Стаття 36... мають право на свободу об'єднання у політичні партії

Published by Консультант on Пнд, 03/23/2009 - 18:59

 

Стаття 36. Громадяни України мають право на свободу об'єд­нання у політичні партії та громадські організації для здійснення і захисту своїх прав і свобод та задоволення політичних, економіч­них, соціальних, культурних та інших інтересів, за винятком обме­жень, встановлених законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.
Політичні партії в Україні сприяють формуванню і виражен­ню політичної свободи громадян, беруть участь у виборах. Члена­ми політичних партій можуть бути лише громадяни України. Об­меження щодо членства у політичних партіях встановлюються виключно цією Конституцією і законами України.
Громадяни мають право на участь у професійних спілках з ме­тою захисту своїх трудових і соціально-економічних прав та інте­ресів. Професійні спіти є громадськими організаціями, що об'єднують громадян, пов'язаних спільними інтересами за родом їх професійної діяльності. Професійні спілки утворюються без попереднього дозво­лу на основі вільного вибору їх членів. Усі професійні спілки мають рівні права. Обмеження щодо членства у професійних спілках встановлю­ються виключно цією Конституцією і законами України.
Ніхто не може бути примушений до вступу в будь-яке об'єднан­ня громадян чи обмежений у правах за належність чи неналежність до політичних партій або громадських організацій.
Усі об'єднання громадян рівні перед законом. 
Право на свободу об'єднання одне з невід'ємних прав, зак­ріплене Загальною декларацією прав людини, іншими основопо­ложними міжнародними юридичними документами та гаранто­ване Конституцією України, яке забезпечує можливість участі в громадському і політичному житті, утворення з цією метою різно­манітних об'єднань громадян. Право на свободу об'єднання в політичні партії і громадські організації забезпечує проголошену ст. 15 Розділу І «Загальні засади» Конституції свободу політичної діяльності, засновану на економічній, політичній та ідеологічній багатоманітності з метою задоволення законних спільних інте­ресів громадян. Окремі обмеження права на свободу об'єднання із зазначенням строку їх дії можуть встановлюватися в умовах воєнного або надзвичайного стану (див. коментар до ст. 64 Кон­ституції).
Конституція України гарантує свободу створення об'єднань громадян. Передбачене коментованою статтею право означає безперешкодну можливість громадян об'єднуватися на основі єдності інтересів у політичні партії і громадські організації для спільної реалізації своїх прав і свобод. Свобода об'єднання озна­чає, зокрема, правову і фактичну можливість добровільно, без примусу чи попереднього дозволу утворювати об'єднання грома­дян або вступати до них (Рішення Конституційного Суду Украї­ни від 13 грудня 2001 р. № 18 - рп/2001).
Держава покликана сприяти розвиткові політичної та гро­мадської активності, творчої ініціативи громадян, створювати рівні умови для діяльності їх об'єднань.
На підставі цієї конституційної норми закони України від 16 червня 1992 р. «Про об'єднання громадян», від 5 квітня 2001 р. «Про політичні партії», «Про професійні спілки, їх права і гарантії діяль­ності», статті 2, 243 Кодексу законів про працю України закріплю­ють право на створення і діяльність політичних партій, громадських організацій, профспілок, підприємницьких об'єднань, асоціацій, творчих союзів, національно-культурних товариств і т. ін.
Стаття 1 Закону «Про об'єднання громадян» визначає об'єд­нання громадян як добровільне громадське формування, створе­не на основі єдності інтересів для спільної реалізації громадяна­ми своїх прав і свобод. Об'єднання громадян, незалежно від на­зви (рух, конгрес, асоціація, фонд, спілка тощо) відповідно до цього Закону визнається політичною партією або громадською організацією. Єдиним інтересом політичної партії є політичний інтерес, який опредмечується в її політичній активності. Тому політична партія утворюється спеціально для участі в політичній діяльності, що й відрізняє її від інших об'єднань громадян (гро­мадських організацій, об'єднань за інтересами, професійних спілок, релігійних організацій), котрі формуються для здійснен­ня будь-яких інших, але неполітичних інтересів.
