Стаття 39. Громадяни мають право збиратися мирно,

Published by Консультант on Вс, 03/22/2009 - 13:00

 

Стаття 39.Громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про прове­дення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи орга­ни місцевого самоврядування.
Обмеження щодо реалізації цього права може встановлювати­ся судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпе­ки та громадського порядку — з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і сво­бод інших людей.
 
Конституція України відповідно до інтересів громадян, з ме­тою розвитку демократичних засад та укріплення державності гарантує громадянам України право на збори, мітинги, вуличні походи і демонстрації, що є однією з форм безпосередньої демо­кратії. Здійснення цих політичних свобод забезпечується надан­ням окремим громадянам чи їх об'єднанням будинків, вулиць, площ, парків та інших місць для проведення таких заходів. Од­ночасно в ч. І коментованої статті зазначається, що про проведен­ня таких заходів потрібно завчасно сповістити органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування. При цьому наголо­шується, що громадяни мають право збиратися мирно і без зброї.
На зборах громадяни вправі розглядати та вирішувати проб­леми політичного, економічного, соціально-культурного харак­теру, питання, пов'язані з обговореннями проектів законодавчих актів, програм соціально-культурного розвитку, інших рішень органів державної влади, в тому числі місцевих органів публічної влади, питання, пов'язані з виборчим процесом, тощо. Таке прав: є однією із конституційних гарантій прав громадян на свободу світогляду і віросповідання, думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань, на використання і поширення інфор­мації, в цілому на вільний розвиток своєї особистості.
Обмеження щодо реалізації права на збори згідно з ч. 2 комен­тованої статті можуть встановлюватися судом відповідно до зако­ну і лише в інтересах національної безпеки та громадського поряд­ку—з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охоро­ни здоров'я або захисту прав і свобод інших людей. Таким чином при реалізації права на мирні збори мають враховуватися інтере­си національної безпеки та громадського порядку, не повинно бути посягань на права і свободи, честь і гідність інших людей, оскіль­ки згідно зі ст. 68 Основного Закону України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції та законів України.
У зв'язку з цим слід зазначити, шо нині в Україні немає за­кону, який би визначав критерії наявності національних інтересів чи громадської безпеки, терміни «завчасного» сповіщення про намір здійснити відповідні заходи та обов'язок громадян здійсню­вати таке сповіщення через організаторів масових зібрань. Зви­чайно, законом має бути встановлений граничний термін як по­відомлення про намір провести зібрання, так і розгляду таких повідомлень, що дозволить з'ясувати умови проведення масових заходів, які відповідають чинному законодавству, визначитись стосовно заходів охорони правопорядку, прав і свобод громадян, гарантувати право на зібрання зацікавлених осіб.
Конституційний Суд України рішенням у справі щодо завчас­ного сповіщення про мирні збори від 19 квітня 2001 р. зазначив, що згідно з ч. З ст. 8 Конституції України норми Конституції України є нормами прямої дії. Вони застосовуються безпосеред­ньо незалежно від того, чи прийнято на їх розвиток відповідні за­кони або інші нормативно-правові акти.
Право громадян збиратися мирно, без зброї і проводити збо­ри, мітинги, походи і демонстрації, закріплене в ст. 39 Консти­туції України, є їх невідчужуваним і непорушним правом, гаран­тованим Основним Законом України.
Завчасне сповіщення відповідних органів про проведення тих чи інших масових зібрань це строк від дня такого сповіщення до дати проведення масового зібрання.
Тривалість строків завчасного сповіщення має бути в розум­них межах і не повинна обмежувати передбаченого ст. 39 Консти­туції України права громадян на проведення зборів, мітингів, походів і демонстрацій. Такі строки мають служити гарантією реалізації цього права громадян. Строк завчасного сповіщення має бути достатнім і для того, щоб органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування могли визначитися, наскільки проведення таких зібрань відповідає закону та в разі потреби згідно з ч. 2 с. 39 Конституції України звернутися до суду для ви­рішення спірних питань.
