Стаття 46. Громадяни мають право на соціальний захист...

Published by Консультант on Вс, 03/22/2009 - 13:24

 

Стаття 46.Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безро­біття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним со­ціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не ниж­чий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Одним з пріоритетних напрямів політики України як соціаль­ної держави є створення умов для реалізації права на гідне існу­вання осіб, які втратили працездатність.
За роки самостійного розвитку вітчизняного законодавства створено розгалужену систему нормативних актів, які встановлю­ють багато видів соціального забезпечення на засадах соціального страхування, державного забезпечення та державної підтримки вразливих верств населення. Зараз в Україні триває реформуван­ня системи соціального забезпечення, основною організаційно-правовою формою якого стає загальнообов'язкове державне со­ціальне страхування.
Відповідно до «Основ законодавства України про загально­обов'язкове державне соціальне страхування» від 14 січня 1998 р. залежно від страхового випадку є такі види загальнообов'язкового державного соціального страхування: пенсійне страхування: страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням; медичне страхування; страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату праце­здатності; страхування на випадок безробіття. Три види страху­вання із зазначених вже діють, а з 1 січня 2004 р. набирає чинності Закон України від 9 липня 2003 р. «Про загальнообов'язкове дер­жавне пенсійне страхування». Завершено роботу над законопро­ектом з медичного страхування.
Прийняття Закону «Про загальнообов'язкове державне пен­сійне страхування» означає, по суті, створення нової сучасної пенсійної системи, яка враховує загальноприйняті європейські стандарти та базується на принципах соціальної справедливості, фінансової стабільності пенсійної системи та сприяння еконо­мічному зростанню. Реформування пенсійної системи полягає в забезпеченні принципів соціальної рівності, поступовому підви­щенні розмірів пенсій відповідно до державних соціальних стан­дартів, ліквідації соціальних пільг і привілеїв. Закон встановлює обов'язкову (для всіх працюючих) і добровільну участь населення України в загальнообов'язковому державному пенсійному страху­ванні. Пенсії визначатимуться на страховій основі виключно за даними системи персоніфікованого обліку страхових внесків. Поступово країна перейде з солідарної на накопичувальну пен­сійну систему, що дозволить стимулювати трудову активність працівників, зацікавлених у високій офіційній заробітній платі, з якої обчислюються страхові внески. При збереженні пенсійного віку (для чоловіків — 60, а для жінок — 55 років) запроваджується прогресивне підвищення пенсії для стимулювання пізнішого виходу на пенсію.
Забезпечення населення України пенсіями може здійснювати­ся і за межами загальнообов'язкового державного пенсійного стра­хування. Стаття 2 Закону України від 9 липня 2003р. «Про недер­жавне пенсійне забезпечення» встановлює, що система недержав­ного пенсійного забезпечення є складовою частиною системи накопичувального пенсійного забезпечення, яка ґрунтується на засадах добровільної участі фізичних та юридичних осіб у форму­ванні пенсійних накопичень з метою отримання учасниками не­державного пенсійного забезпечення додаткових до загальнообо­в'язкового державного соціального страхування пенсійних виплат.
Недержавне пенсійне забезпечення здійснюється недержав­ними пенсійними фондами (відкритими, корпоративними, про­фесійними) шляхом укладення пенсійних контрактів між адмі­ністраторами пенсійних фондів та вкладниками таких фондів; страховими організаціями шляхом укладення договорів страху­вання довічної пенсії, страхування ризику настання інвалідності або смерті учасника фонду; банківськими установами шляхом укладення договорів про відкриття пенсійних депозитних ра­хунків для накопичення пенсійних заощаджень.
Пенсійний контракт є договором між пенсійним фондом та його вкладником, який укладається від імені пенсійного фонду йо­го адміністратором та згідно з яким здійснюється недержавне пенсійне забезпечення учасника або кількох учасників фонду за рахунок пенсійних внесків такого вкладника (ст. 55). Видами пен­сійних виплат є пенсія на визначений строк та одноразова пен­сійна виплата (ст. 60).
З метою запобігання нецільовому використанню коштів За­кон передбачає, що управління активами пенсійних фондів здійснюють не вони самі, а компанії з управління активами або професійні адміністратори, які отримали ліцензію на проваджен­ня діяльності з управління активами (ст. 34).
Закон України від 15 липня 1999 р. «Про прожитковий мі­німум» визначає прожитковий мінімум як вартісну величину до­статнього для забезпечення нормального функціонування організ­му людини, збереження його здоров'я, набору продуктів харчуван­ня, а також мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг, необхідних для задоволення основних
соціальних і культурних потреб особистості. Прожитковий мі­німум застосовується для загальної оцінки рівня життя в Україні що є основою для реалізації соціальної політики та розробленні окремих державних соціальних програм; встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, ви­значення розмірів соціальної допомоги, допомоги сім'ям з дітьми допомоги по безробіттю, а також стипендій та інших соціальні:. виплат виходячи з вимог Конституції України та законів України: визначення права на призначення соціальної допомоги; визначен­ня державних соціальних гарантій і стандартів обслуговування та забезпечення в галузях охорони здоров'я, освіти, соціального об­слуговування та інших; встановлення величини неоподатковува­ного мінімуму доходів громадян; формування Державного бюдже­ту України та місцевих бюджетів. Нині прожитковий мінімум ста­новить 342 гривні на одну особу в розрахунку на місяць.
Стаття 25 Загальної декларації прав людини встановлює, шо кожна людина має право на забезпечення на випадок безробіт­тя, захворювання, інвалідності, вдівства, настання старості ас і іншого випадку втрати засобів для існування з незалежних від нього обставин. Разом з тим відповідно до ст. 22 цього акта рівень забезпечення визначається ресурсами кожної держави.
З 1 липня 2003 р. в Україні трудові пенсії нараховуються, ви­ходячи з мінімального розміру пенсії 50 гривень при максималь­ному розмірі 150 гривень. Звичайно, такий рівень пенсійного за­безпечення не відповідає потребам і в державі поки що не ство­рено належних умов для реалізації конституційної норми про відповідність рівня життя пенсіонерів прожитковому мінімуму.