Проголошення політичної багатоманітності однією із загаль­них засад конституційного ладу означає визнання активної ролі політичних партій у суспільстві, коли загальні напрямки соціаль­ного розвитку акумулюються і формуються передусім у площині інтересів громадянського суспільства на засадах вільної конку­ренції політичних поглядів та програм. За цих умов політичні партії виконують функції щодо:
виявлення та акумуляції політичних настроїв:
-    представництва політичних інтересів різних соціальних груп;
-    формування політичних програм щодо можливих напрям­ків розвитку суспільства та держави;
-    забезпечення конкуренції політичних поглядів;
-    підготовки кадрів для політичної діяльності;
-    реалізації політичних програм через загальнонаціональні інститути влади та управління або політичного опанування.
Якщо засновниками громадських організацій можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які до­сягай 18 років, а молодіжних та дитячих організацій 15-річно-го віку, їх членами особи, які досягли 14 років (крім молодіж­них та дитячих), то право на створення політичних партій і участь у їх діяльності мають тільки громадяни України (статті 11,12 За­кону «Про об'єднання громадян»).
Право на участь в об'єднаннях громадян іноземців та осіб без громадянства, які постійно проживають в Україні, якщо інше не передбачено законами України та не суперечить статутам даних організацій, закріплено в ст. 16 Закону України «Про правовий ста­тус іноземців та осіб без громадянства». Членом політичної партії може бути лише громадянин України, який відповідно до Консти­туції України має право голосу на виборах. Громадянин України може перебувати одночасно лише в одній політичній партії. Чле­нами політичних партій не можуть бути: 1) судді; 2) працівники прокуратури; 3) працівники органів внутрішніх справ; 4) співро­бітники Служби безпеки України; 5) військовослужбовці (части­ни 1—3 ст. 6 Закону «Про політичні партії в Україні»).
Свобода створення та діяльності громадських об'єднань, її гарантування, як і обмеження, здійснюються відповідно до прин­ципів і норм міжнародного права. Так, ч. 1 ст. 22 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права передбачає, що кожна людина має право на свободу асоціації з іншими, включаючи право створювати профспілки і вступати до них для захисту своїх інтересів. Ніхто не може бути примушений вступати в яку-небудь асоціацію (ч. 2 ст. 20 Загальної декларації прав людини). У ч. 2 ст. 22 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права говориться, що користування правом на свободу асоціації не підлягає ніяким обмеженням, крім тих, які передбачаються зако­ном і необхідні в демократичному суспільстві в інтересах держав­ної чи суспільної безпеки, суспільного порядку, охорони здоро­в'я і моральності населення, для захисту прав і свобод інших осіб.
Водночас Міжнародний пакт про громадянські і політичні права (ч. 2 ст. 22) не перешкоджає запровадженню законних об­межень користування цим правом для осіб, що входять до скла­ду збройних сил і поліції. Обмеження, які стосуються членства в політичних партіях і професійних спілках, встановлюються вик­лючно Конституцією і законами України. Частина 3 ст. 6 Закону України «Про політичні партії в Україні» передбачає, що члена­ми політичних партій не можуть бути судді, працівники проку­ратури, органів внутрішніх справ, Служби безпеки України та військовослужбовці. Обмеження щодо діяльності політичних партій та громадських організацій закріплено в ст. 37 Конституції України (див. коментар до цієї статті).
Добровільність і свобода вступу чи перебування в будь-якому громадському об'єднанні гарантуються законом. Конституція пе­редбачає, що ніхто не може бути примушений до вступу в будь-яке об'єднання громадян чи обмежений у правах і свободах за на­лежність чи неналежність до політичних партій, або у праві доб­ровільного виходу з цих об'єднань. Належність чи неналежність до будь-якої політичної партії або громадської організації не може бути підставою для обмеження прав і свобод чи надання державою окремих пільг і переваг. Вимога про зазначення в офіційних доку­ментах щодо членства в тому чи іншому об'єднанні громадян не допускається. Зокрема, ст. 25 Кодексу законів про працю України забороняє вимагати від осіб, які поступають на роботу, серед інших відомостей інформацію про їх партійну належність.
