Стаття 26. Іноземці та особи без громадянства, що ...

Published by Консультант on Вс, 03/22/2009 - 11:06

 

Стаття 26.Іноземці та особи без громадянства, що перебу­вають в Україні на законних підставах, користуються тими сами­ми правами і свободами, а також несуть такі самі обов'язки, як і громадяни України, за винятками, встановленими Конститу­цією, законами чи міжнародними договорами України.
Іноземцям та особам без громадянства може бути надано при­тулок у порядку, встановленому законом.
Коментована стаття присвячена правовому статусу іноземців та осіб без громадянства, його специфіці.
У частині 1 цієї статті коментування потребують насамперед терміни «іноземці» та «особи без громадянства». За Законом України від 4 лютого 1994 р. «Про правовий статус іноземців» іно­земцями визнаються особи, які належать до громадянства інозем­них держав і не є громадянами України, а особами без громадян­ства особи, які не належать до громадянства будь-якої держа­ви (ст. 1). Осіб без громадянства називають ще апатридами.
Правовий статус іноземців та осіб без громадянства визна­чається внутрішнім законодавством держав з урахуванням їхніх міжнародних зобов'язань. З міжнародних актів у цій галузі діють Конвенція про статус апатридів (1954 p.), Конвенція про скоро­чення безгромадянства (1961 р.) тощо.
За Законом України «Про правовий статус іноземців» пра­вовий статус іноземних громадян і осіб без громадянства в ос­новному співпадають. При цьому Закон, як і Конституція Украї­ни, виходить із загального принципу урівнювання в головному прав і обов'язків іноземців і осіб без громадянства, що перебу­вають в Україні на законних підставах (ч. 1 ст. 26 Конституції України) з правами та обов'язками громадян України. Відпові­дно до Закону України «Про правовий статус іноземців» таки­ми законними підставами є іммігрування в Україну на постійне проживання або для працевлаштування на визначений термін, а також тимчасове перебування на її території відповідно до встановлених правил. Іноземці та особи без громадянства, які іммігрували на постійне проживання або для тимчасового пра­цевлаштування, отримують посвідки відповідно на постійне або тимчасове проживання.
Що ж стосується іноземців і осіб без громадянства, які опи­нилися в Україні на незаконних підставах, то до них вживають відповідних заходів впливу, включаючи їх примусове видворення за межі країни.
У передбачених законом випадках іноземці і особи без грома­дянства можуть набути статусу біженця. Біженцем вважається іно­земний громадянин або особа без громадянства, які внаслідок об­ґрунтованих побоювань стати жертвою переслідувань за ознаками раси, національності, ставлення до релігії, громадянства, належ­ності до певної соціальної групи або за політичними переконан­нями вимушені залишити територію держави, громадянами якої вони є (або територію країни свого постійного проживання), та щодо яких відповідними органами прийняте рішення про надан­ня їм статусу біженців. Центральним органом державної виконав­чої влади, що координує взаємодію інших органів при вирішенні всіх питань, що стосуються біженців, є Міністерство України у справах національностей та міграції. Підстави і порядок набуття статусу біженця регулюється законодавством України.
Іноземці і особи без громадянства, що на законних підставах перебувають в Україні, мають право на підприємницьку діяль­ність, працю, відпочинок, охорону здоров'я, соціальний захист, освіту, житло, свободу совісті тощо. Вони можуть укладати та розривати шлюби з громадянами України та іншими особами відповідно до законодавства України. Іноземцям і особам без гро­мадянства гарантується недоторканність особи, житла, невтру­чання в особисте та сімейне життя, таємниця листування, теле­фонних розмов і телеграфних повідомлень, повага їх гідності нарівні з громадянами України.
Водночас Законом України «Про правовий статус іноземців» передбачено, що здійснення іноземними громадянами і особами без громадянства наданих їм прав і свобод не повинно завдавати шкоди національним інтересам України, правам, свободам і за­конним інтересам її громадян та інших осіб, які проживають в Україні. Іноземці і особи без громадянства зобов'язані дотри­муватись Конституції і законів України, шанувати традиції та зви­чаї народу України (ст. 2).
