Стаття 172. Органи, через які діють територіальні громади у цивільних відносинах
Стаття 172. Органи, через які діють територіальні громади у цивільних відносинах
1. Територіальні громади набувають і здійснюють цивільні права та обов'язки через органи місцевого самоврядування у межах їхньої компетенції, встановленої законом.
1. Первинним суб'єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста (ст.6 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»). Територіальна громада може діяти у цивільних відносинах безпосередньо, через органи місцевого самоврядування, через сільського, селищного, міського голову або через представників за спеціальним дорученням.
Безпосередня участь територіальних громад у цивільних відносинах прямо передбачена статтями 142, 143 Конституції України, ст. 327 ЦК, ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Наприклад, відповідно до ст. 16 Закону рішення про наділення міських рад правами щодо управління майном і фінансовими ресурсами, які є у власності територіальних громад районів у містах, приймається на місцевих референдумах відповідних районних у містах громад. За сільським, селищним, міським головою (ст. 42 Закону «Про місцеве самоврядування в Україні») закріплені повноваження на укладення від імені територіальної громади договорів відповідно до законодавства. При цьому такий голова, хоча і належить до системи місцевого самоврядування, все ж таки не є органом місцевого самоврядування в Україні, а характеризується як головна посадова особа відповідної територіальної громади. Врегулюванню питань набуття і здійснення територіальними громадами цивільних прав та обов'язків через представників, які діють за спеціальним дорученням, присвячена ст. 173 ЦК України. Коментована стаття не поширюється на всі вищезазначені випадки, а розглядає набуття і здійснення територіальною громадою цивільних прав та обов'язків саме через органи місцевого самоврядування.
2. Органами місцевого самоврядування у ст. 140 Конституції України названі сільські, селищні, міські ради, а також їх виконавчі органи, які підзвітні і підконтрольні радам. Відповідно до ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією та законами України. Органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, є районні та обласні ради. Органи місцевого самоврядування наділяються власною компетенцією, у межах якої діють самостійно.
Не відносяться до органів місцевого самоврядування асоціації, інші добровільні об'єднання органів місцевого самоврядування, а також місцеві референдуми, загальні збори громадян, місцеві ініціативи, органи самоорганізації населення, громадські слухання.
3. Органи місцевого самоврядування, виступаючи від імені територіальних громад у цивільних відносинах, не здійснюють при цьому будь-яких владних повноважень щодо інших учасників таких відносин і взаємодіють з ними на засадах юридичної рівності відповідно до положень ст. 169 ЦК.
Органи місцевого самоврядування реалізують цивільну правосуб'єктність територіальних громад і в межах своєї компетенції опосередковують участь територіальних громад у правовідносинах власності, та інших речових відносинах, у зобов'язальних, спадкових відносинах, відносинах щодо об'єктів права інтелектуальної власності тощо. Згідно зі ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради. Стаття 60 Закону передбачає, що органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використания та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду (детальніше про правові форми участі територіальних громад у цивільних відносинах див. коментар до ст. 169 ЦК).
Через органи місцевого самоврядування територіальні громади набувають і здійснюють майнові та особисті немайнові права та обов'язки, що виникають у них на підставі відповідних юридичних фактів (складів). Реалізація органами місцевого самоврядування наданих законом повноважень у публічно-правих формах їх здійснення (прийняття рішень тощо) в окремих випадках може бути недостатньою для виникнення, зміни або припинення цивільних прав та обов'язків територіальної громади. Зокрема, законодавством вимагається не одиничний юридичний факт, а сукупність юридичних фактів (юридичний склад) для виникнення, наприклад, правовідносин позики (рішення ради, укладення договору, передача коштів), зобов'язань з цінних паперів (рішення ради, емісія та розміщення цінних паперів), земельних орендних відносин (рішення ради укладення договору, реєстрація договору) тощо. Детальніше про виникнення і здійснення цивільних прав див. коментар до глави 2 ЦК.