Конституційний Суд України вирішив, що положення ч. і ст. 39 Конституції України щодо завчасного сповіщення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про про­ведення зборів, мітингів, походів і демонстрацій в аспекті консти­туційного подання треба розуміти так, що організатори таких мирних зібрань мають сповістити зазначені органи про проведен­ня цих заходів заздалегідь, тобто у прийнятні строки, що переду­ють даті їх проведення. Ці строки не повинні обмежувати перед­бачене ст. 39 Конституції України право громадян, а також мають служити його гарантією і водночас надавати можливість відпо­відним органам виконавчої влади чи місцевого самоврядування вжити заходів щодо безперешкодного проведення громадянами зборів, мітингів, походів і демонстрацій, забезпечення громад­ського порядку, прав і свобод інших людей.
Визначення конкретних строків завчасного сповіщення з ура­хуванням особливостей форм мирних зібрань, їх масовості, місця, часу проведення тощо є предметом законодавчого регулювання.
Таким чином, порядок проведення зібрань громадян має регу­люватися відповідним законом. Європейська конвенція про захист прав і особистих свобод людини дозволяє встановлювати в націо­нальному законодавстві обмеження щодо проведення масових за­ходів іноземцями та особами без громадянства, а також передбача­ти спеціальний порядок здійснення зібрань громадянами держави.
Водночас слід звернути увагу на те, що у вітчизняній нормотворчій практиці ці питання мали відповідне регулювання. 28 лип­ня 1988 року був прийнятий Указ Президії Верховної Ради СРСР «Про порядок організації і проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій в СРСР». (Положення цього Указу в Укра­їні не відмінялись, як і не припинялась його дія якимись право­вими актами.)
Згідно з приписами Указу про проведення зборів, мітингів, вуличного походу чи демонстрації робиться заява у відповідний орган (сповіщення).
Заява про проведення зібрання, мітингу, вуличного походу чи демонстрації подається в письмовій формі не пізніше як за десять днів до призначеної дати їх проведення. В заяві вказується мета, форма, місце проведення заходу чи маршрути руху, час його по­чатку і закінчення, передбачувана кількість учасників, прізвища, імена, по-батькові уповноважених (організаторів), місце їх про­живання і роботи (навчання), дата подання заяви.
Орган, що отримав заяву, розглядає її і повідомляє уповнова­женим (організаторам) про прийняте рішення не пізніше ніж за п'ять днів до часу проведення заходу, зазначеного в заяві. При необхідності він вправі запропонувати особам, що звернулися з заявою, інший час і місце проведення заходу та забезпечити не­обхідні умови для проведення зборів, мітингу, вуличного походу або демонстрації.
Збори, мітинги, вуличні походи і демонстрації проводяться згідно з цілями, вказаними в заяві, а також у визначені строки і в обумовленому місці. Визначені й інші правила.
Учасникам забороняється мати при собі зброю, а також спе­ціально підготовлені або пристосовані предмети, що можуть бути використані проти життя і здоров'я людей, для спричинення мате­ріальної шкоди державним, громадським організаціям і громадянам.
Державні і громадські організації, посадові особи, а також громадяни не вправі перешкоджати зборам, мітингам, вуличним походам і демонстраціям, що проводяться з дотриманням вста­новленого порядку.
Відповідний орган забороняє збори, мітинг, вуличний похід або демонстрацію, якщо мета їх проведення суперечить Конституції України або загрожує суспільному порядку і безпеці громадян.
Відповідальність за порушення порядку організації і прове­дення зборів, мітингів, вуличних походів та демонстрацій вста­новлена у ст. 185і Кодексу України про адміністративні право­порушення (КУпАП), за створення умов для організації і про­ведення з порушенням встановленого порядку зборів, мітингів, вуличних походів або демонстрацій — у ст. 1852 КУпАП. Незакон­не перешкоджання організації або проведенню зборів, мітингів, походів і демонстрацій карається згідно зі ст. 340 КК України.