Стаття 244. Права професійних спілок, їх об'єднань
Права професійних спілок, їх об'єднань визначаються Кон¬ституцією України, Законом України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», цим Кодексом, іншими норма-тивно-правовими актами.
(Стаття 244 із змінами, внесеними згідно з Указами ПВР№ 2240-10 від 29.07.81, № 8474-10від 27.02.85; Законами № 3694-12від 15.12.93, № 263/95-ВРвід 05.07.95, в редакції Закону Ns 2343-III від 05.04.2001)
1. Коментована стаття визначає права професійних спілок, їх об'єднань відповідно до Конституції України, Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», КЗпП, інших нормативних актів.
2. Професійні спілки, їх об'єднання здійснюють представниц¬тво і захист трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілок в органах державної влади та органах місце¬вого самоврядування, у відносинах з роботодавцями, а також ін¬шими об'єднаннями громадян (ст. 19 Закону України «Про про¬фесійні спілки, їх права та гарантії діяльності»).
3. Залежно від характеру повноважень профспілок їх права щодо державних (господарських) органів можна поділити на три групи.
Перша група — це права профспілок дорадчого характеру. Проекти законів, які стосуються соціально-економічних відносин, подаються відповідними органами виконавчої влади з урахуван¬ням пропозицій всеукраїнських профспілок, їх об'єднань. Проек¬ти нормативно-правових актів, які стосуються трудових відносин або соціального захисту громадян, розглядаються органами вико¬навчої влади та органами місцевого самоврядування з урахуван¬ням думки відповідних профспілок, об'єднань профспілок.
Профспілки, їх об'єднання мають право вносити пропозиції суб'єктам права законодавчої ініціативи і відповідним органам державної влади про прийняття або внесення змін до законів та інших нормативно-правових актів, які стосуються соціально-тру¬дової сфери.
Профспілки, їх об'єднання мають право брати участь у роз¬гляді органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, а також роботодавцями, їх об'єднаннями, іншими об'єднаннями громадян своїх пропозицій (частини друга — п'ята ст. 21 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гаран¬тії діяльності»).
Другу групу становлять права профспілок по вирішенню пи¬тань на паритетних засадах з відповідним органом державного (господарського) управління. Форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, ви¬нагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами у колективному догово¬рі з додержанням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами. У разі, якщо колективний договір на підприємстві не укладено, власник або уповноважений ним орган зобов'язаний погодити ці питання з профспілковим органом (частина шоста ст. 21 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності»).
До третьої групи належать права правоохоронного характеру. Ці права охоплюють громадський контроль за дотриманням за¬конодавства про працю та про охорону праці. При використанні цієї групи прав профспілки наділені щодо роботодавця владни¬ми повноваженнями: у разі загрози життю або здоров'ю праців¬ників профспілки мають право вимагати від роботодавця негай¬ного припинення робіт на робочих місцях, виробничих дільни¬цях, у цехах та інших структурних підрозділах або на підприємстві в цілому на час, необхідний для усунення загрози життю або здоров'ю працівників (частина сьома ст. 21 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності»).
4. Профспілки виступають представниками переважно колек¬тивних інтересів працівників. Ці інтереси можуть бути як специ¬фічними для окремих підприємств, установ і організацій, так і загальними для певної галузі, області, держави.
Специфічні колективні інтереси працівників окремих підпри¬ємств і організацій найбільш повно проявляються в колективних договорах, що укладаються профспілковими органами від імені колективу працівників з власником або уповноваженим ним ор¬ганом. Представництво профспілками загальних інтересів пра-цівників галузі, області, держави в цілому має на меті забезпечи-
ти єдність правового регулювання праці працівників на основі загальних принципів трудового права з урахуванням об'єктивно існуючих відмінностей у характері і видах праці (тяжкість, шкід¬ливість, особливі умови тощо).
5. У питаннях колективних інтересів працівників профспіл¬ки, їх об'єднання здійснюють представництво та захист інтересів працівників незалежно від їх членства у профспілках (частина перша ст. 9 Закону України «Про колективні договори і угоди» та частина друга ст. 19 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності»).
6. У питаннях індивідуальних прав та інтересів своїх членів профспілки здійснюють представництво та захист у порядку, передбаченому законодавством та їх статутами.
Профспілки, їх об'єднання мають право представляти інтере¬си своїх членів при реалізації ними конституційного права на звер¬нення за захистом своїх прав до судових органів, Уповноважено¬го Верховної Ради України з прав людини, а також міжнародних судових установ (частини третя і четверта ст. 19 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності»).
Профспілки мають право представляти інтереси працівників у органах по розгляду індивідуальних трудових спорів (ст. 224 КЗпП та частина перша ст. 26 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності»). Вони також мають право самостійно пред'являти позови на захист прав та інтересів пра¬цівників до суду (статті 112, 121, 122 ЦП К України).
