Стаття 194. Призначення державного земельного кадастру

Published by Консультант on Ср, 02/18/2009 - 19:52

 

      Призначенням державного земельного кадастру є забез­печення необхідною інформацією органів державної влади та органів місцевого самоврядування, заінтересованих під­приємств, установ і організацій, а також громадян з метою регулювання земельних відносин, раціонального викорис­тання та охорони земель, визначення розміру плати за зе­млю і цінності земель у складі природних ресурсів, контро­лю за використанням і охороною земель, економічного та екологічного обґрунтування бізнес-планів та проектів зем­леустрою.
 
      Стаття 194 ЗК України визначає загальні засади реалізації суб'єктивного права на одержання земельно-кадастрової ін­формації, коло суб'єктів, які можуть одержати таку інформа­цію, а також мету використання даних державного земельно­го кадастру. Порядок одержання, використання, поширення даних державного земельного кадастру регулюється також законодавчими та іншими нормативно-правовими актами у сфері інформації.
      Відповідно до Конституції України, ст. 9 Закону України «Про інформацію» всі громадяни України, юридичні особи і державні органи мають право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення та зберігання відомостей, необхідних для реалізації ними сво­їх прав, свобод і законних інтересів, здійснення завдань і функцій. Реалізація права на інформацію громадянами, юри­дичними особами і державою не повинна порушувати громад­ські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб. Кожному громадянину забезпе­чується вільний доступ до інформації, яка стосується його особисто, крім випадків, передбачених законами України. У чинному інформаційному законодавстві визначаються також гарантії реалізації права на інформацію, у тому числі й на зе­мельно-кадастрову. Серед таких гарантій слід назвати віль­ний доступ суб'єктів земельно-кадастрових інформаційних відносин до об'єктів кадастрового обліку, а також здійснення державного контролю за додержанням законодавства у цій сфері, відповідальність за порушення законодавства щодо ре­алізації права на земельно-кадастрову інформацію. У випад­ках, передбачених законодавством України, право вільного доступу до об'єктів земельно-кадастрового обліку може бути обмежене шляхом встановлення режиму доступу до інформа­ції, тобто передбачений правовими нормами порядок одер­жання, використання, поширення і зберігання інформації. За режимом доступу земельно-кадастрова інформація поділяєть­ся на відкриту інформацію та інформацію з обмеженим досту­пом. При цьому держава здійснює контроль за режимом до­ступу до інформації (конфіденційної і таємної).
     Юридичне значення державного земельного кадастру обу­мовлене тим, що він є інформаційною основою, необхідною для вирішення питань щодо поділу земель на категорії, на­буття і реалізації громадянами, юридичними особами, держа­вою, територіальними громадами прав на земельні ділянкиї визначення і зміни цільового призначення земельних діля­нок, забезпечення цивільно-правового обігу земельних ділянок у ринкових умовах, встановлення обмежень прав на земельні ділянки, виконання заходів з охорони земель, встанов­лення обґрунтованої плати за землю, здійснення державного контролю за використанням земель, захисту прав на землю, суб'єктів земельних правовідносин.
      ЗК України не містить будь-яких приписів щодо обов'язковості використання даних земельного кадастру при вирішенні питань, пов'язаних з регулюванням земельних відносин, за винятком державної реєстрації прав на земельні ділянки. То­му за необхідності використання земельно-кадастрової інфор­мації остання може надаватися на основі інформаційних за­питів органів державної влади чи місцевого самоврядування, а також зацікавлених громадян, юридичних осіб. У запиті має зазначатися прізвище, ім'я та по батькові запитувача, до­кумент, письмова або усна інформація, що його цікавить, та адреса, за якою він бажає одержати відповідь. Відповідно до ст. 33 Закону України «Про інформацію» термін вивчення за­питу щодо можливості його задоволення не має перевищува­ти десять календарних днів. Протягом зазначеного терміну органи державної влади, що здійснюють земельно-кадастро­вий облік, письмово доводять до відома запитувача, що його запит буде задоволено або що запитуваний документ не підля­гає наданню для ознайомлення. Задоволення запиту здійсню­ється протягом місяця, якщо інше не передбачено законом. Аналогічний термін розгляду встановлюється і щодо запиту про надання письмової інформації. Відмова у задоволенні за­питу доводиться до відома запитувача у письмовій формі з ро­з'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення. Відмо­ву або відстрочку задоволення запиту може бути оскаржено до органу вищого рівня. Якщо на скаргу, подану до органу ви­щого рівня, дається негативна відповідь, запитувач має право оскаржити цю відмову до суду.