Стаття 243. Право працівників на об'єднання у професійні спілки
Відповідно до Конституції України та Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» громадяни України мають право на основі вільного волевиявлення без будь-якого дозволу створювати професійні спілки з метою представ¬ництва, здійснення і захисту своїх трудових та соціально-еконо-мічних прав та інтересів, вступати до них та виходити з них на умовах і в порядку, визначених їх статутами, брати участь у роботі професійних спілок.
Держава визнає професійні спілки повноважними представ¬никами працівників і захисниками їх трудових, соціально-еко¬номічних прав та інтересів в органах державної влади та місце¬вого самоврядування, у відносинах з власником або уповнова¬женим ним органом, а також з іншими об'єднаннями громадян.
(Стаття 243 із змінами, внесеними згідно із Законом № 263/95-ВР від 05.07.95,
в редакції Закону № 2343-111 від 05.04.2000)
1. Громадяни мають право на участь у професійних спілках з метою захисту своїх трудових і соціально-економічних прав та інтересів. Професійні спілки є громадськими організаціями, що об'єднують громадян, пов'язаних спільними інтересами за ро¬дом їх професійної діяльності. Професійні спілки утворюються без попереднього дозволу на основі вільного вибору їх членів. Усі професійні спілки мають рівні права. Обмеження щодо член¬ства у професійних спілках встановлюється виключно Конститу¬цією і законами України (ст. 36 Конституції України).
2. Особливості правового регулювання, засади створення, права та гарантії діяльності професійних спілок визначаються Законом України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» від 15 вересня 1999 р.
3. Професійна спілка — добровільна неприбуткова громадсь¬ка організація, яка об'єднує громадян, пов'язаних спільними ін¬тересами за родом їх професійної (трудової) діяльності (навчан¬ня) (ст. 1 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності»).
4. Для представництва і здійснення захисту прав та інтересів членів профспілок на відповідному рівні договірного регулюван¬ня трудових і соціально-економічних відносин профспілки, орга¬нізації профспілок можуть мати статус первинних, місцевих, об¬ласних, регіональних, республіканських, всеукраїнських (ст. 11 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії дія¬льності».
5. Статус первинних мають профспілки чи організації проф¬спілки, які діють на підприємстві, в установі, організації, навча¬льному закладі, або об'єднують членів профспілки, які забезпе¬чують себе роботою самостійно чи працюють на різних підпри-ємствах, в установах, організаціях або у фізичних осіб.
6. Статус місцевих мають профспілки, які об'єднують не менш як дві первинні профспілкові організації, що діють на різних під¬приємствах, установах, організаціях однієї адміністративно-тери¬торіальної одиниці (міста, району в місті, району, села, селища).
7. Статус обласних мають профспілки, організації яких є в більшості адміністративно-територіальних одиниць однієї обла¬сті, міст Києва та Севастополя; в більшості адміністративно-тери¬торіальних одиниць однієї області, міст Києва та Севастополя, де розташовані підприємства, установи або організації певної галузі.
8. Статус регіональних мають профспілки, організації яких є в більшості адміністративно-територіальних одиниць двох або більше областей.
9. Статус всеукраїнських профспілок визначається за однією з таких ознак:
— наявність організацій профспілки в більшості адміністра¬тивно-територіальних одиниць України, визначених частиною
другою статті 133 Конституції України (Автономна Республіка Крим, Вінницька, Волинська, Дніпропетровська, Донецька, Житомирська, Закарпатська, Запорізька, Івано-Франківська, Київська, Кіровоградська, Луганська, Львівська, Миколаївська, Одеська, Полтавська, Рівненська, Сумська, Тернопільська, Хар¬ківська, Херсонська, Хмельницька, Черкаська, Чернівецька, Че¬рнігівська області, міста Київ та Севастополь);
— наявність організацій профспілки в більшості з тих адмі¬ністративно-територіальних одиниць України, де розташовані під¬приємства, установи або організації певної галузі.
10. Статус республіканських професійних спілок Автономної Республіки Крим визначається за ознаками всеукраїнських про¬фесійних спілок стосовно території Автономної Республіки Крим.
11. Професійні спілки у своїй діяльності незалежні від орга¬нів державної влади та органів місцевого самоврядування, робо¬тодавців, інших громадських організацій, політичних партій, їм не підзвітні і не підконтрольні.
Забороняється втручання органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, роботодавців, їх об'єднань у статутну діяльність профспілок, їх організацій та об'¬єднань.
12. Професійні спілки діють відповідно до законодавства та своїх статутів, які не повинні суперечити законодавству України.
