Стаття 157. Конституція України не може бути змінена..

Published by Консультант on Сб, 03/21/2009 - 22:48

 

Стаття 157.Конституція України не може бути змінена, якщо зміни передбачають скасування чи обмеження прав і свобод людини і громадянина або якщо вони спрямовані на ліквідацію не­залежності чи на порушення територіальної цілісності України.
Конституція України не може бути змінена в умовах воєнного або надзвичайного стану.
 
Коментована стаття визначає положення Основного Закону, які не можуть бути змінені, а також умови, за наявності яких не може бути реалізована процедура внесення змін до Конституції України.
Встановивши відносно спрощений порядок внесення змін до розділу II Конституції України, законодавець на розвиток вимог щодо визнання прав і свобод людини невідчужуваними та непоруш­ними, а також недопустимості скасування конституційних прав і свобод (статті 21, 22 Конституції) категорично заборонив внесення будь-яких змін до Конституції України, якщо вони передбачають скасування чи обмеження прав і свобод людини і громадянина.
В даному питанні Україна сприйняла хоча і не поширений, але надзвичайно позитивний конституційний досвід ФРН і Російсь­кої Федерації. Світова практика свідчить про те, що демократич­ний процес є непередбачуваним за своїми наслідками. Історія неодноразово доводила, що за допомогою демократичних виборів до влади можуть прийти сили, які відкрито чи приховано сповіду­ють ідеологію тоталітаризму. Прикриваючись гаслами про захист інтересів народу, ототожнюючи волю більшості, яку вони начебто представляють, з правом, ці сили легально, шляхом прийняття відповідних законів можуть спробувати змінити демократичну і правову сутність держави. Підстави для такого побоювання існу­ють, оскільки ст. 5 Конституції України виключно за народом зак­ріплює право визначати і змінювати конституційний лад в Україні. На заваді таким спробам Конституція України поставила принцип непорушності основних прав і свобод людини і громадянина.
Порівняно з іншими конституційними принципами прин­цип непорушності має безумовно пріоритетне значення. Про це саме і свідчить аналіз коментованої статті, яка забороняє будь-кому, в тому числі і виборчому корпусу в цілому, вносити зміни до Основного Закону, якщо вони передбачають скасування або обмеження прав і свобод людини і громадянина, або якщо вони спрямовані на ліквідацію незалежності чи на порушення територіальної цілісності України. Таким чином, українська конститу­ційна теорія і практика сприйняла підхід, відповідно до якого ні парламентська більшість, ні виборчий корпус в цілому, а тим більше органи державної влади не можуть змінити закладене в Конституції України положення щодо пріоритету прав і свобод людини і громадянина, їх невідчужуваності та непорушності.
Аналогічна заборона стосується змін до Конституції України, якщо вони спрямовані на ліквідацію незалежності чи на пору­шення територіальної цілісності України. Заборонивши внесен­ня до Конституції таких змін, законодавець тим самим гаранту­вав передусім реалізацію Акта проголошення незалежності Украї­ни від 24 серпня 1991 p., яким проголошено незалежність України та створення самостійної Української держави, а також встанов­лено, що територія України є неподільною і недоторканною. За­провадженням цієї заборони законодавець також забезпечив до­держання положень ст. 1 Конституції, відповідно до якої Украї­на визнана суверенною і незалежною державою, та ст. 2, яка зазначає, що суверенітет України поширюється на всю її терито­рію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною (див. коментар до статей 1 і 2 Конституції).
Коментована стаття містить ще одне надзвичайно важливе положення Конституція України не може бути змінена в умо­вах воєнного або надзвичайного стану. Встановлення цієї заборо­ни обумовлено необхідністю максимального забезпечення право­порядку в умовах, які породжують нестабільність і напруження в суспільстві і державі, а також складністю або навіть неможливістю забезпечити дотримання усіх передбачених Конституцією проце­дур, які необхідні для внесення таких змін.