Стаття 5. Україна є республікою.

Published by Консультант on Чт, 03/19/2009 - 14:24

 

Стаття 5.Україна є республікою.
 
Носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є на­род. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування.
Право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові і не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами.
Ніхто не може узурпувати державну владу.
Означення України як республіки вказує на непридатність для неї монархічної форми правління, її прихильність до демо­кратичних ідеалів. На відміну від монархії в республіці влада не може здійснюватись одноособово; вона складається з системи державних органів, у формуванні яких більшу або меншу участь бере народ. Більшість республік характеризуються наявністю об­раного народом вищого представницького органу. В Україні ви­щим органом народного представництва є Верховна Рада Украї­ни. Вибір Україною республіканської форми правління, форму­вання влади через вибори, відповідає історичним традиціям українського народу, його державотворення.
Особливості сучасної України як республіки обумовлюють­ся передусім характером подіту повноважень між Верховною Ра­дою, Президентом і Урядом (див. коментар до ст. 6 Конституції). Україна як республіка належить до так званих змішаних форм правління, що сполучають риси президентських і парламентсь­ких республік. На відміну від президентської, де президент очо­лює уряд і самостійно його формує, і парламентської, де влада президента обмежується здебільшого церемоніальними функ­ціями, в Україні президент, маючи офіційний статус глави держа­ви (ст. 102 Конституції), хоча і не очолює уряд, але має широкі по­вноваження по його формуванню і здійснює значний вплив на його діяльність. Тому форма правління в Україні належить до пре­зидентсько-парламентських республік.
Україні як республіці властива широка соціальна база. Носієм суверенітету і єдиним джерелом влади є народ України. При ко­ментуванні цього положення необхідно виходити з чіткого розу­міння поняття народу. Народ є спільнотою, що складається з по­в'язаних спільним громадянством індивідів, які мають первинні щодо держави права. Народу в такому розумінні властива істо­рична, психологічна, культурна та територіальна єдність. Народ, який становить населення Україні, є спільнотою не етнічною, а політичною. Таке розуміння випливає з аналізу преамбули Кон­ституції України, де українська нація, яка становить більшість населення України, розглядається як складова частина Україн­ського народу. Єдність народу України надає спільне бачення майбутнього, забезпечує усвідомлення відповідальності перед минулими, сучасним та майбутніми поколіннями (див. коментар до Преамбули Конституції).
Влада народу є первинною щодо державної влади, а держав­на влада похідною від влади народу. Саме тому народ може бути суб'єктом влади лише в умовах демократичної держави. У відно­синах з державною владою народ виступає як виборчий корпус.
тобто усі громадяни України, які мають виборчі права. Шляхом вільних виборів народ України передає державі владу, що йому належить, а остання здійснює її від імені і за участю народу. Ви­бори створюють первісну легітимацію державної влади, тобто її відповідність суспільним ідеалам. Наступна легітимація забезпе­чується шляхом періодичної перевірки відповідності суспільній думці результатів діяльності державної влади.
Влада народу як носія суверенітету має зверхність над будь-якою, в тому числі державною або партійною владою, як всере­дині держави, так і за її межами. Подібно до того, як народ є дже­релом державної влади, народний суверенітет є джерелом суве­ренітету демократичної держави. Державна влада здійснює своє верховенство як на політичному, так і на економічному рівні. Народ є власником усіх природних ресурсів у межах території України та її виключної (морської) економічної зони (ст. 13 Кон­ституції). Як власник він розпоряджається цими ресурсами у двох напрямках: у порядку здійснення державою своєї суверенної вла­ди і як суб'єкт цивільно-правових відносин (див. Рішення Кон­ституційного Суду України № 17-рп / 2001 від б грудня 2001 p.).
Народ здійснює владу безпосередньо, через державні органи і шляхом самоврядування. Проявом безпосереднього народов­ладдя є вибори, всеукраїнські І місцеві референдуми, народні ініціативи, громадські обговорення тощо. У разі здійснення на­родом влади через державу формуються органи народного пред­ставництва. Держава в цьому випадку виступає як високо орга­нізований народ.
