Стаття 41. Кожен має право володіти ...власністю,

Published by Консультант on Вс, 03/22/2009 - 13:07

 

Стаття 41.Кожен має право володіти, користуватися і роз­поряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуаль­ної, творчої діяльності.
Право приватної власності набувається в порядку, визначено­му законом.
Громадяни для задоволення своїх потреб можуть користувати­ся об'єктами права державної та комунальної власності відповід­но до закону.
Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Примусове відчуження об'єктів права приватної власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності, на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умовипоперед­нього і повного відшкодування їх вартості. Примусовевідчуження таких об'єктів з наступним повним відшкодуванням їхвартості допускається лише в умовах воєнного чи надзвичайного стану.
Конфіскація майна може бути застосована виключно зарішен­ням суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом.
Використання власності не може завдавати шкоди правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршува­ти екологічну ситуацію і природні якості землі.
 
Закріплення права приватної власності в Конституції та зако­нодавстві України як певного правового явища в праві стато мож­ливим з розумінням природи людини в усіх її виявах, з проникнен­ням у потреби людини, її здібності і прагнення. В такому розумінні право власності видається природним правом, що характеризує особу як таку, що має емоції, бажання, задоволення від наявності у неї власності. Таке становище не означає звуження прагнень лише до матеріального забезпечення людини, а є передумовою вільної особистості, яка сприймає себе через сферу матеріальних благ, що їй належать і забезпечують здійснення всього спектра її прав. Тому поширеним є погляд на приватну власність як на основу для вираження закріплення та реалізації прав і свобод людини, що є підставою для визнання її приватною особою.
Про власність як належність або присвоєння матеріальних благ може йтися як у виробництві, так і у споживанні; як при їх розподілі, так і при обміні. Тому відносини власності слід роз­глядати як право власності, що внаслідок своєї приватної приро­ди регулюється цивільним правом, а також і як інші інституції в економіці і в праві. Тобто право власності є комплексним, оскіль­ки відносини власності регулюються і нормами інших галузей права: конституційного, кримінального, фінансового, адмініст­ративного та ін., а власність взагалі виступає економіко-правовим явищем, у якому правова форма нерозривно злита з еконо­мічним змістом.
Утвердження в Україні приватної власності є показовим фак­тором перетворення її на державу з ринковою орієнтацією, сво­бодою підприємницької діяльності і виступає необхідною умовою для розвитку гармонійної особистості. Приватна власність е вагомим чинником як для кожного зокрема, так і для суспільств;: в цілому, стан якого залежить від добробуту його членів.
Право власності є абсолютним і найширшим із існуючих прав. Традиційно для нашої країни Конституція передбачає як повноваження власника правомочності по володінню, користу­ванню та розпорядженню тими об'єктами, що належать особі. Цими правомочностями охоплюються майже всі можливості, ще може реалізувати власник.. Однак їх не слід вважати замкнутим колом, бо власник має право здійснювати зі своїм майном будь-які дії, що їх можна не розуміти буквально як зазначені правомоч­ності, якщо це не суперечить загальним правовим засадам.
У статті 41 Конституції України йдеться про приватну власність фізичних осіб, якими є як громадяни України, так і іноземні гро­мадяни та особи без громадянства. В розвиток цих конституцій­них положень ЦК України передбачається й право приватної власності юридичних осіб (статті 115, З і 8) — право юридичних осіб приватного права, якими є товариства та установи.
Об'єктами права приватної власності можуть бути як пред­мети матеріального світу майно або речі, так і результати інте­лектуальної, творчої діяльності. Взагалі майно розглядається як поняття, що ширше за речі, до складу якого входять як речі, так і права, а також цінні папери, тобто так звані «безтілесні речі», якими є певні зобов'язання, — сплатити борг чи вимагати його повернення (активи і пасиви) або корпоративні права. Правовий режим окремих речей та права власності на них встановлюється цивільним законодавством та іншими його галузями природо-ресурсовим, сімейним тощо.
Поряд із правом власності на речі (речовим правом) має місце такий вид абсолютних прав, як виключні права на ідеальні ре­зультати інтелектуальної, творчої діяльності, якими є її продукт, що називається залежно від його характеру твором науки, літера­тури, мистецтва, винаходом, промисловим зразком та ін. Відно­сини в цій сфері регулюються законодавством з інтелектуальної та промислової власності.