Статут професійної спілки містить: мету та завдання проф¬спілки; умови і порядок прийняття у члени профспілки та ви¬буття з неї; права, обов'язки членів профспілки, умови, порядок та підстави виключення з членів профспілки; територіальну, га¬лузеву або фахову сферу діяльності; організаційну структуру проф¬спілки; умови, строки, порядок скликання з'їздів, конференцій чи загальних зборів членів профспілки та порядок прийняття ними рішень; джерела надходження (формування) коштів проф¬спілки та напрями їх використання; порядок здійснення госпо¬дарської діяльності, необхідної для виконання статутних завдань профспілки; умови та порядок припинення діяльності профспіл¬ки і вирішення майнових питань (ст. 14 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності»).
13. Для ведення переговорів на відповідному рівні договірно¬го регулювання трудових, соціально-економічних відносин проф-
спілки, їх організації, об'єднання профспілок підлягають легалі¬зації (офіційному визнанню) шляхом реєстрації на відповідність заявленому статусу.
Реєстрація всеукраїнських профспілок, їх об'єднань здійсню¬ється Міністерством юстиції України, інших профспілок, їх об'¬єднань — відповідно Головним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, обласними, Ки-ївським та Севастопольським міськими, районними у містах, мі¬ськими (міст обласного значення) управліннями юстиції.
14. Для реєстрації профспілок, об'єднань профспілок їх за¬сновники або керівники виборних органів подають заяви. До заяви додаються статут (положення), протокол з'їзду, конференції, уста¬новчих або загальних зборів членів профспілки з рішенням про його затвердження, відомості про виборні органи, наявність ор¬ганізації профспілки у відповідних адміністративно-територіаль¬них одиницях, про засновників об'єднань.
15. На підставі поданих профспілкою, об'єднанням профспі¬лок документів, легалізуючий орган у місячний термін підтвер¬джує заявлений статус за ознаками визначеними статтею 11 За¬кону про профспілки, включає профспілку, об'єднання проф-спілок до Реєстру громадських організацій і видає профспілці, об'єднанню профспілок свідоцтво про реєстрацію із зазначен¬ням відповідного статусу.
16. Профспілка, об'єднання профспілок набувають право юридичної особи з моменту затвердження статуту (положення). Статусу юридичної особи набувають також організації профспіл¬ки, які діють на підставі їх статуту.
17. Статус організацій всеукраїнської профспілки чи проф¬спілки іншого статусу визначається статутом цієї профспілки. Про належність до певної профспілки організації, які діють на підставі статуту цієї профспілки, надсилають легалізуючому ор¬гану за місцем свого находження повідомлення із посиланням на свідоцтво про реєстрацію профспілки, на підставі якого вони включаються до реєстру громадських організацій.
Профспілка чи організація профспілки із статусом первинної надсилає письмове повідомлення про своє заснування також ро¬ботодавцю із зазначенням персонального складу членів проф¬спілки.
18. Профспілки, її організації, об'єднання профспілок здій¬снюють свої повноваження, набувають цивільних справ і беруть на себе цивільні обов'язки через свої виборні органи, які діють у межах прав, наданих їм за законом та статутом (положенням).
19. У разі невідповідності поданих документів профспілок, їх об'єднань зазначеному ними статусу легалізуючий орган відмов¬ляє в реєстрації.
Відмова легалізуючого органу в реєстрації може бути оскар¬жена профспілкою, об'єднанням профспілок до місцевого суду.
20. Держава забезпечує реалізацію права громадян на об'єд¬нання у професійні спілки та додержання прав і інтересів проф¬спілок.
Держава визнає профспілки повноважними представниками працівників і захисниками їх трудових, соціально-економічних прав та інтересів, співпрацює з профспілками в їх реалізації, спри¬яє профспілкам у встановленні ділових партнерських взаємовід¬носин з роботодавцями (ст. 13 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності»).
21. Роботодавець зобов'язаний сприяти створенню належних умов для діяльності профспілкових організацій, що діють на під¬приємстві, в установі, організації (ст. 42 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності»).
22. Профспілки, їх об'єднання можуть припинити свою діяль¬ність шляхом реорганізації чи ліквідації (саморозпуску, приму¬сового розпуску).
Рішення про реорганізацію чи ліквідацію (саморозпуск) прий¬мається з'їздом (конференцією), загальними зборами відповідно до статуту (положення) профспілки, об'єднання профспілок.
Діяльність профспілок, їх об'єднань, яка порушує Конститу¬цію України та закони України, може бути заборонена лише за рішенням місцевого суду, а профспілок зі статусом всеукраїн¬ських і республіканських та об'єднань профспілок з відповідним статусом — лише за рішенням Верховного Суду України.
Рішення про примусовий розпуск об'єднання профспілок не тягне за собою розпуску профспілок, які входять до цього об'єд¬нання. У разі примусового розпуску анулюється свідоцтво про реєстрацію, профспілка чи об'єднання профспілок виключають¬ся з Реєстру об'єднань громадян України з обов'язковим повід-
омленням про це у засобах масової інформації (ст. 18 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності»).

