Стаття 158. Законопроект про внесення змін до Конституції ...

Published by Консультант on Сб, 03/21/2009 - 22:50

 

Стаття 158.Законопроект про внесення змін до Конституції України, який розглядався Верховною Радою України, і закон не був прийнятий, може бути поданий до Верховної Ради України не раніше ніж через рік з дня прийняття рішення щодо цього законопроекту.
Верховна Рада України протягом строку своїх повноважень не може двічі змінювати одні й ті самі положення Конституції України.
 
Коментована стаття регулює питання, пов'язані зі встанов­ленням певних обмежень щодо строків повторного розгляду парламентом законопроекту про внесення змін до Конституції, а також частоти внесення змін до одних й тих самих положень Ос­новного Закону України.
Частина 1 ст. 158 Конституції містить норму, відповідно до якої один і той же законопроект про внесення змін до Консти­туції України не може бути поданий на розгляд Верховної Ради України раніше ніж через рік з дня прийняття парламентом рішення про його відхилення. Запровадження цієї конституцій­ної заборони має на меті забезпечення, з одного боку, стабільності Конституції, державного і суспільного ладу України, а з другогоефективної роботи Верховної Ради.
Ця конституційна норма стосується всього тексту Основно­го Закону, тобто розділів, що змінюються в порядку, передбаче­ному як ст. 155, так і ст. 156 Конституції. Дані статті запроваджу­ють різний порядок прийняття законопроекту про внесення змін до Конституції України. Як наслідок, відлік часу, сплив якого надає Президенту України або не менш як третині народних де­путатів України від конституційного складу Верховної Ради пра­во повторно подати до парламенту законопроект про внесення змін до Конституції, який розглядався Верховною Радою, і закон не був прийнятий, також має відмінність, обумовлену специфі­кою порядку внесення змін до різних розділів Основного Зако­ну (статті 155, 156 Конституції).
Законопроект про внесення змін до Конституції, крім роз­ділівI, III, XIII, може бути внесений повторно на розгляд парла­менту не раніше ніж через рік з дня, коли він, схвалений на по­передній сесії більшістю від конституційного складу Верховної Ради, був відхилений нею.
Процедура повторного внесення на розгляд парламенту за­конопроекту про внесення змін до розділівI, III, XIII Конституції значно складніша. Це обумовлено тим, що, по-перше, факт прий­няття законопроекту пов'язується не тільки з його прийняттям не менш як двома третинами від конституційного складу парламен­ту, але й наступним затвердженням всеукраїнським референду­мом, а по-друге існуванням заборони щодо повторного подан­ня законопроекту про внесення змін до розділівI, III, XIII Кон­ституції до Верховної Ради одного і того ж скликання (ч. 2 ст. 156 Конституції).
Виходячи з цього, законопроект про внесення змін до роз­ділівI, III, XIII Конституції, який був поданий до парламенту з додержанням вимог ст. 156 Конституції і відхилений ним, може бути повторно поданий до Верховної Ради тільки наступного скликання, причому не раніше ніж через рік з дня прийняття не­гативного рішення щодо цього проекту.
Законопроект про внесення змін до розділівI, III, XIII Кон­ституції, який був поданий до парламенту з додержанням вимог ст. 156 Конституції, прийнятий не менш як двома третинами від його конституційного складу, але не затверджений всеукраїн­ським референдумом, може бути повторно поданий до Верхов­ної Ради тільки наступного скликання, причому не раніше ніж через рік з дня проведення всеукраїнського референдуму, на яко­му він не був затверджений.
У частині 2 статті міститься ще одна важлива норма, яка за­бороняє Верховній Раді України двічі протягом строку своїх по­вноважень, що триває чотири роки (ст. 76 Конституції) змінювати одні й ті самі положення Конституції. Згідно зі статтею 8 Консти­туція України має вищу юридичну силу. Відповідно закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції і повинні відповідати їй. Не тільки часті зміни одних і тих самих положень Конституції, але й навіть спроби їх здійснення здатні певною мірою дестабілізувати основи правового регулювання суспільних відносин, завдавати суттєвої шкоди іміджу держави на міжнародному рівні, створювати проблеми для чіткого і ефектив­ного функціонування органів державної влади, діяльність яких безпосередньо пов'язана із реалізацією процедури внесення змін до Конституції України, а саме: Верховної Ради України, Прези­дента і Конституційного Суду України, а також інших державних органів, якщо такі зміни стосуються порядку їх організації або розподілу повноважень.
Обидві заборони вимагають від Президента України і групи народних депутатів України, як суб'єктів внесення законопро­ектів про внесення змін до Конституції України, а також Верхов­ної Ради України як єдиного законодавчого органу держави, уповноваженого на прийняття відповідних змін до Конституції, більш вимогливо і відповідально підходити до вирішення питан­ня про внесення змін до Основного Закону держави.