Частина 1 ст. 26 передбачає винятки, що стосуються право­вого статусу іноземців та осіб без громадянства порівняно з пра­вовим статусом громадян України. Ці винятки встановлені самою Конституцією, законами або міжнародними договорами Украї­ни. У галузі політичних прав, зокрема, іноземці та особи без громадянства не можуть обирати і бути обраними до органів держав­ної влади та органів самоврядування, а також брати участь у ре­ферендумах. Вони не зобов'язані відбувати військову службу в Збройних Силах України та інших військових формуваннях.
Передбачено також ряд особливостей для в'їзду в Україну і виїз­ду з України іноземців та осіб без громадянства. Вони, зокрема, мо­жуть в'їжджати в Україну за національними паспортними докумен­тами. При цьому іноземці і особи без громадянства повинні одер­жати у встановленому порядку в'їзну візу, якщо інше не передбачено міжнародними договорами та законодавством України.
Транзитний проїзд іноземців та осіб без громадянства через територію України до країни призначення також дозволяється за наявності транзитних віз, якщо інше не передбачено міжнарод­ними договорами та законодавством України. Законом України «Про правовий статус іноземців» передбачені випадки, коли в'їзд в Україну або виїзд іноземців та осіб без громадянства з України не дозволяється.
За порушення іноземними громадянами та особами без гро­мадянства встановленого порядку перебування в Україні, а також за недотримання правил транзитного проїзду через територію України, до них вживаються встановлені законом заходи юри­дичної відповідальності. Серед них видворення іноземця або осо­би без громадянства за межі України за рішенням органів внут­рішніх справ або Служби безпеки України. Воно може мати міс­це, якщо дії іноземця або особи без громадянства суперечать інтересам забезпечення безпеки України або охорони громад­ського порядку; це є необхідним для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України; іноземець або особа без громадянства грубо порушили законодавство про свій право­вий статус (ст. 32 Закону України «Про правовий статус іноземців»).
Частина 2 ст. 26 передбачає можливість надання іноземцям та особам без громадянства притулку в Україні. Рішення про надан­ня притулку приймає Президент України (п. 26 ст. 106 Консти­туції). Але сам порядок надання притулку законом у нас врегульо­вано недостатньо. І в міжнародному праві інститут політичного притулку є в основному звичаєво-правовим. Під політичним притулком тут розуміють надання державою тій або іншій особі можливості укритися від переслідувань за політичними мотива­ми, яким вона піддавалася (або могла піддаватися) в країні свого громадянства чи постійного місця проживання. При цьому до політичних мотивів належить не тільки переслідування за полі­тичні переконання, а й за громадську діяльність, релігійні пере­конання, расову чи національну належність тошо.
Надання притулку це суверенне право кожної держави. Національним законодавством регулюються підстави і процеду­ра (судова або адміністративна) надання політичного притулку, а також статус осіб, які отримали цей притулок. У міжнародному праві, проте, є норми, що стосуються обов'язків держав не нада­вати політичного притулку відповідним категоріям осіб. Зокре­ма, п. 2 ст. І Декларації Генеральної Асамблеї ООН про територі­альний притулок (1967 р.) передбачено, що право користуватися політичним притулком не визнається за особою, стосовно якої є серйозні підстави вважати, що вона вчинила злочин проти миру, військовий злочин або злочин проти людства. Загальновизнаним також є положення, згідно з яким притулок не повинен надава­тися й особі, яка вчинила загальнокримінальний злочин.
Основним міжнародно-правовим наслідком надання по­літичного притулку є зобов'язання держави не видавати особу, яка отримала політичний притулок. Крім того, відповідна дер­жава зобов'язується надавати квазідипломатичний захист у разі порушення прав цієї особи за кордоном. Нарешті, держава, яка надала політичний притулок особі, несе відповідальність за її діяльність.
Політичний притулок припиняється, якщо зникли причини або якщо відповідна особа натуралізувалася (отримала громадян­ство) в державі, яка надала притулок.