Стаття 56. Кожен має право на відшкодування... шкоди

Published by Консультант on Вс, 03/22/2009 - 15:06

 

Стаття 56. Кожен має право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної та мо­ральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяль­ністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень
Однією із загальних конституційних засад є відповідальність держави перед людиною (ст. З Конституції України), яка ґрун­тується на загальновизнаних нормах і принципах міжнародного права, зокрема, на тих, що втілені в Декларації основних прин­ципів правосуддя для жертв злочинів і зловживання владою, роз­робленої Сьомим Конгресом ООН з попередження злочинності і поводження з правопорушниками (Італія, Мілан, серпень 1985 рік Резолюція 40 сесії Генеральної Асамблеї ООН рекомендувала дер­жавам — членам ООН включити в національні закони норми, які забороняють зловживання владою і передбачають засоби захис­ту для жертв таких зловживань. Згідно з Декларацією під термі­ном «жертва» слід розуміти осіб, яким індивідуально чи колектив­но (певній групі) була завдана шкода, включаючи тілесні ушкод­ження, емоційні страждання, матеріальна шкода або суттєве обмеження їх основних прав в результаті дії чи бездіяльності, які порушують чинні національні кримінальні закони, включаючи ті. що забороняють злочинне зловживання владою або є порушен­ням міжнародно визнаних норм захисту прав людини (статті 1 ті 18 Декларації).
Загальноконституційні засади відносин між державою та гро­мадянином, зокрема щодо відповідальності держави, втілено в конституційні та цивільно-правові норми — ст. 56 Конституції, статті 1173— 1176 Цивільного кодексу України, а також відповідні статті законів України від 1 грудня 1994 р. «Про відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури і суду», від 20 груд­ня 1990 р. «Про міліцію», від 5 листопада 1991 р. «Про прокуратуру», від 18 лютого 1992 р. «Про оперативно-розшукову діяль­ність», від 25 березня 1992 р. «Про Службу безпеки України», від " лютого 1991 р. «Про підприємництво» та ін.
Для дійовості впровадження конституційних засад відпові­дальності держави важливе значення мають підстави та умови її настання, суб'єкти, обсяг, види, джерела забезпечення надход­жень коштів. Притягнення держави до відповідальності відбу­вається внаслідок завдання громадянинові шкоди:
— прийняттям органом державної влади нормативно-правового акта, що був визнаний незаконним і скасований;
— виданням органом державної влади або його посадовою чи службовою особою незаконних рішень;
— діями та бездіяльністю органу державної влади або його посадової чи службової особи при здійсненні своїх повноважень.
Однойменними є підстави відповідальності органів місцевого самоврядування.
Окремо в ст. 1176 Цивільного кодексу України (далі — ЦК) врегульовуються випадки відповідальності держави за дії органу дізнання, попереднього (досудового) слідства, прокуратури або суду, якщо ними були прийняті незаконні рішення, вчинені не­законні дії чи внаслідок їх бездіяльності. Остання підстава поси­люється нормою про те, що держава в будь-якому разі нестиме відповідальність (за безрезультативні дії чи бездіяльність своїх органів), якщо не встановлено особу, яка вчинила злочин, або якщо така особа є неплатоспроможною (ст. 1177 ЦК).
Загальними умовами притягнення до відповідальності є протиправність діяння, шкода, причинно-наслідковий зв'язок між ними та вина.
Перша умова знаходить свій прояв при притягненні до відпо­відальності, коли наявні як активна протиправна поведінка органів держави (або органів місцевого самоврядування), так і пасивна (їх бездіяльність, відсутність дій, виконання яких вима­гає від них закон). Конкретне втілення протиправності спосте­рігається в означених вище варіантах: прийняття незаконних нор­мативно-правових актів, що в подальшому були скасовані, або незаконних рішень. При цьому слід мати на увазі наступне. Підзаконні нормативно-правові акти, що зачіпають права, сво­боди та законні інтереси громадян, підлягають державній реєст­рації, що здійснюється Міністерством юстиції України та іншими державними органами відповідно до Указу Президента Украї­ни від 3 жовтня 1992 р. «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади». Сам по собі факт державної реєстрації не є безумовним підтверд­женням законності цього нормативно-правового акта, який рішенням суду може визнаватися незаконним. На відміну від нормативно-правового акта рішення органу державної влади не має нормативного характеру і адресується конкретним особам, права та інтереси яких воно може порушувати. Крім того, слід ура­ховувати, що органи державної влади та їх посадові і службові осо­би повинні діяти у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України (ст. 6 Конституції), тобто вони ма­ють здійснювати лише те, що їм дозволено, на відміну від грома­дян, яким дозволено все, що не заборонено законом. Тому проти­правними будуть дії органів державної влади (органів місцевого са­моврядування) або їх посадових чи службових осіб, що вчинені без відповідних повноважень, з перевищенням повноважень чи їх зло­вживанням. Згідно з статтями 16 та 21 ЦК особа може звернутися до суду з вимогою про визнання незаконними рішення, дій чи без­діяльності органу державної влади (або органів місцевого самовря­дування), а також про визнання незаконним правового акта орга­ну державної влади (або органів місцевого самоврядування).
Шкода — друга умова відповідальності — являє собою як матеріальні втрати, пошкодження, позбавлення чи знищення майна громадянина тощо, так і моральні страждання. Відшкоду­вання майнової шкоди здійснюється шляхом відшкодування збитків або іншими способами, передбаченими в ст. 22 ЦК. Під збитками розуміються:
— втрати, яких особа зазнала в зв'язку зі знищенням або по­шкодженням свого майна, а також витрати, які вона зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки);
— доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, коли б її право не було порушене (упущена вигода).
Питання про відшкодування збитків постають як засіб захи­сту права власності (статті 386-388, 390-394 ЦК) і, зокрема, як так звана реституція власності внаслідок позбавлення прав на своє майно людей, незаконно репресованих (Закон України від 17 квітня 1991 р. «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні»);
права на підприємницьку діяльність (ст. 13 Закону України від 7 лютого 1991 р. «Про підприємництво») тощо.
Крім майнової людині може бути заподіяна і моральна шко­да, що полягає у різних фізичних та душевних стражданнях (статті 23, 1167 ЦК), яких вона зазнала внаслідок неправомірних дій органів держави або органів місцевого самоврядування.
Третьою умовою відповідальності є причинно-наслідковий зв'язок між неправомірними діями органів держави (органів місцевого самоврядування) та їх негативними наслідками для людини. При цьому часто такі зв'язки є складними, бо пов'язу­ють численних посадових та службових осіб з цими органами че­рез прийняття відповідних актів чи рішень або, навпаки, неприй­няття їх, чим порушуються права та інтереси людей.
Вина як умова відповідальності в таких справах не врахо­вується, оскільки в статтях 1173—1176 ЦК визначається, що відповідальність держави або органів місцевого самоврядування настає незалежно від вини їх органів або їх посадових чи службо­вих осіб. Окремо врегульовується відповідальність за шкоду, зав­дану особі внаслідок постановления судом незаконного рішення в цивільній справі, яка відшкодовується державою в разі встанов­лення в діях судді (суддів), які вплинули на постановления неза­конного рішення, складу злочину за обвинувальним вироком суду, що набрав законної сили (ч. 5 ст. 1176 ЦК).
Основоположним при застосуванні коментованої статті є на­голос на те, що відповідальність нестиме саме держава, а не її орга­ни або посадові чи службові особи. Це так, бо останні здійсню­ють свої функції не як приватні особи в своїх інтересах, а від імені держави та в межах покладеної на них державою компетенції. В розвиток конституційних положень у статтях 1173—1175 ЦК встановлюється й відповідальність Автономної Республіки Крим. Відповідно зазначається на відповідальність органу місцевого са­моврядування, а не його посадових чи службових осіб.
Проте законодавство України стосовно встановлення суб'єкта відповідальності відповідача у відповідних справах повинно бути приведено до конституційних норм, оскільки невизначеність у цьому питанні робить неможливим реалізацію права громадян на захист шляхом притягнення до відповідальності держави. Це пов'я­зано з тим, що держава є специфічним суб'єктом цивільно-право­вих відносин, у тому числі відповідальності. Від її імені в суді повинен виступати відповідний орган, яким може бути або той орган держави, неправомірними діями якого людині була завдана шкода, або інший орган, який уповноважений розпоряджатися державни­ми коштами, оскільки в коментованій статті наголос робиться саме на відшкодування коштів за рахунок держави. Від цього залежить і вид відповідальності — чи це буде самостійна відповідальність дер­жави, чи її субсідіарна відповідальність, якщо у її органу як заподіювача шкоди не вистачить коштів на задоволення вимог громадя­нина, чи солідарна з ним відповідальність. У будь-якому разі шко­да відшкодовуватиметься за рахунок держави.
В свою чергу, це стосується й джерел коштів на відшкодуван­ня, тобто питання їх виплат за рахунок відповідних бюджетів, що потребує узгодження з бюджетним законодавством.
Цивільно-правовий характер відповідальності держави (або органів місцевого самоврядування) ґрунтується на компенсацій­ному принципі, а тому слід виходити з повного відшкодування завданих особі збитків. Цього припису слід додержуватися не тільки при вирішенні конкретних справ, а й на рівні законів Ук­раїни, що стосуються регулювання тих питань, які потребують свого узгодження з Конституцією України та ЦК. Так, наприклад, непослідовність Закону України «Про реабілітацію жертв по­літичних репресій на Україні» полягає, по-перше, в передбаченні ним повернення (компенсації) будівлі та іншого майна не як за­гальнообов'язкового правила, а по можливості. По-друге, йдеться не про всі збитки, завдані громадянинові, а лише про вартість будівель та майна. По-третє, в цьому Законі зазначається, що не підлягають поверненню (компенсації) будівлі та інше майно, що було націоналізовано (муніципалізовано) на підставі відповідних нормативних актів. Проте в Конституції України встановлюєть­ся, що самі ці акти можуть бути визнані незаконними, а відтак, підстава набуття права власності у держави і в подальшому в інших осіб на націоналізоване майно відсутня, бо законодавство України як правової держави виходить із загального постулату про те, що у недобросовісного набувача не виникає права влас­ності. По-четверте, згідно з ст. 268 ЦК на вимогу власника або іншої особи про визнання незаконними правових актів органу державної влади, яким порушено його право власності або інше речеве право, строки позовної давності не поширюються. Тому відповідні позови можуть бути вчинені в будь-який час, починаючи з 1917 p., а не обмежуватися трирічним строком, перебіг якого починається з моменту набрання чинності Законом України Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні» (ст. 5).