У державному апараті слід розрізняти органи первинного і вторинного представництва народу. Державні органи первинно­го представництва утворюються шляхом їх виборів, за допомогою яких влада делегується державі безпосередньо народом. В Україні ними є Верховна Рада України і Президент України. Інші дер­жавні органи, які ними формуються, є органами вторинного, опосередкованого представництва населення. Якщо безпосе­реднє народовладдя позитивно вирізняється широтою залучен­ня народу до вирішення державних справ, то представницькі органи мають свої переваги. Вони є постійно діючими, створю­ють можливість всебічного обговорення на професійній основі питань, що виникають, співставлення різних точок зору. Внаслі­док цього представницькі органи мають можливість приймати узгоджені рішення, які є результатом компромісу більшості і мен­шості.
Каналом здійснення народовладдя є і органи місцевого само­врядування. Це підтверджено і Конституційним Судом України, який проголошує, що «місцеве самоврядування слід розглядати як форму здійснення народом влади» (див. Рішення Конститу­ційного Суду України від 26 березня 2002 p.). Влада народу, що ними здійснюється, має водночас ряд особливостей. Якщо влад­на діяльність усіх державних органів більшою або меншою мірою спрямована на захист всенародних інтересів, то влада окремої ланки місцевого самоврядування здійснюється в інтересах місце­вої територіальної громади, в межах певної адміністративно-те­риторіальної одиниці. Саме тому влада народу при її здійсненні органами місцевого самоврядування має складовий характер. Всенародна влада виступає тут як сумарна влада, яка складаєть­ся з суми місцевих влад і здійснюється територіальними грома­дами. Кожна громада здійснює владу безпосередньо і через обрані її членами представницькі органи місцеві ради. Але органи місцевого самоврядування не можуть підміняти державну владу, їх недержавний статус закріплюється в ст. 5 Конституції. В її ч. 2, при переліку форм здійснення народом влади, словосполучення «органи державної влади» і «органи місцевого самоврядування» поєднуються сполучником «та», що свідчить про їх різну приро­ду. Таке розуміння підтверджується Рішенням Конституційного Суду України від 26 березня 2002 р. 6-рп / 2002, в якому сис­темно тлумачаться статті 5 та 6 Конституції. З їх співставлення зроблений висновок, що «органи місцевого самоврядування не є органами державної влади». Проте в окремих випадках і виключ­но законом певні повноваження органів виконавчої влади можуть надаватися органам самоврядування (див. ст. 143 Конституції України).
Верховенство народного суверенітету над державним обумов­лює виключне право народу визначати та змінювати конститу­ційний лад в Україні. З тексту Конституції випливає, що до кон­ституційного ладу входять далеко не всі конституційні положення і відповідні правовідносини. Статтею 17 Конституції заборо­няється використання Збройних Сил України для «обмеження прав і свобод громадян або з метою повалення конституційного ладу». З'єднувальний сполучник «або» свідчить про те, що поло­ження про права і свободи громадян законодавець не вважає ча­стиною конституційного ладу. Аналогічний висновок можна зро­бити з аналізу ст. 37 Конституції. При переліку дій. що заборонені політичним партіям та громадським організаціям, дії, спрямовані на зміну конституційного ладу, розглядаються в одному ряду і нарівні з іншими переліченими в статті діями.
Вирішальне значення для чіткого розуміння поняття «консти­туційний лад» має ст. 156 Конституції. Відповідно до ст.5, що ко­ментується, зміни конституційного ладу потребують обов'язкового проведення народного референдуму як завершального етапу три­валого конституційного процесу. Зміна конституційного ладу по­винна здійснюватись відповідно до ст. 156 Конституції України шляхом прийняття Верховною Радою поправок до розділівI, III, XIII Конституції. Отже, конституційний лад складається з основ­них засад Конституції, її положень щодо виборів і референдуму в Україні, а також порядку внесення змін до неї. Таким чином, кон­ституційний лад являє собою сукупність найбільш стабільних кон­ституційних принципів і положень і правовідносин, що складають­ся на їх базі.
У частині 4 ст. 5 Конституції України підкреслюється, що дер­жаві, її органам і службовим особам забороняється узурпувати владу. Ця частина коментованої статті є прямим продовженням останнього положення. Формула «Ніхто не може узурпувати державну владу» (ч. 4 ст. 5 Конституції України) передбачає не­обмежене коло тих суб'єктів владовідносин, яким така узурпація забороняється. Передусім ця заборона адресована державним органам та посадовим особам (ч. З ст.5 Конституції). Конститу­ційний Суд України під узурпацією влади розуміє «привласнен­ня повноти державної влади однією з гілок влади» (Рішення Кон­ституційного Суду України 6-рп / 99 від 24 червня 1999 p.). Вод­ночас, ураховуючи всезагальний характер слова «ніхто», ця формула спрямована також проти можливих спроб узурпації вла­ди окремими політичними партіями, угрупованнями, течіями, рухами, а також, за певних умов, окремими особами. Дотриман­ня вимог ч. 4 ст. 5 сприяє подоланню найнебезпечніших дій, що відкрито входять у протиріччя з принципами верховенства пра­ва і поділу влади.