Стаття 33. ... гарантується свобода пересування, ... місця проживання,

Published by Консультант on Вс, 03/22/2009 - 20:54

 

Стаття 33.  Кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію Украї­ни, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Громадянин України не може бути позбавлений права в будь-який час повернутися в Україну.
Право на свободу пересування і вибору місця проживання в межах держави та право залишати будь-яку країну, включаючи власну, закріплено також міжнародними актами: Загальною дек­ларацією прав людини від 10 грудня 1948 р. (ст. 13), Міжнарод­ним пактом про громадянські та політичні права від 16 грудня 1966 р. (ст. 12), Протоколом № 4 до Європейської конвенції про захист прав і основних свобод від 16 вересня 1963 р. (ст. 2), Євро­пейською конвенцією про правовий статус трудящих мігрантів (Страсбург, 24 листопада 1977 р.) і багатосторонніми та іншими двосторонніми міжнародними актами.
Формування коментованої статті 33 включає дві іпостасі сво­боди пересування статичну і динамічну. Вона охоплює як право перебування в одному місті, так і його зміну, включаючи свободу виїзду за кордон, переїзду на постійне або тимчасове місце прожи­вання в іншу країну і безперешкодне повернення на батьківщину.
За Цивільним кодексом України (ст. 29) місцем проживання фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше приміщен­ня, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа прожи­ває постійно, переважно або тимчасово.
Фізична особа, яка досягла чотирнадцяти років, вільно оби­рає собі місце проживання, за винятком обмежень, які встанов­люються законом.
Місцем проживання фізичної особи віком від десяти до чо­тирнадцяти років є місце проживання її батьків (усиновлювачів)
або одного з них, з ким вона проживає, опікуна або місцезнаход­ження навчального закладу чи закладу охорони здоров'я тощо, в якому вона проживає, якщо інше місце проживання не встанов­лено за згодою між дитиною та батьками (усиновлювачами, опі­куном) або організацією, яка виконує щодо неї функції опікуна.
У разі спору місце проживання фізичної особи віком від де­сяти до чотирнадцяти років визначається органом опіки та піклу­вання або судом.
Місцем проживання фізичної особи, яка не досягла десяти років, є місце проживання її батьків (усиновлювачів) або одного з них, з ким вона проживає, опікуна або місцезнаходження на­вчального закладу чи закладу охорони здоров'я, в якому вона проживає.
Місцем проживання недієздатної особи є місце проживання її опікуна або місцезнаходження відповідної організації, яка ви­конує щодо неї функції опікуна.
Фізична особа може мати кілька місць проживання.
Свобода пересування включає свободу перебування в певному пункті протягом короткого чи тривалого строку, без створення там постійного місця проживання, чи свободу закріпити за собою нове місце проживання, якщо не має наміру повертатися на старе.
Місце проживання має значення для здійснення і захисту прав особи, для забезпечення сталості цивільних правовідносин. Так, місце проживання в багатьох випадках має значення для встановлення підсудності цивільних справ, знати місце прожи­вання боржника потрібно для встановлення місця виконання обов'язку, якщо інше не передбачається законом або договором. По місту проживання спадкодавця встановлюється місце від­криття спадщини.
Вільне пересування і вибір місця проживання є суттєвою га­рантією свободи особистості, умовою її професійного і духовно­го розвитку. Це право є невідчужуваним та непорушним.
Водночас свобода пересування, вільний вибір місця прожи­вання, а також право вільно залишати територію України мо­жуть бути обмежені в інтересах національної або громадської безпеки, для забезпечення громадського порядку, запобігання злочинам, для охорони здоров'я або моралі чи з метою захисту прав і свобод інших осіб і тільки на основі закону, а не інших нормативних актів.
21 січня 1994 p. введено в дію Закон України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України». Саме цей Закон регулює порядок здійснення права громадян на виїзд за кордон і повернення в Україну осіб, які є громадянами України, а також встановлює порядок оформлення документів для зару­біжних поїздок, визначає випадки тимчасового обмеження пра­ва на виїзд за кордон.
Документом, що надає право на виїзд з України і в'їзд в Украї­ну, посвідчує особу громад; тина за кордоном, є паспорт громадя­нина України для виїзду за кордон, у відповідних випадках по­свідчення особи моряка, службовий паспорт, дипломатичний паспорт.
У видачі паспорту, тобто в праві виїзду за кордон, громадяни­нові України може бути відмовлено лише тимчасово і тільки у випадках, якщо:
1)   він обізнаний з відомостями, які становлять державну таєм­ницю. Як це передбачається Законом України «Про державну таємницю», обмеження повинні бути доведені до відома грома­дян уповноваженим органом керівником навчального закла­ду, командуванням військової частини під час прийняття на ро­боту (навчання) та зарахування на військову службу, пов'язаних з допуском до відомостей, що становлять державну таємницю;
2)   діють неврегульовані аліментні, договірні чи інші не вико­нані зобов'язання до виконання зобов'язань, або розв'язання спору за погодженням сторін у передбачених законом випадках, або забезпечення зобов'язань заставою, якщо інше не передбаче­но міжнародним договором України;
3)   проти нього порушено кримінальну справу до закінчен­ня провадження у справі;
4)   він засуджений за вчинення злочину до відбуття пока­рання або звільнення від покарання;
5)   він ухиляється від виконання зобов'язань, покладених на нього судовим рішенням, —до виконання зобов'язань;
6)   він свідомо сповістив про -себе неправдиві відомості до з'ясування причин і наслідків подання неправдивих відомостей;
7)   він підлягає призову на строкову військову службу до вирішення питання про відстрочку від призову;
8) щодо нього подано цивільний позов до суду до закінчен­ня провадження у справі;