Способи набуття права власності можуть бути різними. Вони поділяються на первісні та похідні, загальні та спеціальні. Первіс­ним способом право власності набувається тоді, коли майно не мало власника або ж воно незалежне від волі власника. Це такі способи, як виготовлення речей (особливо шляхом виробництва в підприємницькій діяльності), знахідка, привласнення загально­доступних дарів природи та ін. Похідним способом набувається право власності з волі власника речі, передусім укладенням до­говорів купівлі-продажу, дарування, міни, довічного утриман­ня тощо.
Різні способи набуття права власності регулюються з більшим чи меншим ступенем деталізації. Наприклад, широко представ­лене законодавство, що стосується цінних паперів, приватизації, інтелектуальної власності. Значно менше піддане регулюванню набуття права власності за набувальною давністю, на скарб, без­господарне майно тощо.
Окремі види майна потрапляють у власність при додержанні певних вимог до суб'єктів і порядку набуття ними права влас­ності, наприклад на державне майно при його приватизації. За­конодавство України передбачає також, що деякі види майна не можуть перебувати у приватній власності це бойова і спеціаль­на воєнна техніка, вибухові речовини, зброя і т. ін.
Обмеження можливості мати у приватній власності певне майно можуть стосуватись і окремих приватних осіб. Так, части­ною 2 ст. 374 ЦК допускається можливість встановлення для іно­земців та осіб без громадянства обмежень стосовно земельних ділянок, хоча, за загальним правилом, їм може надаватись зе­мельна ділянка у власність. Навпаки, іноземні юридичні особи можуть набувати право власності на землю лише у випадках, вста­новлених законом (ч. З ст. 374 ЦК). Так, частиною 2 ст. 81 Земель­ного кодексу України встановлюється право іноземних громадян та осіб без громадянства набувати у власність земельні ділянки не-сільськогосподарського призначення в межах населених пунктів, а також земельні ділянки несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів, на яких розташовані об'єкти неру­хомого майна, що належать їм на праві приватної власності. А ча­стина 4 ст. 22 Земельного кодексу України містить заборону пере­дачі у власність іноземним громадянам, особам без громадянства, іноземним юридичним особам та іноземним державам земель сільськогосподарського призначення.
Громадяни можуть користуватися не тільки майном, яке на­лежить їм на праві приватної власності, а й об'єктами права дер­жавної та комунальної власності, тобто власністю суб'єктів пуб 
лічного права держави та територіальних громад. Це як при­родно необхідне використання шляхів, мостів, земель паркової зони, узбереж тощо, так і використання як соціального феноме­на через заклади освіти, здоров'я, спорту. Відбувається таке використання безоплатно і на оплатній основі, що здійснюється на підставі та в порядку, встановлених законом. Поширеним оплатним способом використання державного та комунального майна є передача його в оренду.
Непорушність права приватної власності є загальним принци­пом, на підставі якого законами України передбачаються конк­ретні норми та механізми, що забезпечують дієвість цих гарантій. Непорушність права власності має широкий зміст і означає про­голошення невтручання будь-кого, в тому числі державних орга­нів, у здійснення власником своїх повноважень, неможливість прояву свавілля відносно приватного власника та його прав, недо­пустимість будь-яких порушень його влади над своїм майном, а також дій всупереч інтересам власника, його волі тощо.
Конкретніше ця конституційна гарантія втілюється в заборо­ну протиправного позбавлення права власності. За загальним пра­вилом, виходячи з принципу непорушності права приватної влас­ності, лише сам власник може вирішувати питання про припинен­ня свого права на майно. Це відбувається шляхом відчуження майна, наприклад укладенням відповідних договорів, знищенням майна, відмовою від нього. При цьому в певних випадках вима­гається додержання визначених законодавством вимог. Напри­клад, при відмові від нерухомості власник повинен повідомити органи державної реєстрації прав на нерухомість. За заявою влас­ника вносяться зміни до відповідного реєстру, якщо йдеться про відмову від права власності на майно, права на яке підлягають дер­жавній реєстрації (ст. 347 ЦК).
