Стаття 18. Зовнішньополітична діяльність України спрямована ...

Published by Консультант on Чт, 03/19/2009 - 15:04

 

Стаття18. Зовнішньополітична діяльність України спрямо­вана на забезпечення її національних інтересів і безпеки шляхом підтримання мирного і взаємовигідного співробітництва з членами міжнародного співтовариства за загальновизнаними принципами і нормами міжнародного права.
 
Коментована стаття безпосередньо регулює конституційні засади зовнішньої політики України. Конституція встановлює мету зовнішньої політики України — забезпечення національних інтересів і безпеки України, а також жорстко обмежує засоби до­сягнення цієї мети — «шляхом підтримання мирного і взаємови­гідного співробітництва з членами міжнародного співтовариства за загальновизнаними принципами і нормами міжнародного права».
Україна є миролюбивою державою. Відповідні зобов'язання вона взяла на себе згідно зі Статутом ООН, який підписала як держава — засновниця Організації в 1945 р. Підтвердження ми­ролюбності зовнішньої політики України було закріплене в пер­шому правовому акті незалежної України — Декларації про дер­жавний суверенітет України: «Українська РСР виступає рівноп­равним учасником міжнародного спілкування, активно сприяє зміцненню загального миру і міжнародної безпеки, безпосеред­ньо бере участь у загальноєвропейському процесі та європей­ських структурах» (ч. 2 ст. X).
Зовнішньополітична діяльність України — це офіційна діяль­ність, яку здійснюють уповноважені органи української держави і яка спрямована на виконання так званої зовнішньої функції держа­ви. Тому суб'єктом прав і обов'язків за ст. 18 Конституції України є виключно державні органи України та їх посадові особи.
У сфері офіційних міжнародних відносин Україна виступає як єдиний суб'єкт, і тому зовнішньополітична діяльність України є єдиною і неподільною. Всі уповноважені органи Української дер­жави здійснюють цю діяльність виключно від імені держави в цілому. Згідно з Конституцією України повноваженнями у сфері зовнішньої політики наділені Президент України (ст. 102, пп. 2, 4, 20, 26 ст. 106), Верховна Рада України (пп. 5, 8, 9, 14, 23, 32 ст. 85), Кабінет Міністрів України (п. 1 ст. 116). Особливими пов­новаженнями у сфері зовнішньополітичної діяльності України наділені також деякі центральні органи виконавчої влади (мі­ністерство закордонних справ, міністерство економіки та ін.). Деякі зовнішньополітичні повноваження, такі як укладення міжвідомчих міжнародних договорів у сфері своєї компетенції, мають інші центральні органи виконавчої влади. За межами України зовнішньополітичну діяльність від імені України здій­снюють зарубіжні органи зовнішніх зносин України — диплома­тичні представництва, консульські представництва, торговельні представництва. Органи місцевого самоврядування можуть бра­ти участь у зовнішньополітичній діяльності України за доручен­ням уповноважених органів української держави та в межах своєї компетенції.
Важливим є питання виконання у сфері зовнішніх зносин представницьких функцій. Згідно з Конституцією України «Пре­зидент України є главою держави і виступає від її імені» (ст. 102). На практиці одній особі важко здійснювати всі зовнішньополі­тичні представницькі функції. Тому в міжнародному праві ви­знається, що представницькі функції крім президента держави без спеціального доручення можуть також виконувати голова ка­бінету міністрів, міністр закордонних справ і голова дипломатич­ного представництва відповідної держави.
Враховуючи особливу важливість зовнішньополітичної діяль­ності для існування держави, Конституція України встановлює жорсткі обмеження щодо регулювання зовнішньої політики. Згідно з п. 9 ст. 92 Конституції України виключно законами Укра­їни визначаються «засади зовнішніх зносин, зовнішньоеконо­мічної діяльності, митної справи».
Конституційна мета забезпечення національних інтересів і безпеки України пов'язана з необхідністю законодавчого визна­чення цих понять. Поняття національних інтересів згідно з Кон­ституцією України слід розуміти як пов'язану з існуванням дер­жави найвищу цінність, крізь призму якої здійснюється зовніш­ня політика України. Згадка про забезпечення національної безпеки України має на меті не лише військову безпеку, а й без­пеку економічну, екологічну тощо. Відповідні акти національного законодавства визначають необхідні пріоритети, з урахуванням яких повинна здійснюватися зовнішня політика (наприклад, по­станова Верховної Ради України від 5 березня 1998 р. «Про Ос­новні напрями державної політики України в галузі охорони довкілля, використання природних ресурсів та забезпечення еколо­гічної безпеки»).
Вимога підтримання «мирного співробітництва» передусім передбачає для України відмову від загрози силою в міжнародних відносинах. Але це також означає, що Україна повинна не лише спостерігати за світовими подіями, а й активно сприяти підтри­манню миру у своїй зовнішній політиці.
