядкованості іншій особі (наприклад, військовослужбовець, працівник або службовець підприємства, установи чи організації), а також особа, яка хоч і не перебуває у відносинах підпорядкованості, проте згідно із законом зобов'язана підкоряти­ся законним вимогам представників влади, має юридичний обов'я­зок виконувати звернені до неї законні розпорядження чи накази. Невиконання особою такого обов'язку визнається правопорушен­ням, що має наслідком притягнення до юридичної відповідальності. Наприклад, ст. 402 КК передбачає кримінальну відповідальність військовослужбовця за непокору, тобто відкриту відмову викона­ти наказ начальника, а також за інше умисне невиконання наказу, а ст. 403 КК за необережне невиконання наказу начальника, якщо воно спричинило тяжкі наслідки.
Стаття, що коментується, передбачає виняток з цього загально­го правила, а саме: ніяка особа не має юридичного обов'язку вико­нувати адресований їй явно злочинний наказ чи розпорядження. Це означає, що відмова особи від виконання такого наказу чи розпо­рядження або невиконання його іншим чином не визнається пра­вопорушенням і відповідно має своїм правовим наслідком виклю­чення юридичної відповідальності. Так, згідно з ч. З ст. 41 КК «не підлягає кримінальній відповідальності особа, яка відмовилася ви­конувати явно злочинний наказ або розпорядження».
Терміни «наказ» та «розпорядження» фактично є синоніма­ми. Крім того, визнано, що термін «наказ» є родовим щодо інших актів управління. Наказ (розпорядження) — це акт управління, виданий уповноваженою службовою особою, який приписує певній особі (групі осіб) вчинити обов'язкову для неї (них) пев­ну дію чи бездіяльність.
Явно злочинним визнається такий наказ (розпорядження), яким завідомо для особи, якій він адресований, наказується вчи­нити передбачене КК України суспільно небезпечне винне діян­ня (дію або бездіяльність) або таке діяння, яке визнається злочи­ном відповідно до загальних принципів права, визнаних цивілі­зованими націями (ч. 2 ст. 7 Європейської Конвенції про захист прав та основних свобод людини).
Злочинний зміст наказу (розпорядження) повинен бути оче­видним, явним для особи, якій він адресований.
Частина 2 ст. 60 передбачає, що в разі виконання явно зло­чинного наказу чи розпорядження юридичній відповідальності підлягає як особа, що віддала такий наказ (розпорядження), так і особа, яка його виконала.
Ці положення Конституції знайшли свій розвиток в ч. З та я. 4 ст. 41 КК та у відповідних статтях Особливої частини КК. Так, служ­бова особа, яка віддала явно злочинний наказ (розпорядження), підлягає кримінальній відповідальності за зловживання владою або службовим становищем (ст. 364 КК) і за підбурювання (організаторство) вчинення злочину, передбаченого в наказі (розпорядженні).
Кримінальна відповідальність особи, яка виконала явно зло­чинний наказ, залежить від того, чи усвідомлювала вона злочин­ний характер наказу (розпорядження).
Якщо, виходячи із зробленої оцінки, для особи було очевид­но, що наказ є злочинним, і вона, проте, виконала такий наказ (розпорядження), то така особа підлягає кримінальній відпові­дальності за вчинений злочин на загальних підставах як викона­вець злочину. При цьому вчинення злочину на виконання тако­го наказу (розпорядження) є обставиною, яка пом'якшує пока­рання (п. 6 ч. 1 ст. 66 КК).
Особа, яка одержала злочинний наказ (розпорядження), може і не усвідомлювати його злочинного характеру. Проте, якщо за обставинами справи вона повинна була і могла це усвідомлю­вати, то вчинене нею розглядається як необережний злочин, якщо, звичайно, таке необережне заподіяння шкоди передбаче­не в КК як злочин.
Якщо особа не усвідомлювала і не могла усвідомлювати зло­чинного характеру наказу чи розпорядження, то за діяння, вчи­нене з метою виконання такого наказу чи розпорядження, кри­мінальній відповідальності підлягає тільки особа, що віддала зло­чинний наказ чи розпорядження (ч. 5 ст. 41 КК). У цьому випадку особа, яка виконала наказ (розпорядження), є своєрідним зна­ряддям у руках того, хто віддав злочинний наказ (розпоряджен­ня). Останній підлягає кримінальній відповідальності як викона­вець того умисного злочину, вчинення якого передбачалося в наказі і який він вчинив «руками» невинуватого «виконавця».
З точки зору права збройних конфліктів проблема відпові­дальності старших командирів, які віддали злочинний наказ, і безпосередніх виконавців такого наказу залежить від тяжкості злочинів, які підрозділяються на порушення-делікти та серйозні порушення — тяжкі злочини.
Держави—учасниці Женевських конвенцій 1949 р. («Про по­кращення долі поранених і хворих в діючих арміях» (ст. 49), «Про покращення долі поранених, хворих і тих, хто зазнав корабельну аварію» (ст. 50), «Про поводження з військовополоненими» (ст. 129), «Про захист громадянського населення під час війни» (ст. 146) зобов'язалися «ввести законодавство, потрібне для забез­печення ефективних кримінальних покарань для осіб, які вчини­ли або наказали вчинити ті чи інші серйозні порушення Кон­венцій 1949 р. Серйозними порушеннями Конвенцій вважають­ся: навмисне вбивство військовополонених, тортури і нелюдське поводження, включаючи біологічні експерименти, нівечення і заподіяння шкоди здоров'ю, багатомасштабні руйнування чи за­гарбання майна, примушення військовополонених нести служ­бу в армії супротивника, захоплення заручників тощо.
Перший додатковий протокол до Женевських конвенцій 1949 р., який торкається захисту жертв міжнародних військових кон­фліктів 1977 p., підійшов до проблеми невиконання злочинного наказу з позицій відповідальності командира (начальника) за накази, які він віддає своїм підлеглим.
Командир, який одержав від старшого начальника злочинний наказ (наприклад, відносно нападу на споруди, які містять небез­печні сили, — атомні електростанції, водосховища, віроломного використання емблем Червоного Хреста, страти заручників), хоч би в якому він був званні, пам'ятає про свою відповідальність за накази, що їх він особисто віддає своїм підлеглим. Повага до міжнародного права в такому разі ґрунтується не на побоюванні того, що посилання на наказ не буде прийняте як виправдання, а на усвідомленні своєї особистої відповідальності за дії підлеглих.