Однак не виключаються випадки примусового позбавлення приватного власника права поза його волею. У статті 41 Консти­туції України вказується на виключність примусового відчужен­ня об'єктів права приватної власності, мотив, підстави, порядок та умови його застосування. Так, мотивом такого примусу може бути лише суспільна необхідність, внаслідок якої суспільні інте­реси конкурують з приватними, і саме на користь перших вста­новлюються певні механізми позбавлення приватного власника свого майна. При цьому від відповідного органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцево­го самоврядування вимагається доведення цього факту, наприклад, що використання земельної ділянки є неможливим без припинен­ня права власності на неї. Підстави та порядок примусового відчу­ження встановлюються законом, і воно відбувається шляхом прий­няття або відповідного закону (наприклад, при націоналізації), або акта органу державної влади, органу влади Автономної Республі­ки Крим (наприклад, при реквізиції), або судового рішення (на­приклад, при вилученні земельної ділянки). Умовами примусово­го вилучення об'єктів права приватної власності є попереднє та повне відшкодування їх вартості із наголошенням на можливості цього лише в умовах воєнного чи надзвичайного стану.
ЦК України деталізує регулювання випадків примусового по­збавлення приватного власника його майна, встановлюючи при цьому механізм, якого слід дотримуватися. До його складу при примусовому викупі земельної ділянки та/або нерухомого май­на у зв'язку з викупом земельної ділянки, на якій воно розміщене, входять: письмове повідомлення приватного власника відповідним органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування про необхідність викупу його земельної ділянки; запропонування викупної ціни, строків та інші умови викупу; винесення судом рішення про ви­куп земельної ділянки. При цьому приватний власник має певні права, зокрема вимагати забезпечення його та членів його сім'ї помешканням у розмірі та в порядку, встановленому законом; на­дання іншої, рівноцінної за якістю земельної ділянки в межах даного населеного пункту; компенсації вартості свого майна та відшкодування завданих збитків та ін.
Примусове відчуження права власності можливе й шляхом викупу безгосподарно утримуваних пам'яток історії та культури (ст. 352 ЦК), звернення стягнення на майно за зобов'язаннями власника, що здійснюється за загальними правилами про цивіль­но-правову відповідальність осіб та регулюється Цивільним про­цесуальним, Господарським процесуальним кодексами і законо­давством про банкрутство. Реквізиція (ст. 353 ЦК) застосовуєть­ся тоді, коли мають місце надзвичайні обставини, а саме: стихійні лиха, аварії, епідемії, епізоотії.
На відміну від зазначених випадків примусового відчуження права приватної власності конфіскація є безоплатним вилученням у власника належного йому майна за рішенням суду у вигляді санкції за здійснення правопорушення (ст. 354 ЦК). Тобто кон­фіскація може розглядатися як різновид майнової відповідаль­ності особи. її застосування можливе виключно за рішенням суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом. Отже, ад­міністративний порядок конфіскації майна законодавством Ук­раїни не допускається.
По своїй суті право власності надає необмеженість правово­го панування над речами (майном), що є його об'єктами. Однак з давніх часів право виходило з недопустимості безмежної волі окремої особи, що було б не тільки запереченням права, але і прямою протилежністю добра. Обмеження — це іманентно внут­рішньо властива характеристика права власності. Тому Консти­туцією України встановлюється неможливість таких дій власни­ка, якими б завдавалася шкода правам, свободам та гідності гро­мадян, інтересам суспільства, погіршувалися екологічна ситуація і природні якості землі.
Обмеження не виключають окремих правомочностей зі зміс­ту права власності, а стискують, стримують власника в здійсненні суб'єктивного права. Обмеження права власності базуються на принципах встановлення виключно в інтересах загального бла­га, суспільного інтересу; на підставі й у межах закону; рівності всіх власників перед подібними обмеженнями; можливості судового заперечення вилучення державою майна з власності; справедли­вої компенсації державою власнику майнових втрат.
Загальні засади обмеження права власності містяться й у ст. 319 ЦК, інших законах. Вихідним є положення про те, що власність зобов'язує. Це дозволяє передбачати в законодавстві можливості обмеження чи припинення діяльності власника або встановлення зобов'язання допустити обмежене користування його майном іншими особами. Обмеження права власності сто­суються можливостей мати певні об'єкти на праві власності, по­рядку їх використання (це стосується насамперед земельних діля­нок та житлових приміщень, які повинні використовуватися відповідно до їх цільового призначення) та утримання (напри­клад, національних, культурних та історичних цінностей), інших особливостей здійснення правомочностей власника. Обмежують право власності також сервітути, емфітевзіс, суперфіцій (глави 32-34 ЦК).
Обмеження права приватної власності можуть передбачати­ся законами, виникати з договорів та встановлюватися судовими рішеннями.