Стаття 156. Законопроект про внесення змін ..

Published by Консультант on Сб, 03/21/2009 - 22:25

 

Стаття 156.Законопроект про внесення змін до розділу І «Загальні засади», розділу НІ «Вибори. Референдум» і розділу XIII «Внесення змін до Конституції України» подається до Верховної Ради України Президентом України або не менш як двома трети­нами від конституційного складу Верховної Ради України і, за умо­ви його прийняття не менш як двома третинами від конституцій­ного складу Верховної Ради України, затверджується всеукраїн­ським референдумом, який призначається Президентом України.
Повторне подання законопроекту про внесення змін до розділів I, III і XIII цієї Конституції з одного й того самого питання мож­ливе лише до Верховної Ради України наступного скликання.
Коментована стаття присвячена регулюванню порядку вне­сення змін до розділу І «Загальні засади», розділу III «Вибори. Референдум» та розділу XIII «Внесення змін до Конституції Укра­їни». У ній встановлюється більш складний порядок внесення змін до цих розділів, порівняно з передбаченим ст. 155 Консти­туції порядком зміни норм інших розділів Основного Закону. Суттєве ускладнення цього порядку розраховане на те, щоб зро­бити ці розділи найбільш стабільними в Конституції України. Необхідність забезпечення їх максимальної стабільності зумов­люється їхнім змістом. У розділі І «Загальні засади» закріплені вихідні, фундаментальні засади організації та функціонування держави і суспільства, зміст яких деталізується і розвивається в інших розділах Конституції. Розділ НІ «Вибори. Референдум» має надзвичайно важливе значення для забезпечення народовладдя в Україні. Саме виходячи із значення вказаних розділів для станов­лення України як демократичної, правової держави, законодавець вдався до застосування юридичних засобів для забезпечення вик­лючної стабільності викладених в них положень. Логічним кроком на шляху забезпечення стабільності Конституції України слід вва­жати і поширення передбаченого цією статтею порядку внесення змін і на розділ XIII «Внесення змін до Конституції України».
Цей порядок включає чотири етапи. Складним є вже перший етап, який передбачає подання на розгляд Верховної Ради Украї­ни законопроекту про внесення змін до розділів І, III, XIII. Суб'єктами, які мають право внести такий законопроект, визна­ються лише Президент України або не менш як дві третини від конституційного складу Верховної Ради України, тобто не менш як 300 народних депутатів України.
Другий етап передбачає отримання Верховною Радою Украї­ни висновку щодо відповідності законопроекту статтям 157 і 158 Конституції. Висновок має бути надано після внесення законо­проекту до Верховної Ради України, але до його розгляду Верхов­ною Радою на пленарних засіданнях.
На третьому етапі законопроект про внесення змін до розділів I, III, XIII обговорюється і приймається Верховною Радою Украї­ни не менш як двома третинам від її конституційного складу із дот­риманням вимог, передбачених Регламентом Верховної Ради.
Особливим є й четвертий етап порядку. Його запроваджен­ня означає, що прийняття законопроекту кваліфікованою біль­шістю від конституційного складу парламенту виявляється недо­статнім для набуття ним чинності. Законопроект потребує оста­точного затвердження всеукраїнським референдумом, який відповідно до п. 6 ст. 106 Конституції призначається Президен­том України. Всеукраїнський референдум з питань внесення змін до Конституції України проводиться відповідно до Закону Украї­ни від 3 липня 1991 р. «Про всеукраїнський та місцеві референ­думи» (із наступними змінами).
Весь цей складний порядок свідчить про те, що внесення змін до розділів І, НІ, ХНІ Конституції України є можливим тільки у виняткових випадках.
Слід зазначити, що Україна в питанні визначення порядку внесення змін до фундаментальних розділів Конституції не пішла шляхом Росії (див. ст. 135 Конституції Російської Федерації), яка взагалі заборонила перегляд глави І «Основи конституційного ладу», глави II «Права і свободи людини і громадянина», глави IX «Конституційні поправки і перегляд Конституції» і пов'язала необхідність внесення змін до них з розробкою і прийняттям нової Конституції. Такий підхід хоча і має аналоги в зарубіжній конституційній практиці, наприклад, у ФРН, Франції, Італії, Греції, однак не є загальновизнаним.
Конституція України, на відміну від Конституції Російської Федерації, не поширила передбачений ст. 156 особливо усклад­нений порядок внесення змін до Конституції України і на розділ II «Права, свободи та обов'язки людини і громадянина». Цей крок аж ніяк не принижує значення цього розділу. Менш усклад­неним, порівняно з розділамиI, III, XIII, є порядок внесення змін до цього розділу повинен сприяти процесу удосконалення відпо­відних положень Конституції в демократичному напрямі. Це по­в'язано з двома причинами. По-перше, у зв'язку з розвитком су­спільних відносин у майбутньому можливо буде виникати не­обхідність конституційного закріплення нових прав і обов'язків людини і громадянина. Така можливість передбачена ст. 22 Кон­ституції України, в якій встановлено, що визначений нею перелік прав і свобод не є вичерпним. По-друге, очікувані успіхи у здійс­ненні реформ в України будуть створювати можливість посилен­ня гарантій конституційних прав і свобод людини і громадяни­на. У зв'язку з цим будуть виникати належні умови для внесення відповідних змін до норм другого розділу Конституції. Саме тому ускладнений порядок внесення змін до Конституції України не­доречно було поширювати на норми цього розділу, зміни до якого вносяться у більш спрощеному порядку, передбаченому ст. 155 Конституції України.
Законопроект про внесення змін до Конституції України, який отримав схвалення у Верховній Раді, може бути не затверд­жений під час проведення всеукраїнського референдуму. У цьо­му разі можливість повторного подання законопроекту про вне­сення змін до розділівI, III, XIII Конституції з одного й того са­мого питання передбачається згідно з ч. 2 ст. 156 лише під час роботи Верховної Ради наступного скликання. Закріплюючи це положення, законодавець виходив з необхідності поважати пози­цію народу, висловлену під час проведення всеукраїнського ре­ферендуму. Ігнорування негативного ставлення народу щодо зап­ропонованих змін до Конституції України, висловлене під час проведення всеукраїнського референдуму, шляхом повторного внесення законопроекту з одного й того самого питання на роз­гляд Верховної Ради того самого скликання означало би фактич­но узурпацію державними органами повноваження народу виз­начати і змінювати конституційний лад України, що є неприпу­стимим в демократичній, правовій державі.