7. Представництво інтересів членів профспілки у взаємовід¬носинах з роботодавцями, органами державної влади та органа¬ми місцевого самоврядування здійснюється на основі системи колективних договорів та угод.
Профспілки, їх об'єднання здійснюють контроль за виконан¬ням колективних договорів, угод. У разі порушення роботодав¬цями, їх об'єднаннями, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування умов колективного договору, угоди профспілки, їх об'єднання мають право направляти їм подання про усунення цих порушень, яке розглядається у тижневий строк. При відмові усунути ці порушення або недосягненні згоди у за¬значений строк профспілки мають право оскаржити неправо¬мірні дії або бездіяльність посадових осіб до місцевого суду (частина п'ята ст. 19 та частина п'ята ст. 20 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності»).
8. Профспілки, їх об'єднання беруть участь у розробленні дер¬жавної політики зайнятості населення, державної та територіаль¬них програм зайнятості, проводять спільні консультації з цих про¬блем з роботодавцями, їх об'єднаннями, а також з органами вико-навчої влади та органами місцевого самоврядування, пропонують заходи щодо соціального захисту членів профспілок, які вивільня¬ються в результаті реорганізації або ліквідації підприємств, уста¬нов і організацій, здійснюють контроль за виконанням законодав¬ства про зайнятість (частина перша ст. 22 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності»).
9. Профспілки, їх об'єднання беруть участь у визначенні го¬ловних критеріїв життєвого рівня прожиткового мінімуму, а та¬кож мінімальних розмірів заробітної плати, пенсій, соціальних виплат, політики ціноутворення, розробці соціальних програм, спрямованих на створення умов, які забезпечують гідне життя і вільний розвиток людини (ст. 23 Закону України «Про профе¬сійні спілки, їх права та гарантії діяльності»).
10. Профспілки, їх об'єднання мають право отримувати безоплатно інформацію від роботодавців або їх об'єднань, орга¬нів державної влади та органів місцевого самоврядування з пи¬тань, що стосуються трудових і соціально-економічних прав та законних інтересів своїх членів, а також інформацію про резуль¬тати господарської діяльності підприємств, установ або органі¬зацій. Зазначена інформація має бути надана не пізніше п'яти¬денного строку.
Профспілки, їх об'єднання мають право безоплатно отриму¬вати від Державного комітету статистики України статистичні дані з питань праці та соціально-економічних питань, а також виробничого та невиробничого травматизму, профзахворювань (ст. 28 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності»).
11. З метою забезпечення громадського контролю профспі¬лок за додержанням законодавства про працю і відповідно до Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяль¬ності» Президія Ради Федерації професійних спілок України за-твердила Типове положення про правову інспекцію праці проф-
спілки (профоб'єднання) (постанова Президії Ради Федерації професійних спілок України № П-27-8 від 2 червня 2000 p.).
12. Правова інспекція праці профспілки, об'єднання профспі¬лок створюються та діють з метою здійснення громадського кон¬тролю за додержанням законодавства про працю, представницт¬ва та захисту трудових, соціально-економічних прав членів проф¬спілок.
Громадський контроль здійснюється на підприємствах, в уста¬новах та організаціях незалежно від форм власності, виду діяль¬ності та галузевої належності, де створено і діють профспілкові організації.
13. Правова інспекція праці профспілки у своїй діяльності керується Конституцією України, Законом України «Про про¬фесійні спілки, їх права та гарантії діяльності», іншими закона¬ми і нормативно-правовими актами, Статутом профспілки та своїм Положенням.
14. Правова інспекція праці діє на правах відділу виконавчого апарату виборного органу профспілки чи її організаційної ланки (крім первинних організацій). Кількісний склад правової інспек¬ції праці визначає керівний виборний орган профспілки.
15. Очолює правову інспекцію праці профспілки головний правовий інспектор праці профспілки.
До складу правової інспекції праці також входять правові ін¬спектори праці.
Працівникам інспекції видається посвідчення встановленого зразка.
16. Правовий інспектор праці є уповноваженим представни¬ком відповідної профспілки при здійсненні громадського конт¬ролю за додержанням законодавства про працю, представництва та захисту трудових, соціально-економічних прав членів проф-спілок.