Майнові операції, які здійснюються органами місцевого самоврядування з об'єктами права комунальної власності, не повинні послаблювати економічних основ місцевого самоврядування, зменшувати обсяг та погіршувати умови надання послуг населенню. Представницький орган територіальної громади з метою врахування місцевих соціально-економічних умов при здійснені правомочностей місцевого самоврядування відповідно до ст. 19 вищезгаданого Закону має право затвердити статут територіальної громади, в якому можуть визначатись особливі умови, правила та вимоги до набуття і здійснення органами місцевого самоврядування цивільних прав та обов'язків від імені територіальної громаді:
Крім того, органи місцевого самоврядування, через які територіальні громади набувають і здійснюють цивільні права та обов'язки, зобов'язані при цьому діяти у межах компетенції, встановленої для них законом. У даному положенні коментованої статті знаходить своє відображення конституційний принцип, закріплений ст.19 Конституції України. Органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.Повноваження органів місцевого самоврядування, способи та межі їх здійснення від імені територіальних громад у цивільних відносинах розглядаються у розділі ХІ Конституції України,Європейської Хартії місцевого самоврядування, ЦК,законах України „Про місцеве самоврядування в Україні”; „Про місцеві державні адміністрації”;”Про столицю України-місто-герой Київ” тощо.
Слід зазначити, що використовувати цивільно-правові механізми (зокрема,договірні конструкції) і цим набувати і здійснювати цивільні права та обов’язки від імені територіальних громад органи місцевого самоврядування можуть при реалізації повноважень практично у будь-якій сфері, віднесеній до їхньої компетенції.Наприклад, виконавчий комітет міської ради, реалізуючи повноваження із створення умов для заняття фізичною культурою і спортом за місцем проживання населення та в місцях масового відпочинку (ст.32 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” )може укласти цивільно-правовий договір із фітнес-центром, що перебуває у приватній власності, на безоплатне обслуговування студентської молоді, і зобов’язатись за договором компенсувати відповідні витрати фітнес-центру за рахунок коштів місцевого бюджету (договір про надання послуг на користь третіх осіб).
4.Разом з тим органи місцевого самоврядування наділені рядом повноважень, реалізація яких в першу чергу передбачає необхідність вступу в цивільно-правові відносини. Так,сільські, селищні,міські ради набувають і здійснюють від імені територіальних громад:
права комунальної власності на інші речові права при:прийнятті рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна;затвердженні місцевих програм приватизації,а також переліку об’єктів комунальної власності,які не підлягають приватизації;визначенні доцільності,порядку та умов приватизації приватизації,а також переліку об’єктів комунальної власності;вирішенні питань про придбання в установленому порядку приватизованого майна,про включення до об’єктів комунальної власності майна,відчуженого у процесі приватизації,договір купівлі-продажу якого в установленому порядку розірвано або визнано недійсним,про надання у концесію об’єктів права комунальної власності;при прийнятті рішень про передачу іншим органам окремих повноважень щодо управління майном,яке належить до комунальної власності відповідної територіальної громади, визначення меж цих повноважень та умов їх здійснення;наданні згоди на передачу об’єктів з державної у комунальну власність,а також щодо придбання об’єктів державної власності. Сільські, селищні,міські,районні у містах(у разі їх створення) ради мають право вносити пропозиції про передачу або продаж у комунальну власність відповідних територіальних громад підприємств,установ та організацій,їх структурних підрозділів та інших об’єктів,що належать до державної та інших форм власності,якщо вони мають важливе значення для забезпечення комунально-побутових і соціально-культурних потреб територіальних громад; право на переважне придбання в комунальну власність приміщень, споруд, інших об'єктів, розташованих на відповідній території, якщо вони можуть бути використані для забезпечення комунально-побутових та соціально-культурних потреб територіальних громад; мати об'єкти комунальної власності за межами відповідних адміністративно-територіальних одиниць;
корпоративні права при вирішенні питань про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади; заснуванні засобів масової інформації відповідної ради. Органи місцевого самоврядування можуть у межах законодавства створювати комунальні банки та інші фінансово-кредитні установи;
зобов'язальні права та обов'язки при прийнятті рішень щодо випуску місцевих позик, отримання позик з інших місцевих бюджетів та джерел, а також щодо передачі коштів з відповідного місцевого бюджету; затвердження договорів, укладених сільським, селищним, міським головою від імені ради, з питань, віднесених до її виключної компетенції. Рада або за її рішенням інші органи місцевого самоврядування відповідно до законодавства можуть випускати місцеві позики, лотереї та цінні папери, отримувати позики з інших бюджетів на покриття тимчасових касових розривів з їх погашенням до кінця бюджетного року, а також отримувати кредити у банківських установах. Органи місцевого самоврядування можуть виступати гарантами кредитів підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, розміщувати належні їм кошти у банках інших суб'єктів права власності, отримувати відсотки від їх доходів відповідно до закону із зарахуванням їх до доходної частини відповідного місцевого бюджету. На підставі ст. 22 Закону України «Про столицю України — місто-герой Київ» територіальна громада м.Києва в особі відповідних органів місцевого самоврядування додатково має право виступати гарантом вітчизняних та іноземних інвестицій і кредитів, що надаються підприємствам, майно яких перебуває у комунальній власності або передано до сфери управління Київської міської державної адміністрації;
інші цивільні права та обов'язки при: прийнятті рішень про об'єднання асоціації або про вступ до асоціацій, інших форм добровільних об'єднань органів місцевого самоврядування та про вихід з них.