Конституційна вимога підтримувати мирне співробітництво не створює для України перешкод для зміцнення своєї обороно­здатності, міжнародної співпраці у військовій сфері. Згідно зі Статутом ООН кожна держава має право на індивідуальну і ко­лективну самооборону.
Конституційне закріплення прихильності української зовніш­ньої політики до «загальновизнаних принципів і норм міжнарод­ного права» є принципово важливим для характеристики зовні­шньополітичної діяльності України. Це положення випливає з більш загальної норми Декларації про державний суверенітет України щодо обов'язку мати національне право, яке відповідає за­гальновизнаним нормам міжнародного права: «Українська РСР визнає перевагу загальнолюдських цінностей над класовими, пріо­ритет загальновизнаних норм міжнародного права перед нормами внутрішньодержавного права» (ч. З ст. X). Тим самим Конституція України залишається прихильною проголошеній у Декларації про державний суверенітет України доктрині «загальновизнані норми міжнародного права є частиною права України».
Конституція вживає термін «загальновизнані принципи міжнародного права», який у міжнародному праві не має чітко­го легального змісту, але і в міжнародно-правових документах він застосовується досить часто. В міжнародно-правовій доктрині загальновизнаними вважають універсальні принципи і норми, які сприйняті всією міжнародною спільнотою як обов'язкові, імперативні, відмовитися від яких можна лише за загальною зго­дою шляхом заміни на нову імперативну норму. Загальновизнані норми становлять основу загального (універсального) міжнарод­ного права і торкаються найбільш важливих сторін міжнародних відносин. Загальновизнані норми можуть мати як звичаєво-пра­вове, так і договірно-правове закріплення. Міжнародний право­порядок ґрунтується на дотриманні загальновизнаних принципів і норм. Вичерпно окреслити коло загальновизнаних норм міжна­родного права важко тому, що навіть в доктрині немає такого повного переліку. Але і практика і доктрина визнають певне коло міжнародно-правових норм, що, безумовно мають характер за­гальновизнаних.
Таким чином, зовнішня політика України передусім повин­на відповідати основним принципам міжнародного права, за­кріпленим у Статуті ООН, які вважаються загальновизнаними. Прикладами загальновизнаних норм можуть також бути багато з принципів і норм міжнародного гуманітарного права, норми, що забороняють геноцид, апартеїд, расову дискримінацію. Загально­визнаними вважають деякі принципи міжнародного морського права, такі, наприклад, як принцип свободи судноплавства у відкритому морі або свободи транзиту торговельних суден через міжнародні морські протоки. Багато загальновизнаних норм ви­значають статус дипломатичних і консульських представництв та їхнього персоналу. Участь України в міжнародних конвенціях, що містять загальновизнані норми, означає, що норма ст. 18 пов'я­зана в цій частині зч. 1 ст. 9 Конституції України зазначені за­гальновизнані принципи і норми слід застосовувати як частину національного законодавства. Звичаєво-правовий характер за­гальновизнаної норми не принижує її значення як норми, що має пріоритет перед нормами українського права.
Стаття 18 має не лише зовнішньополітичну спрямованість, а і створює обов'язки для правотворчих органів України. Україн­ське законодавство повинно відповідати загальновизнаним нор­мам міжнародного права. З Конституції України випливає заборо­на для державних органів укладати міжнародні договори, що супе­речать загальновизнаним нормам міжнародного права. Посадові особи держави, які здійснюють зовнішньополітичну діяльність, зобов'язані діяти відповідно до ст. 18 Конституції України.
З огляду на те, що Конституція України створює зобов'язан­ня для органів української держави та посадових осіб, які здійс­нюють зовнішньополітичну діяльність, контроль за дотриманням цієї норми можуть здійснювати національні судові органи загаль­ної юрисдикції. Водночас до такого контролю за процедурами, передбаченими Законом України від 16 жовтня 1996 р. «Про Кон­ституційний Суд України», може долучитися і Конституційний Суд України, в разі, якщо виникне питання про відповідність Конституції України закону України, який має відношення до сфери зовнішньої політики України, або міжнародного догово­ру, до якого приєднується Україна. Повноваження Конституцій­ного Суду України: «Суд може розглядати питання щодо конституційності чинного міжнародного договору і в разі дачі висновків про невідповідність міжнародного договору Конституції Украї­ни Конституційний Суд України в цьому ж провадженні вирішує також питання щодо неконституційності цього договору чи його окремих частин (ст. 87 Закону України «Про Конституційний Суд України»), — має враховувати і відповідність договору ст. 18 Кон­ституції України.