Стаття 34. Кожному гарантується право на свободу думки і слова...

Published by Консультант on Вс, 03/22/2009 - 20:57

 

Стаття  34.  Кожному гарантується право на свободу дум­ки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань.
Кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб на свій вибір.
Здійснення цих прав може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя.
 
Кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань. Поняття гаранту­вання права на свободу думки і слова видається не досить чітким і конкретним з деяких міркувань і тому вимагає певного роз'яс­нення. По-перше, за допомогою законодавства або інших юри­дичних засобів неможливо дозволити чи заборонити думку як таку, врегулювати процес появи, зміни або ж зникнення думок в індивідуальній свідомості; мислення кожної людини взагалі зна­ходиться поза межами юридичного впливу, якому підвладні лише її фізичні дії, її вчинки. Отже, коментований припис стосується не будь-якої думки, а лише тієї, яку вже виражено назовні, об'єк­тивовано шляхом певної фізичної поведінки. Лише така думка здатна зачіпати інтереси інших учасників суспільного життя, тоб­то набувати соціального значення. Таким чином, коментований припис санкціонує право людини на, власне кажучи, вільний вияв своїх думок, зокрема тих, які є поглядами, переконаннями. По-друге, оскільки, крім поглядів та переконань, існують також інші форми мислення, розглядувана свобода стосується виражен­ня й інших його «продуктів»: раціоналізованих почуттів, устано­вок, орієнтацій, концепцій, теорій тощо. По-третє, розглядува­не право охоплює можливість використання будь-яких засобів вираження думки як традиційних (усних, письмових, образот­ворчих та ін.), так і сучасних технічних. Про можливість макси­мально широкого тлумачення засобів, «каналів» вираження ду­мок свідчить і наступна частина коментованої статті.
Кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб *-на свій вибір. Об'єктом цього права є певні дії з інформацією. Офіційне нормативне роз'яснення останнього поняття вміщено у Законі України «Про інформацію» (1992 p.), де сказано, що інформація — це документовані або публічно оголошені відо­мості про події та явища, що відбуваються у суспільстві, державі та навколишньому природному середовищі. Коментований при­пис дозволяє вчиняти всі можливі дії з інформацією, вдаватись до будь-яких способів і засобів її використання і поширення.
Відмінність між вираженням своїх (свобода слова) і чужих думок І свобода поширювати інформацію) уданому випадку не має прак­тичного значення. Вони «на рівних» дозволяються і так само ж обмежуються. Остання обставина обмеження є, мабуть, найбільш складною у практичному плані. Окремо слід відзначити, що у ко­ментованому приписі (так само, як і в попередньому) йдеться про право кожної людини, а не тільки громадянина України.
Здійснення цих прав може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадсько­го порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередже­ності правосуддя. Наведена частина коментованої статті присвя­чена характеристиці тих підстав, за яких закріплені у ній права можуть бути обмежені державою. Як і щодо інших обмежень прав людини і громадянина, тут передбачено, що такі обмеження мо­жуть встановлюватися виключно за допомогою закону.
Всі підстави для обмеження цих прав, перелічені у комен­тованому приписі, можна поділити на три види: а) загальносоціальні — забезпечення громадського порядку, запобігання завору­шенням чи злочинам, охорона здоров'я населення; б) особистісні — захист прав, зокрема репутації, інших людей; в) політичні — інте­реси національної безпеки, територіальної цілісності, підтримання авторитету і неупередженості правосуддя, запобігання розголо­шенню інформації, одержаної конфіденційно. Майже всі ці підстави передбачено також у найважливіших міжнародно-пра­вових актах з прав людини (Міжнародному пакті про грома­дянські і політичні права, Конвенції про захист прав людини та основних свобод). Конституція України, відтворюючи згадані підстави, у цій частині цілком відповідає даним актам. Позитив­не значення коментованого припису вбачається, так би мовити, в «обмеженні обмежень»: права, закріплені у першій і другій час­тинах коментованої статті, можуть обмежуватись законом вик­лючно за наявності лише тих підстав, які тут зазначені. Будь-які інші обставини, мотиви не можуть бути причиною, приводом обмежень даних прав.
Водночас не можна не помітити й певних проблем, котрі мо­жуть постати при застосуванні коментованого припису. Адже наведені підстави правообмеження сформульовані здебільшого за допомогою формально невизначених, у першу чергу оціночних, понять, а їх тлумачення, інтерпретація, як відомо, нерідко буває досить неоднозначною. Останньою національною інстанцією у визначенні підставності чи безпідставності встановлення законо­давчих обмежень прав людини слід вважати Конституційний Суд України: його висновки, як відомо, будуть остаточними і не підлягатимуть оскарженню (ч. 2 ст. 150 Конституції України).
Висловимо тут деякі міркування лише щодо двох із згаданих вище підстав правообмеження. Організація масових заворушень як цілеспрямована діяльність — це, як передбачено Криміналь­ним кодексом України (ст. 294), один із самостійних видів зло­чинів, учинюваних із прямим умислом. У коментованій статті йдеться про запобігання не тільки таким злочинним діям, а й про ситуації, за яких висловлювання певних поглядів, поширення певної інформації здатні — навіть незалежно від намірів, від умислу поширювача — викликати заворушення і вже тому мають бути заборонені, обмежені законодавцем. Право на репутацію є, власне кажучи, складовою права на честь і гідність як одного із ос­новних прав людини; тому право на репутацію охоплюється понят­тям «права інших людей», а про ці права як підставу правообмежен­ня вже йшлося у коментарі до ст. 23. Окрема згадка у Конституції про репутацію інших людей може бути пояснена прагненням законодав­ця акцентувати й конкретизувати найбільш поширені і значущі у практичному плані підстави обмеження права на свободу слова та інформацію, а також забезпечити відповідність підстав для обмеження цього права тим підставам, які відповідно передбачені у Міжнародному пакті про громадянські і політичні права (п. З ст. 19 цього Пакту).