Стаття 25. Громадянин України не може бути позбавлений громадянства ..

Published by Консультант on Вс, 03/22/2009 - 11:04

 

Стаття 25.Громадянин України не може бути позбавлений громадянства і права змінити громадянство.
Громадянин України не може бути вигнаний за межі України або виданий іншій державі.
Україна гарантує піклування та захист своїм громадянам, які перебувають за її межами.
 
Громадянство як усталений, стійкий, постійний, загальний правовий зв'язок особи з певною державою означає насамперед визнання за цією особою усієї повноти прав і свобод, передбаче­них у Конституції України та поточному законодавстві. Грома­дянство є одним з елементів правового статусу переважної біль­шості людей і одночасно передумовою володіння правами та сво­бодами у повному обсязі. Саме тому припинення громадянства означає суттєве звуження обсягу прав і свобод особи. Однією з головних ознак демократичного характеру держави є відмова від права позбавляти громадянства, оскільки таке позбавлення є ха­рактерним перш за все для авторитарних та тоталітарних політич­них режимів.
Інститут позбавлення громадянства істотно відрізняється від поняття втрати громадянства. Позбавлення громадянства містить елемент сваволі й означає для держави можливість на власний розсуд, без будь-яких правових обмежень самостійно вирішува­ти питання про можливість подальшого існування такого устале­ного правового зв'язку особи з державою, як громадянство. При цьому вона не зобов'язана також враховувати думку самого гро­мадянина з цього приводу. Такий підхід призводить до спотворен­ня взаємовідносин у системі «людина держава» та «громадян­ське суспільство держава», перетворює їх на нерівноправні, адже у будь-який момент особа може втратити значну кількість своїх прав за надуманими підставами або й взагалі без будь-яких підстав та пояснень. Тому людина стає беззахисною перед сваво­лею посадовців.
Втрата громадянства є більш демократичним інститутом, ос­кільки поточне законодавство закріплює вичерпний перелік підстав для втрати громадянства. А це означає, неможливість са­мостійного їх «продукування». Громадяни мають можливість зна­ти, яка саме їх власна поведінка не є бажаною для держави і ско­регувати її або утриматися від певних дій. Законодавство передбачає такі підстави втрати громадянства України: 1) якщо грома­дянин України після досягнення ним повноліття добровільно на­був громадянство іншої держави; 2) якщо іноземець набув грома­дянство України і не подав документ про припинення іноземно­го громадянства або декларацію про відмову від нього; 3) якщо іноземець набув громадянство України і скористався правами або виконав обов'язки, які надає чи покладає на нього іноземне гро­мадянство; 4) якщо особа набула громадянство України внаслі­док подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих до­кументів; 5) якщо громадянин України без згоди державних органів України добровільно вступив на військову службу, на ро­боту в службу безпеки, правоохоронні органи, органи юстиції або органи державної влади чи органи місцевого самоврядування іншої держави (ст. 19 Закону України від 18 січня 2001 р. «Про гро­мадянство України»).
Однак якщо виконання вимог пунктів 1,2,3,5 потягне за со­бою набуття громадянином України статусу апатрида (особи без громадянства), тоді зазначені положення не можуть застосовува­тися, про що прямо зазначено в ч. 2 ст. 19 Закону України «Про громадянство України».
Право змінювати громадянство також є ознакою демокра­тичного характеру держави, оскільки означає для особи мож­ливість відмовитися від захисту своїх прав з боку однієї держави та обрати громадянство тієї держави, захистом якої вона хотіла б користуватися. Визнання цього права покладає на державу обо­в'язок, по-перше, не створювати для особи надмірних обмежень та перешкод у зв'язку з наміром обрати інше громадянство, по-друге, забезпечити постійне здійснення належного та досить ефективного контролю за забезпеченням реалізації прав грома­дян, по-третє, створити належні умови для їх здійснення. Тоб­то наявність такої норми спонукає державу дотримуватися мінімальних стандартів прав людини, яких уже досягли інші держави.
