Стаття 155. Законопроект про внесення змін до Конституції ...

Published by Консультант on Сб, 03/21/2009 - 22:24

 

Стаття 155.Законопроект про внесення змін до Конституції України, крім розділу І «Загальні засади», розділу III «Вибори. Рефе­рендум» і розділу XIII «Внесення змін до Конституції України», по­передньо схвалений більшістю від конституційного складу Верховної Ради України, вважається прийнятим, якщо на наступній черговій сесії Верховної Ради України за нього проголосувало не менш як дві третини від конституційного складу Верховної Ради України.
Коментована стаття Конституції України присвячена поряд­ку внесення змін до Конституції України, крім розділів I, III, XIII Основного Закону, процедура внесення змін до яких є більш ус­кладненою, порівняно з іншими розділами Конституції.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 85 Конституції України Верховна Рада України має виключне повноваження щодо внесення змін до Конституції України в межах і в порядку, передбачених розділом XIII Конституції України. Ці повноваження парламент відповід­но до ст. 155 Конституції здійснює самостійно в порядку проце­дури, передбаченої Регламентом Верховної Ради України.
Порядок внесення змін до розділів II, IV—XII, XIV, XV Кон­ституції України відрізняється від порядку внесення змін до інших законів України. Суттєве ускладнення цієї процедури слід розглядати як гарантію забезпечення прав і свобод людини і гро­мадянина в Україні, як спосіб забезпечення стабільності в питан­нях організації і визначення повноважень вищих органів держав­ної влади і прокуратури, функціонування системи органів місце­вого самоврядування, територіального устрою. Цей порядок внесення змін до Конституції України складається з трьох етапів.
Перший етап згідно зі ст. 159 Конституції України передба­чає отримання висновку Конституційного Суду України щодо відповідності законопроекту про внесення змін до Конституції України статтям 157, 158. Відповідно до вимог статей 147 і 159 Конституції Верховна Рада України не може розглядати ці зако­нопроекти за відсутності такого висновку Конституційного Суду. Висновок має бути надано після внесення законопроекту до Вер­ховної Ради України, але до його розгляду Верховною Радою на пленарних засіданнях.
Другий етап передбачає проведення обговорення законопро­екту і його схвалення Верховною Радою України. У Рішенні Кон­ституційного Суду України від 17 жовтня 2002 р. у справі щодо повноважності Верховної Ради України (справа № 1-6/2002) заз­начено, що Верховна Рада України правомочна приймати зако­ни і реалізовувати інші конституційно визначені повноваження за умови присутності на її пленарних засіданнях на момент голо­сування не менше тієї кількості народних депутатів України, яка згідно з Конституцією України необхідна для прийняття відпо­відного рішення. На цьому етапі законопроект про внесення змін до Конституції України має бути схвалений більшістю народних депутатів України, тобто не менше як 226 депутатами від консти­туційного складу Верховної Ради України. Прийняття рішення парламентом у такий спосіб використовується зазвичай при прийнятті законів України. Використання його для схвалення законопроекту про внесення змін до Конституції України пояс­нюється тим, що прийняте народними депутатами рішення не є остаточним, оскільки має попередній характер, а отже допускає в подальшому внесення змін і доповнень до законопроекту.
Остаточне рішення стосовно законопроекту про внесення змін до Конституції України Верховна Рада України приймає на третьо­му етапі. Попередньо схвалений простою більшістю голосів зако­нопроект приймається кваліфікованою більшістю голосів народ­них депутатів України (не менше двох третин від конституційного складу парламенту) на наступній черговій сесії Верховної Ради України із дотриманням процедури розгляду законопроектів, пе­редбаченої Регламентом Верховної Ради.
Розведення у часі попереднього схвалення законопроекту і його остаточного прийняття (згідно зі ст. 83 Конституції чергові сесії парламенту починаються першого вівторка лютого і першого вівторка вересня кожного року) необхідно народним депута­там України для аналізу позиції своїх виборців з цього питання, більш ґрунтовного вивчення законопроекту і остаточного визна­чення своєї позиції щодо нього.