Стаття 15. Суспільне життя в Україні ґрунтується на засадах ....

Published by Консультант on Чт, 03/19/2009 - 15:00

 

Стаття15. Суспільне життя в Україні ґрунтується на засадах політичної, економічної та ідеологічної багатоманіт­ності.
Жодна ідеологія не може визнаватися державою як обов'яз­кова.
Цензура заборонена.
Держава гарантує свободу політичної діяльності, не заборо­неної Конституцією і законами України.
 
Стаття проголошує одним із основоположних принципів життєдіяльності українського суспільства політичну економічну та ідеологічну багатоманітність (плюралізм). Функціонування ідеології, економічних та політичних відносин на засадах багато­манітності є особливістю сучасного суспільства, заснованого на безперечному визнанні демократії та свободи як фундаменталь­них гуманітарних цінностей. Систему правління в економічно розвинутих країнах досить часто кваліфікують як плюралістич­ну демократію. Тому положення даної статті сформульовані відповідно до норм міжнародного права, відповідають стандар­там, викладеним в основоположних міжнародно-правових доку­ментах з питань політичного співробітництва. Таким чином, вперше у вітчизняному конституційному законодавстві з цього питання має місце його відповідність нормам міжнародного пра­ва, що є додатковою гарантією дотримання закріплених у цій статті принципів конституційного ладу.
Звертає на себе увагу, що конституція розділяє три суміжні поняття: політичну, економічну та ідеологічну багатоманітність.
Вихідним тут є принцип ідеологічної багатоманітності. Прин­цип ідеологічної багатоманітності означає різноманіття ідей (іде­ологічний плюралізм), засноване на свободі духовного й інтелек­туального життя, можливість вільного існування та функціону­вання у суспільстві різних поглядів та ідей відносно устрою держави, участі у політичному житті, напрямків та перспектив розвитку країни, інших суспільно значущих питань. Відповідно до цих принципів особи, політичні партії та громадські об'єднан­ня, інші суб'єкти політико-правових відносин мають право само­стійно обирати ідеологічні орієнтири, безперешкодно їх вислов­лювати, обстоювати та пропагувати.
Ідеологічна багатоманітність спирається на задеклароване Конституцією визнання людини найвищою соціальною цінністю, закріплені Основним Законом права кожного на вільний розвиток своєї особистості, свободу світогляду, думки і слова, на вільне ви­раження своїх поглядів і переконань (статті 23, 34, 35).
Проте ідеологічний плюралізм для свого втілення в держав­но-правову практику повинен знайти відображення у політичній багатоманітності, у конкретних політичних інститутах.
Принцип політичної багатоманітності означає можливість ут­ворення та діяльності неоднакових за своїми ідеологічними орієн­тирами партій та рухів задля відображення та представництва полі­тичних інтересів різних соціальних прошарків (багатопартійність). Водночас Конституція України забороняє створення і діяльність політичних партій та громадських організацій, програмні цілі або дії яких спрямовані на ліквідацію незалежності України, зміну кон­ституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверені­тету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, неза­конне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, на розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, по­сягання на права і свободи людини (див. коментар до ст. 37).
Політична багатоманітність і багатопартійність стали не­від'ємною частиною суспільно-політичного життя у незалежній Україні. Закріплення цього принципу в Конституції означає не­зворотність процесу становлення основ правової демократичної державності, її наближення до стандартів державно-правового устрою країн з демократичною політичною системою, де партії виконують роль своєрідного посередника між громадянським суспільством і державною владою.
У Конституції знайшов своє закріплення принцип економі­чної багатоманітності, що свідчить про його значущість для ста­новлення та розвитку системи економічних відносин в Україні, заснованих на засадах конкуренції та відсутності монополізму. Економічна багатоманітність передбачає визнання рівноправ­ності існування, функціонування та рівний юридичний захист приватної, державної та комунальної власності. Згідно з частина­ми 2, 3 ст. 318 ЦК України усі суб'єкти права власності є рівними перед законом, усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав, що означає заборону встановлення при­вілеїв чи обмежень у питаннях правового режиму власності щодо
різних її суб'єктів, передбачає згідно з чинним КК України єдину кваліфікацію і однакові санкції за посягання на власність.
Гарантією принципу ідеологічної багатоманітності є положен­ня, закріплені в ч. 2 коментованої статті, яка забороняє державі визнавати як обов'язкову жодну ідеологію. Згідно з цим держава не може примушувати громадян, політичні партії чи громадські організації під загрозою кримінального чи іншого переслідуван­ня обов'язково дотримуватися певних ідей, вивчати чи пропагу­вати будь-яку ідеологію. Конституційний принцип, відповідно до якого ніяка ідеологія не може встановлюватися як державна, зак­ріплює рівноправність різноманітних ідеологій у суспільстві. У демократичній державі жодна з них не може мати пріоритету пе­ред іншими, підтримуватися офіційно державою за допомогою законодавчого закріплення чи в інший офіційний спосіб.
Заперечення Конституцією можливості визнання будь-якої ідеології як державної не означає, що в сучасному суспільстві не можуть існувати і розвиватися певні світоглядні орієнтири, які відображають історичні особливості формування народу, його звички та традиції, корінні інтереси та прагнення, покликанням яких є консолідація суспільства навколо вирішення життєво важ­ливих, насущних питань.
Встановлення і проведення в життя принципу політичної, еко­номічної та ідеологічної багатоманітності органічно пов'язане з за­бороною цензури, передбаченою ч. З коментованої статті. Відповід­но до ст. 45і Закону України «Про внесення змін до деяких законо­давчих актів України з питань забезпечення та безперешкодної реалізації права людини на свободу слова» цензура як вимога, спря­мована до засобу масової інформації, журналіста, головного редак­тора, організації, що здійснює випуск засобу масової інформації, його засновника (співзасновника), видавця, розповсюджувача, по­передньо узгоджувати інформацію, що поширюється (крім ви­падків, коли така вимога йде від автора цієї інформації чи іншого суб'єкта авторського права і (або) суміжних прав на неї), та/або як накладення заборони (крім випадків, коли така заборона накла­дається судом) чи перешкоджання в будь-якій іншій формі тиражу­ванню або поширенню інформації з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб заборонена.
Забороняються створення будь-яких органів державної влади, установ, введення посад. на які покладаються повноваження щодо здійснення контролю за змістом інформації, що поширюється за­собами масової інформації. Повноваження органів державної вла­ди з питань діяльності засобів масової інформації визначаються виключно Конституцією та законами України. Умисне перешкод­жання законній професійній діяльності журналістів та/або пере­слідування журналіста за виконання професійних обов'язків, за критику, здійснювані посадовою особою або групою осіб за попе­редньою змовою, тягне за собою кримінальну відповідальність відповідно до Кримінального кодексу України.
Водночас відповідно до основоположних засад демократич­ного суспільства та загальновизнаних принципів міжнародного права ст. 34 Конституції України, гарантуючи кожному право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і пе­реконань, передбачає, що його здійснення може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, територіальної ціліс­ності або громадського порядку з метою запобігання заворушен­ням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання ав­торитету і неупередженості правосуддя.
Частина 4 коментованої статі закріплює як загальну засаду, що підлягає підвищеному конституційному захисту, обов'язок держа­ви гарантувати свободу політичної діяльності, не забороненої Кон­ституцією і законами України, який знайшов свою конкретизацію у праві громадян України на свободу об'єднання у політичні партії та громадські організації, брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевому референдумах, вільно обирати та бути обраним до органів державної влади та органів місцевого самоврядування, збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги і демонстрації (див. коментар до статей 36, 38, 39 Конституції).