5. Виконавчі органи сільських, селищних, міських рад у межах, встановлених повноважень від імені територіальних громад набувають і здійснюють:
права власності та інші речові права при управлінні в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад; управлінні об'єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв'язку, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпеченні їх належного утримання та ефективної експлуатації. Відповідно до ч.2 ст.335 ЦК орган, уповноважений управляти майном територіальної громади, звертається до суду із заявою про передачу в комунальну власність безхазяйної нерухомої речі.За заявою відповідного органу місцевого самоврядування суд відповідно до ст.1277 ЦК визнає спадщину відумерлою, внаслідок чого така спадщина переходить у власність територіальної громади;
зобов'язальні права та обов'язки при розміщенні на договірних засадах замовлень на виробництво продукції, виконання робіт (послуг), необхідних для територіальної громади, на підприємствах, в установах та організаціях; укладенні і забезпеченні виконання у встановленому законодавством порядку договорів з іноземними партнерами на придбання та реалізацію продукції, виконання робіт і надання послуг; при залученні на договірних засадах підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності до участі в комплексному соціально-економічному розвитку сіл, селищ, міст, в обслуговуванні населення засобами транспорту і зв'язку, в розвитку потужностей будівельної індустрії і промисловості будівельних матеріалів, у створенні, розвитку та реконструкції об'єктів інженерного забезпечення і транспортного обслуговування; при залученні на договірних засадах коштів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, розташованих на відповідній території, та коштів населення, а також бюджетних коштів на будівництво, розширення, ремонт і утримання на пайових засадах об'єктів соціальної і виробничої інфраструктури та на заходи щодо охорони навколишнього природного середовища; при об'єднанні на договірних засадах коштів відповідного місцевого бюджету та інших місцевих бюджетів для виконання спільних проектів або для спільного фінансування комунальних підприємств, установ та організацій, вирішення інших питань, що стосуються спільних інтересів територіальних громад; організації за рахунок власних коштів і на пайових засадах будівництва, реконструкції і ремонту об'єктів комунального господарства та соціально-культурного призначення, житлових будинків, а також шляхів місцевого значення.
6. Районні у містах ради (у разі їх створення) та їх виконавчі органи відповідно до Конституції та законів України здійснюють управління рухомим і нерухомим майном та іншими об'єктами, що належать до комунальної власності територіальних громад районів у містах. Обсяг і межі повноважень районних у містах рад та їх виконавчих органів визначаються відповідними міськими радами за узгодженням з районними у містах радами з урахуванням загальноміських інтересів та колективних потреб територіальних громад районів у містах.
7. Територіальні громади можуть діяти у цивільних відносинах також через обласні та районні ради, які є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією і законами України, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами. Районні та обласні ради вирішують питання про продаж, передачу в оренду, концесію або під заставу об'єктів комунальної власності, які забезпечують спільні потреби територіальних громад і перебувають в управлінні районних, обласних рад, а також придбання таких об'єктів в установленому законом порядку. Районні та обласні ради від імені територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюють управління об'єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад.
8. Закон може надавати органам місцевого самоврядування окремі повноваження органів виконавчої влади. Тут важливо відзначити, що здійснення органами місцевого самоврядування повноважень, делегованих їм органами державної виконавчої влади, не породжує, не змінює і не припиняє цивільних прав та обов'язків у відповідних територіальних громад. Територіальні громади також не виступають учасниками цивільних відносин, у яких органи місцевого самоврядування діють від власного імені як юридичні особи.

