Стаття 50. Кожен має право на безпечне ... довкілля ...

Published by Консультант on Вс, 03/22/2009 - 14:49

 

 



 

Стаття 50.  Кожен має право на безпечне для життя і здоров’я та довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.
Кожному гарантується право вільного доступу до інформації : про довкілля, про якість харчових продуктів і предметів побуту,а також право на її поширення. Така інформація ніким не може бути засекречена.
 
Передбачене ч. 1 даної статті право на безпечне для життя і здоров 'я людини довкілля не було закріплене Конституцією 

 
України 1978 р. Крім того, воно безпосередньо не зафіксоване і у Загальній декларації прав людини та інших міжнародно-право­вих актах. Український законодавець у цьому питанні пішов далі, зважаючи на зростаючий негативний вплив довкілля на життя і здоров'я людини. Для розкриття суті конституційного права на безпечне для життя і здоров'я довкілля важливе значення мають два питання: а) що означає термін «довкілля»; б) яке довкілля є безпечним для життя і здоров'я людини.
Стосовно першого питання слід зазначити, що термінові «довкілля» кореспондує більш вживаний у нашому екологічному законодавстві термін «навколишнє природне середовище». Від­повідно до Закону України від 25 червня 1991 р. «Про охорону навколишнього природного середовища» під навколишнім при­родним середовищем розуміється «...сукупність природних і при­родно-соціальних умов та процесів» (ст. 5). Іншими словами, на­вколишнє природне середовище, а отже і довкілля, це су­купність природних і природно-антропогенних умов та процесів, які оточують людину і є сферою її життя та діяльності. Ці умови та процеси справляють як позитивний, так і негативний вплив на життя і здоров'я людини, тобто характеризують довкілля з точки зору його якості.
Тепер щодо другого питання. У найзагальнішому значенні безпечним є довкілля, яке негативно не впливає на здоров'я лю­дей. Більш конкретизоване визначення даної дефініції пов'яза­не з критеріями безпечності довкілля для життя і здоров'я люди­ни. Такими критеріями є встановлені у законодавчому порядку екологічні нормативи. До них, зокрема, належать: нормативи екологічної безпеки (гранично допустимі концентрації забруд­нюючих речовин у довкіллі, гранично допустимі рівні акустично­го, електромагнітного, радіаційного та іншого шкідливого фізич­ного впливу на довкілля, гранично допустимий вміст шкідливих речовин у продуктах харчування; гранично допустимі викиди та скиди у довкілля забруднюючих хімічних речовин, рівні шкідли­вого впливу фізичних та біологічних факторів (ст. 33 Закону Ук­раїни «Про охорону навколишнього природного середовища»). Законодавством України можуть встановлюватися й інші еко­логічні нормативи. Відповідність довкілля вказаним нормативам свідчить про безпечну, а невідповідність — про небезпечну якість довкілля для життя і здоров'я людини. Отже, право громадянина
на безпечне для його життя і здоров'я довкілля це, по-суті, його право вимагати від відповідних суб'єктів додержання вста­новлених еколого-правових нормативів.
Недодержання цих нормативів є підставою для притягнення відповідних осіб до кримінальної, адміністративної та інших видів відповідальності, а також передбаченого ч. 1 ст. 50 Конституції відшкодування шкоди, завданої порушенням права на безпечне для життя і здоров'я довкілля. Таке відшкодування здійснюється у встановленому цивільно-процесуальному порядку.
Крім того, право на безпечне для життя і здоров'я довкілля за­безпечується у нас комплексом взаємопов'язаних політичних, еко­номічних, технічних, організаційних, правових та інших заходів.
Особливе значення має інформація про стан довкілля. Час­тина 2 ст. 50 закріплює і гарантує, по-перше, право вільного дос­тупу громадян до інформації про стан довкілля, а також про якість харчових продуктів і предметів побуту, по-друге право на по­ширення відповідної інформації. Джерелами такої інформації є документи та інші носії інформації, а також повідомлення засобів масової інформації, публічні виступи тощо. Вільний доступ до цих джерел означає можливість ознайомлення з ними громадян без будь-яких спеціальних дозволів, оскільки ця інформація за Конституцією України не може бути віднесена до секретної. По­рядок одержання, використання, поширення та зберігання еко­логічної інформації, як і всіх інших видів інформації, регулюється Законом України від 2 жовтня 1992 р. «Про інформацію» та інши­ми законодавчими актами. Держава зобов'язує органи державної влади і органи місцевого самоврядування інформувати про свою діяльність та прийняті рішення, створювати у державних органах спеціальні інформаційні служби або системи, які у встановлено­му порядку забезпечували б доступ до екологічної інформації. На Міністерство екології та природних ресурсів України, його орга­ни на місцях та інші спеціально уповноважені державні органи покладений обов'язок по підготовці та поданню щорічно Вер­ховній Раді України Національної доповіді про стан довкілля в країні, а також забезпечення громадян та юридичних осіб інфор­мацією екологічного характеру.
До гарантій, закріплених у ч. 2 ст. 50 Конституції України прав, належить також державний контроль за додержанням за­конодавства про інформацію, а також юридична відповідаль­ність за порушення відповідних правил. Зокрема, за ст. 238 КК України кримінально караними визнаються приховування або умисне перекручення службовою особою відомостей про еколо­гічний, у тому числі радіаційний стан, який пов'язаний із забруд­ненням земель, водних ресурсів, атмосферного повітря, харчових продуктів і продовольчої сировини і негативно впливає на здоро­в'я людей, рослинний та тваринний світ, а також про стан захво­рюваності населення в районах з підвищеною екологічною небез­пекою.
Законодавчо встановлені, крім того, дисциплінарні санкції і заходи цивільно-правової відповідальності за матеріальну і мо­ральну шкоду, завдану особі внаслідок порушення правил щодо екологічної інформації.