9) він за вироком суду визнаний особливо небезпечним ре­цидивістом чи перебуває під адміністративним наглядом міліціїдо погашення (зняття) судимості чи припинення нагляду.

У випадках, передбачених цими пунктами, може бути відмов­лено у праві виїзду за кордон також громадянинові, який одер­жав паспорт для виїзду раніше до виникнення обставин, перед­бачених пунктами 1—9.
Порядок в'їзду до іноземної держави регулюється її закона­ми. Рішення про видачу візи-дозвілу на виїзд приймають кон­сульські посадові особи цієї держави.
Громадянин України ні за яких підстав не може бути обмеже­ний у праві повернутися в Україну.
Згідно з Декларацією про права людини відносно осіб, що не є громадянами країни, де вони проживають, яка була прийнята Генеральною Асамблеєю ООН 13 грудня 1985 р. (40/144), іно­земці, які на законних підставах перебувають на території певної держави, користуються правом на свободу пересування і свобо­ду вибору місця проживання за винятком обмежень, передбаче­них законом. В Україні вони встановлені Законом від 4 лютого 1994 р. № 3929 XII «Про правовий статус іноземців», Правилами в'їзду іноземців в Україну, їх виїзду з України і транзитного пере­їзду через її територію.
Згідно з ст. З Закону «Про правовий статус іноземців» іно­земці можуть у встановленому порядку іммігрувати в Україну на постійне проживання або для працевлаштування на визначений строк, а також тимчасово перебувати на її території. Іноземець може отримати дозвіл на імміграцію та іммігрувати на постійне проживання в Україні, якщо він:
— має в Україні законне джерело існування;
— перебуває у близьких родинних відносинах (батько, мати, діти, брат, сестра, дід, баба, онуки) з громадянами України;
— перебуває на утриманні громадянина України;
— має на своєму утриманні громадянина України;
в інших передбачених законами України випадках. Іноземці, які іммігрували на постійне проживання або для
тимчасового працевлаштування, отримують посвідки відповідно на постійне або тимчасове проживання.
Іноземці, які перебувають в Україні на іншій законній під­ставі, вважаються такими, що тимчасово перебувають в Україні. 
Вони зобов'язуються зареєструвати свої національні паспорти або документи, які їх замінюють, і виїхати з України після закінчення відповідного строку перебування. Іноземці можуть пересуватися по території України і обирати місце проживання в ній відповідно до порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Істотне значення для вірного тлумачення коментованої статті має рішення Конституційного Суду України від14листопада 2001 р. 15-рп/2001, яке було прийняте на конституційне по­дання 48 народних депутатів.
Конституційний Суд України вирішив «визнати таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення підпункту 1 пункту 4 Положення про паспортну службу органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 1994 року № 700, щодо прописки (виписки), згідно з яким паспортна служба органів внутрішніх справ застосо­вує як загальне правило дозвільний порядок вибору особою місця проживання.
1. Положення підпункту 1 пункту 4 Положення про паспорт­ну службу органів внутрішніх справ, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 1994 р. № 700, що виз­нано неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Кон­ституційним Судом цього рішення».
Підготовлено законопроект «Про реєстрацію осіб за містом про­живання», згідно з яким буде скасовано дозвільний порядок пропис­ки і запроваджено реєстрацію осіб за місцем їх постійного чи три­валого тимчасового проживання, яка має повідомний характер.
Прийняття законопроекту сприятиме створенню умов для повної реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією Ук­раїни, в тому числі свободи пересування.