17. Правовий (чи головний правовий) інспектор праці проф¬спілки зобов'язаний:
— проводити перевірки додержання законодавства про пра¬цю з питань: укладення, зміни та розірвання трудового договору і ведення трудових книжок; робочого часу і часу відпочинку; оплати праці; гарантій та компенсацій; відшкодування шкоди, заподіяної працівнику каліцтвом чи іншим ушкодженням здоров'я, пов'язаним з роботою; трудової дисципліни; матеріальної відповідальності працівників; праці жінок та молоді; інших пи-тань, що випливають з трудових відносин;
— контролювати дотримання норм законів України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», «Про колек¬тивні договори і угоди»;
— вносити роботодавцям подання або інші письмові пропози¬ції про усунення виявлених порушень трудового законодавства за результатами перевірок відповідно до статей 20, 21 Закону Укра¬їни «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», якими передбачено право профспілок на ведення колективних перего¬ворів та укладення колективних договорів і угод, а також повно¬важення щодо захисту прав громадян на працю та здійснення гро¬мадського контролю за додержанням законодавства про працю;
— вносити пропозиції профспілковому органу стосовно прий¬няття рішення про розірвання трудового договору з роботодав¬цем, який порушує законодавство про працю, про колективні договори і угоди, Закон України «Про професійні спілки, їх пра¬ва та гарантії діяльності», у разі невиконання вимоги правового інспектора праці щодо усунення виявлених порушень;
— інформувати профспілкові органи та трудові колективи про результати перевірок та вносити на розгляд керівних профор¬ганів пропозиції, спрямовані на усунення порушень трудового законодавства;
— направляти матеріали перевірок до Державної інспекції праці Міністерства праці та соціальної політики України, проку¬ратури для вжиття заходів щодо притягнення до відповідальності посадових осіб відповідно до законодавства України;
— представляти інтереси членів профспілки в судових та ін¬ших державних органах за дорученням керівника профспілково¬го органу;
— надавати правову допомогу профспілковим органам, комі¬сіям з трудових спорів у здійсненні їх повноважень.
18. Правовий (головний правовий) інспектор праці профспіл¬ки має право:
— безперешкодно відвідувати підприємства, установи, орга¬нізації з метою здійснення громадського контролю за дотриман¬ням законодавства про працю на підставі посвідчення правового інспектора праці;
— вимагати та отримувати від роботодавця, іншої посадової особи відповідні документи, відомості та пояснення з питань, що виникають під час перевірок;
— звертатись безпосередньо до роботодавця з питань усунен¬ня порушень законодавства про працю;
— вносити пропозиції про необхідні зміни та доповнення до законодавства, брати участь у розробці проектів законів та інших нормативних актів.
19. Правовий (головний правовий) інспектор праці профспіл¬ки, який не вжив заходів, передбачених Положенням про право¬ву інспекцію праці профспілки для усунення порушень законо¬давства про працю, несе відповідальність у порядку, встановле¬ному законодавством України.
20. Правова інспекція праці профспілки в питаннях здійснення громадського контролю за додержанням законодавства про пра¬цю взаємодіє з Державною інспекцією праці відповідно до Угоди про взаємодію Державної інспекції праці Міністерства праці та соціальної політики України з Федерацією профспілок України.
21. Постановою Президії Ради Федерації профспілок України від 2 червня 2000 р. затверджено форму посвідчення правового (головного правового) інспектора праці профспілки, яке є дійс¬ним на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності та видів їх діяльності, де створені та діють проф¬спілкові організації. Одержання перепустки або дозволу не по¬трібно.
22. Зазначеною постановою Президії Ради Федерації проф¬спілок України затверджено зразок подання про усунення вияв¬лених порушень трудового законодавства за результатами пере¬вірок, проведених правовим (головним правовим) інспектором праці профспілки.
23. Для вирішення актуальних проблем профспілкового руху, підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації профспіл¬кових кадрів, з метою захисту прав та інтересів членів профспілок профспілки та їх об'єднання мають право за рахунок власних ко¬штів створювати навчальні, культурно-освітні заклади, дослідні, соціально-аналітичні установи, а також правові, статистичні, со¬ціологічні навчальні центри та центри незалежних експертиз.
Для висвітлення своєї діяльності профспілки та їх об'єднання мають право бути засновниками засобів масової інформації та здійснювати видавничу діяльність відповідно до закону (ст. 29 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяль¬ності»).
24. Профспілкові організації володіють, користуються і роз¬поряджаються належним їм на праві власності майном у відповід¬ності з їх статутами та положеннями.
Право власності профспілок, їх об'єднань виникає на підста¬ві: придбання майна за рахунок членських внесків, пожертвувань громадян, підприємств, установ та організацій або на інших під¬ставах, не заборонених законодавством; передачі їм у власність коштів та іншого майна засновниками, членами профспілки, ор¬ганами державної влади та органами місцевого самоврядування.
Профспілки, їх об'єднання мають право власності також на майно та кошти, придбані в результаті господарської діяльності створених ними підприємств та організацій (ст. 34 Закону Укра¬їни «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності»).
25. Діяльність профспілок охороняється законом. Особи, які чинять перешкоду здійсненню права громадян на об'єднання у профспілках, а також посадові та інші особи, винні в порушенні законодавства про профспілки, які своїми діями або бездіяльніс¬тю перешкоджають законній діяльності профспілок, їх об'єднань, несуть дисциплінарну, адміністративну або кримінальну відпові¬дальність згідно з законами (ст. 46 Закону України «Про профе¬сійні спілки, їх права та гарантії діяльності»).

