Стаття 15. Повноваження центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин
До повноважень центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин належить:
а) внесення пропозицій про формування державної політики у галузі земельних відносин і забезпечення її реалізації;
б) координація робіт з проведення земельної реформи;
в) участь у розробленні та реалізації загальнодержавних, регіональних програм використання та охорони земель;
г) ведення державного земельного кадастру, в тому числі державної реєстрації земельних ділянок;
ґ) здійснення землеустрою, моніторингу земель і державного контролю за використанням та охороною земель;
д) здійснення державної експертизи програм і проектів :і питань землеустрою, державного земельного кадастру, охорони земель, реформування земельних відносин, а також техніко-економічних обґрунтувань цих програм і проектів;
е) розроблення економічного і правового механізму регулювання земельних відносин;
є) участь у розробленні та здійсненні заходів щодо розвитку ринку земель;
ж) здійснення міжнародного співробітництва в галузі земельних відносин;
з) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Пунктом 1 Указу Президента України «Про систему центральних органів виконавчої влади» від 15 грудня 1999 р. (з відповідними змінами) встановлено, що до системи центральних органів виконавчої влади України входять міністерства, державні комітети (державні служби) та центральні органи виконавчої влади зі спеціальним статусом.
Відповідно до п. 2 цього Указу центральні органи виконавчої влади діють на підставі положень, які затверджує Президент України. Відповідно до п. 5 цього Указу центральні органи виконавчої влади можуть мати свої територіальні органи, що утворюються, реорганізовуються і ліквідовуються в порядку, встановленому законодавством.
Президентом України було прийнято Указ «Про створення єдиної системи державних органів земельних ресурсів» від б січня 1996 р., за яким система державних органів земельних ресурсів складається з Державного комітету України по земельних ресурсах та підпорядкованих йому Державного комітету АР Крим по земельних ресурсах і єдиному кадастру, обласних, Київського та Севастопольського міських головних управлінь, районних відділів, міських управлінь (відділів) земельних ресурсів та інженерів-землевпорядників сіл і селищ.
Відповідно до вищезазначеного Указу наступним Указом Президента України від 14 серпня 2000 р. (з відповідними змінами) було затверджено Положення про Державний комітет по земельних ресурсах, пунктом 1 якого встановлено, що Державний комітет по земельних ресурсах України (Держкомзем України) є центральним органом виконавчої влади.
Цим Положенням визначено повноваження та завдання цього державного органу.
На виконання наведених вище указів Президента України Кабінет Міністрів України постановою від 7 серпня 1996 р. № 930 затвердив Типове положення про обласне управління земельних ресурсів, Типове положення про Київське та Севастопольське міське управління земельних ресурсів, Типове положення про районний відділ земельних ресурсів, а також Типове положення про міське (міст обласного та районного підпорядкування) управління (відділ) земельних ресурсів.
Засади щодо розробки і виконання загальнодержавних та регіональних програм використання та охорони земель містяться у статтях 177, 178 ЗК України. Такі програми розробляються з метою раціонального використання та охорони земель.
Порядок ведення державного земельного кадастру органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів регулюється главою 34 (статті 193—204) ЗК України. Порядок реєстрації земельних ділянок, який би відповідав цьому Кодексу на сьогодні не встановлений, проте його планується запровадити з прийняттям відповідного закону України. На сьогодні порядок ведення державного земельного кадастру регулюється Положенням про порядок ведення державного земельного кадастру, яке затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 12 січня 1993 р. № 15.
Посадові особи органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин можуть застосовувати щодо порушників санкції у порядку та на підставах, що визначаються законодавством. Загальні засади застосування таких санкцій містяться у ст. 144 ЗК України.