Свобода діяльності об'єднань громадян визначається харак­тером їх відносин з державою, її органами і службовими особа­ми. Згідно з ст.8 Закону України «Про об'єднання громадян» дер­жава забезпечує додержання прав і законних інтересів об'єднань громадян, легалізованих у встановленому законом порядку. Втру­чання державних органів та службових осіб у діяльність об'єднань громадян, так само як і втручання об'єднань громадян у діяль­ність державних органів, службових осіб, не допускається, крім випадків, передбачених законом.
Легалізація (офіційне визнання) об'єднань здійснюється шляхом їх реєстрації або повідомлення про заснування. Якщо політичні парти та міжнародні громадські організації підлягають обов'язковій реєстрації Міністерством юстиції України, то для інших громадських організацій передбачається спрощений поря­док. Вони легалізуються шляхом повідомлення про заснування відповідно Міністерством юстиції України, місцевими органами державної виконавчої влади, виконавчими комітетами сільських, селищних, міських Рад народних депутатів (ст. 14 Закону «Про об'єднання громадян»).
Крім того, Верховна Рада України має право встановлювати пільги щодо оподаткування доходів по окремих видах госпо­дарської або іншої комерційної діяльності об'єднань громадян, створених ними організацій та підприємств, максимальні розмі­ри пожертвувань на користь політичних партій, затверджує пе­релік всеукраїнських громадських організацій, яким держава надає матеріальну допомогу.
Свобода діяльності громадських об'єднань полягає також у тому, що їм гарантується можливість внутрішньоорганізаційної діяльності: самостійно приймати свої статути, обирати свої керівні органи, керувати своєю власністю, складати програми діяльності і здійснювати цю діяльність, право на реорганізацію та на саморозпуск, призупинення своєї діяльності.
Об'єднанням громадян гарантується право міжнародних зв'язків. Громадські організації, їх спілки відповідно до своїх ста­тутів можуть засновувати або вступати в міжнародні громадські (неурядові) організації, утворювати міжнародні спілки об'єднань громадян, підтримувати прямі міжнародні контакти і зв'язки, укладати відповідні угоди, а також брати участь у здійсненні за­ходів, що не суперечать міжнародним зобов'язанням України. Політичні партії мають право засновувати або вступати в міжна­родні спілки, статутами яких передбачено створення лише кон­сультативних або координуючих центральних органів (ст. 33 За­кону «Про об'єднання громадян»).
Право на об'єднання забезпечується правовими гарантіями. У реєстрації об'єднанню громадян може бути відмовлено, якщо його назва, статутний або інші документи, подані для реєстрації об'єднання, суперечать вимогам законодавства України (ч. 1 ст. 16 Закону «Про об'єднання громадян»). Рішення про відмову в реє­страції повинно містити підстави такої відмови, може бути оскар­жено у судовому порядку, про відмову у реєстрації об'єднання
громадян реєструючий орган повідомляє у засобах масової інфор­мації (частини 2, 3 ст. 16 Закону «Про об'єднання громадян»). Тимчасова заборона (зупинення) окремих видів чи всієї діяль­ності об'єднання громадян або примусовий розпуск (ліквідація) об'єднання громадян допускається лише за рішенням суду (статті 31, 32 Закону «Про об'єднання громадян»).
Державний контроль за діяльністю об'єднань громадян здійс­нюється державними органами у порядку, передбаченому зако­нодавством України. Органи, що проводять легалізацію об'єд­нань громадян, здійснюють контроль за додержанням ними поло­жень статуту. Нагляд за виконанням та додержанням законності об'єднаннями громадян здійснюють органи прокуратури. Конт­роль за джерелами та розмірами надходжень, сплатою податків об'єднаннями громадян здійснюють відповідно фінансові органи та органи державної податкової інспекції (ст. 25 Закону «Про об'єд­нання громадян»).
