Стаття 23. Кожна людина має право на вільний ...

Published by Консультант on Вс, 03/22/2009 - 10:45

 

Стаття 23. Кожна людина має право на вільний розвиток своєї особистості, якщо при цьому не порушуються права і свободи інших людей, та має обов'язки перед суспільством, у якому забез­печується вільний і всебічний розвиток її особистості.
 
Право на вільний розвиток своєї особистості це перше з конкретних прав людини, закріплене в Конституції України. Щоправда, таке право не було зафіксоване у Загальній декларації прав людини. Але в останні десятиріччя воно набуває все ширшо­го визнання та підтримки всесвітнім співтовариством. 1986 року ООН прийняла Декларацію про право на розвиток. У цьому до­кументі було започатковано роз'яснення змісту цього права. Зок­рема проголошувалось, що право на розвиток є невід'ємним пра­вом людини, маючи яке кожна людина та всі народи можуть бра­ти участь у такому економічному, соціальному, культурному і політичному розвитку, де можуть бути повністю здійснені всі права людини й основні свободи, а також сприяти йому та користуватись його благами (ст. 1.1). Принципово важливим є по­ложення цього документа про те, що «людина є основним суб'єк­том процесу розвитку та має бути активним учасником і бенефіціарієм права на розвиток» (ст. 2.1). За сучасною концепцією, яка була викладена, зокрема, на Третьому національному семінарі «Людський розвиток в Україні-95», що відбувся у Києві, люд­ський розвиток — це процес розширення вибору для людини. На­самперед це вибір трьох важливих речей: вести здоровий спосіб життя і жити довго, набувати знань, мати ресурси, аби підтриму­вати належний життєвий рівень. Сюди ж належать політична, економічна і соціальна свободи, можливість займатися творчою та виробничою діяльністю, гарантії прав людини.
У коментованому приписі зустрічається такий законодавчий прийом, коли в одній статті закону разом з формулюванням пев­ного права визначаються й межі його використання. Такий прийом застосовується і в деяких визнаних міжнародних актах щодо прав людини. Межею здійснення людиною її права на роз­виток тут визначено необхідність дотримання прав і свобод інших людей. Вказана межа охарактеризована і в одній із наступних ста­тей Конституції України у вигляді обов'язку кожного не посяга­ти на права і свободи інших (ч. 1 ст. 68). Вона властива викорис­танню людиною не тільки права на розвиток, а й усіх інших прав. Оскільки про неї тут згадано вперше, слід зупинитись на цьо­му питанні докладніше. Уявлення про те, що межею здійснен­ня людиною власних прав є не порушення прав інших осіб, відби­ває загальнолюдський досвід життя в суспільстві, досвід гуман­ного, цивілізованого спілкування. Воно зустрічається вже у стародавніх релігійних текстах (у Біблії читаємо: «Не робіть іншим того, чого собі не бажаєте». — Дії 15:29) та у висловлюван­нях видатних мислителів людства (Руссо, Монтеск'є, Канта та ін.). Однак запровадження обмеження, що розглядається, на практиці може викликати неабиякі труднощі. Адже в соціально неоднорідному суспільстві поряд із загальносуспільними інтере­сами, однаковими для всіх його членів, існують й інтереси специ­фічні — групові та індивідуальні. Тому змістовна інтерпретація різними суб'єктами людських прав, яка зумовлюється значною мірою цими «частковими» інтересами і покликана полегшувати їх задоволення, досить часто не співпадає. А звідси й уявлення про те, де ж саме починаються ті права інших, котрі мають бути ме­жею здійснення особою її власних прав, у різних суб'єктів доволі часто різняться. У разі конфлікту цих уявлень його розв'язання доручається незалежному арбітрові суду, з рішенням якого му­сять погодитись учасники конфлікту.
Наступне положення коментованої статті пов'язане із загаль­ною характеристикою правового положення індивіда в суспіль­стві. Тут вперше зустрічається поняття «обов'язку особи». І стає очевидним, що до такої характеристики має входити вказівка не тільки на права та свободи людини, а й на її обов'язки. Щоправ­да, йдеться тут не про всі обов'язки людини, а лише про ті, які вона має перед суспільством у цілому, у той час як у неї існують ще й обов'язки перед іншими людьми, їх спільностями та об'єд­наннями, перед державою. Слід наголосити, що обов'язок, який розглядається, це не тільки юридичний обов'язок, встановле­ний законодавством. Він випливає не лише із юридичних норм держави, а з усіх умов суспільного життя. Отже, йдеться не про спеціально-соціальний (юридичний), а про загальносоціальний обов'язок (точніше один із його різновидів). Соціальний обо­в'язок людини — це необхідність певної її поведінки, об'єктив­но зумовленої конкретно-історичними потребами існування та розвитку інших людей, нації, народу, його соціальних груп й усь­ого суспільства. Найважливіші із соціальних обов'язків держава фіксує в законодавстві, надаючи їм тим самим юридичного харак­теру, і забезпечує різними, у тому числі примусовими засобами. Так, наприклад, це зроблено щодо обов'язку громадянина захи­щати Вітчизну, шанувати державні символи України (ч. 1 ст. 65 Конституції), щодо обов'язку кожного не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині (ст. 66 Конституції).
У коментованому приписі йдеться про обов'язки людини не перед будь-яким суспільством, а лише перед таким, в якому забез­печується вільний і всебічний розвиток її особистості. І це засадничо виправдано. Адже в антиправовому, антигуманному, неде­мократичному суспільстві, яке пригнічує, принижує людину, гальмує її розвиток, навряд чи можна вимагати від неї схвально­го ставлення до нього, виконання нею усіх її соціальних, а тим більше юридичних обов'язків.
У коментованій статті втілено й таку світоглядну, філософ­сько-антропологічну засаду, згідно з якою від суспільства кожна людина отримує те, що їй потрібно для існування й розвитку.
Тому саме суспільство є соціальною цінністю для людини. Усві­домлення цієї засади саме і зумовлює поважливе, відповідальне ставлення людини до виконання своїх соціальних (а отже, й — оскільки їх закріплено у Конституції, в інших законах до юри­дичних) обов'язків, запобігає протиставленню прав та обов'язків, гальмує формування суто утриманських установок.