Зміна особою громадянства передбачає два етапи: вихід з громадянства однієї держави та набуття громадянства іншої дер­жави. Підстави виходу з громадянства України закріплено у ст. 18 Закону України «Про громадянство України». За загаль­ним правилом вийти з громадянства України може особа, яка виїхала на постійне проживання за кордон. Однак в окремих випадках з громадянства України може вийти і особа, яка меш­кає на її території. Так, дитина, яка набула за народженням гро­мадянство України, може вийти з громадянства за клопотанням одного з батьків незалежно від місця проживання дитини. Обо­в'язковою умовою виходу особи з громадянства України є набут­тя нею іноземного громадянства або наявність документу упов­новаженого органу іншої держави про те, що громадянин Украї­ни набуде її громадянство, якщо вийде з громадянства України. Тобто не допускається вихід особи з громадянства України, якщо це потягне набуття нею статусу апатрида (особи без гро­мадянства).
Разом з тим вихід з громадянства України не допускається, якщо особу, яка клопоче про вихід з громадянства, в Україні при­тягнуто як обвинуваченого у кримінальній справі або стосовно якої в Україні є обвинувальний вирок суду, що набрав чинності і підлягає виконанню.
Відповідно до ч. 2 коментованої статті громадянин України не може бути вигнаний за межі України. Це означає, що держава та її органи і посадові особи не мають права ухвалювати з політич­них чи будь-яких інших мотивів рішення про заборону та непри­пустимість (чи небажаність) перебування громадян України на її території. Держава не має права примусити громадянина залиши­ти її територію або заборонити його повернення на територію України. Неправомірними будуть вважатися й будь-які інші дії чи будь-який тиск, спрямовані на те, щоб підштовхнути чи фізич­но видалити громадянина поза межі України.
Категоричною є конституційна вимога, вміщена в ч. 2 ст. 25 Основного Закону України, про те, що громадянин України не може бути виданий іншій державі (неможливість екстрадиції). Це означає, що громадянин України в разі вчинення злочину поза межами України не може бути виданий іншій державі для притяг­нення до кримінальної відповідальності та віддання до суду. Він підлягає кримінальній відповідальності лише за Кримінальним кодексом України, а справу про притягнення його до відповідаль­ності має розглядати відповідний суд України. Громадянин Украї­ни не може бути виданий іншій державі і на підставі міжнарод­ного договору України, оскільки відповідно до ч. 2 ст. 9 Консти­туції України «укладення міжнародних договорів, які суперечать Конституції України, можливе лише після внесення відповідних змін до Конституції України». Якщо ж громадянина України зап­рошено для участі у судовому засіданні як свідка, тоді він має право самостійно вирішувати питання про те. брати участь у та­кому засіданні чи ні.
Відповідно до ч. З ст. 25 Конституції Україна гарантує піклування та захист своїм громадянам, які перебувають за її межами. Це означає, по-перше, що держава бере на себе зобо­в'язання забезпечити для громадян здійснення у повному об­сязі усіх прав і свобод, передбачених Основним Законом Украї­ни та її поточним законодавством. Так, наприклад, під час підготовки та проведення виборів до Верховної Ради України держава зобов'язана створити виборчі дільниці та дільничні виборчі комісії при українських дипломатичних (або кон­сульських) установах за кордоном, надавати виборцям через ці комісії відповідну інформацію про реєстрацію кандидатів, про хід передвиборної агітації тощо, забезпечити дільницю достат­ньою кількістю виборчих бюлетенів та належні умови для го­лосування і підрахунку голосів. Так само державні установи мають піклуватися і про здійснення інших прав громадян Украї­ни, які перебувають за кордоном. Разом з тим окремі права і свободи громадяни не можуть реалізувати за кордоном. На­приклад, право проводити збори, мітинги і демонстрації до­сить часто неможливо здійснити за кордоном навіть в межах передвиборних заходів, оскільки це може суперечити законо­давству країни перебування.
Окрім того, за Конституцією України держава зобов'язана захищати своїх громадян за кордоном, особливо коли виникає загроза їх життю та здоров'ю. Такий захист здійснюється пере­дусім дипломатичними засобами, а також шляхом надання юридичної, фінансової, матеріальної допомоги. Зазвичай за­хисту за кордоном потребують громадяни України, які виїха­ли з метою працевлаштування, затримані правоохоронними органами інших держав, стали заручниками, жертвами злочин­них посягань тощо. У розділі IV Першої щорічної доповіді Уповноваженого Верховної Ради з прав людини навіть виок­ремлено підрозділ 7 «Захист прав громадян України за її межа­ми», у якому наведені численні приклади вживання заходів, спрямованих на поновлення прав українських громадян.