Гарантією права на об'єднання служить також відповідаль­ність за порушення цього права. Посадові особи легалізуючих органів об'єднань громадян та громадяни за порушення законо­давства про об'єднання громадян несуть дисциплінарну, цивіль­но-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність (ст. 27 Закону «Про об'єднання громадян»).
Певні особливості мають утворення та правові основі діяль­ності професійних спілок. Згідно з Законом України «Про про­фесійні спілки, їх права та гарантії діяльності» професійною спілкою (профспілкою) вважається добровільна неприбуткова громадська організація, що об'єднує громадян, пов'язаних спіль­ними інтересами за родом їх професійної (трудової) діяльності (навчання).
Професійні спілки створюються з метою здійснення пред­ставництва та захисту трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілки. Держава забезпечує реалізацію пра­ва громадян на об'єднання у професійні спілки і додержання прав та інтересів профспілок. Держава визнає профспілки повно­важними представниками працівників і захисниками їх трудових, соціально-економічних прав та інтересів, співпрацює з проф­спілками в їх реалізації, сприяє профспілкам у встановленні діло­вих партнерських взаємовідносин з роботодавцями та їх об'єд­наннями. Усі профспілки рівні перед законом і мають рівні права щодо здійснення представництва і захисту прав та інтересів членів профспілки.
Громадяни України мають право на основі вільного волеви­явлення без будь-якого дозволу створювати профспілки, вступати до них та виходити з них на умовах і в порядку, визначених їх ста­тутами, брати участь у роботі профспілок. Громадяни України вільно обирають профспілку, до якої вони бажають вступити. Іно­земні громадяни та особи без громадянства не можуть створювати профспілки, але можуть вступати до профспілок, якщо це перед­бачено їх статутами.
Ніхто не може бути примушений вступати або не вступати до профспілки. Статутами (положеннями) може бути передбачено обмеження лише щодо подвійного членства у профспілках. На­лежність або неналежність до профспілок не тягне за собою будь-яких обмежень трудових, соціально-економічних, політичних, особистих прав і свобод громадян, гарантованих Конституцією України, іншими законами України. Забороняється будь-яке об­меження прав чи встановлення переваг при укладанні, зміні або припиненні трудового договору в зв'язку з належністю або неналежністю до профспілок чи певної профспілки, вступом до неї або виходом із неї.
Членами профспілок можуть бути особи, які працюють на підприємстві, в установі або організації незалежно від форм влас­ності і видів господарювання, у фізичної особи, яка використо­вує найману працю, особи, які забезпечують себе роботою само­стійно, особи, які навчаються в навчальному закладі. Статутом (положенням) профспілки може бути передбачено членство у профспілці осіб, зайнятих творчою діяльністю, членів селянських (фермерських) господарств, фізичних осіб — суб'єктів підприєм­ницької діяльності, а також осіб, які навчаються у професійно-технічних або вищих навчальних закладах, осіб, які звільнилися з роботи чи служби у зв'язку з виходом на пенсію або які тимча­сово не працюють.
Профспілки самостійно організовують свою діяльність, про­водять збори, конференції, з'їзди, засідання утворених ними органів, інші заходи, які не суперечать законодавству. Роботода­вець зобов'язаний сприяти створенню належних умов для діяль­ності профспілкових організацій, що діють на підприємстві, в установі або організації.
Професійні спілки, їх об'єднання у своїй діяльності незалежні від органів державної влади та органів місцевого самоврядування, роботодавців, інших громадських організацій, політичних партій, їм не підзвітні і не підконтрольні. Забороняється втручання органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, роботодавців, їх об'єднань у статутну діяльність профспілок, їх організацій та об'єднань (ч. З ст. 12 Закону «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності»).
Діяльність профспілок будується на принципах законності та гласності, інформація щодо їх статутних і програмних документів є загальнодоступною. Діяльність профспілок, їх об'єднань, яка порушує Конституцію України та закони України, може бути заборонена лише за рішенням місцевого суду, а профспілок зі статусом всеукраїнських і республіканських та об'єднань проф­спілок з відповідним статусом — лише за рішенням Верховного Суду України.