Стаття 146. Контроль за діяльністю виконавчого органу товариства з обмеженою відповідальністю
Стаття 146. Контроль за діяльністю виконавчого органу товариства з обмеженою відповідальністю
1. Контроль за діяльністю виконавчого органу товариства з обмеженою відповідальністю здійснюється у порядку, встановленому статутом та законом.
2. Загальні збори товариства з обмеженою відповідальністю можуть формувати органи, що здійснюють постійний контроль за фінансово-господарською діяльністю виконавчого органу.
Порядок створення та повноваження контрольного органу встановлюються загальними зборами учасників товариства.
3. Для здійснення контролю за фінансовою діяльністю товариства з обмеженою відповідальністю згідно з рішенням його загальних зборів, а також а інших випадках, встановлених статутом і законом товариства, може призначатися аудиторська перевірка.
4. Порядок проведення аудиторських перевірок діяльності та звітності товариства з обмеженою відповідальністю встановлюється статутом товариства і законом.
На вимогу будь-кого з учасників товариства може бути проведено аудиторську перевірку річної фінансової звітності товариства із залученням професійного аудитора, не пов'язаного майновими інтересами з товариством чи з його учасниками.
Витрати, пов'язані з проведенням такої перевірки, покладаються на учасника, на вимогу якого проводиться аудиторська перевірка, якщо інше не встановлено статутом товариства.
5. Публічна звітність товариства з обмеженою відповідальністю про результати його діяльності не вимагається, крім випадків, встановлених законом.
1. Частиною 1 коментованої статті передбачається, що контроль за діяльністю виконавчого органу товариства з обмеженою відповідальністю здійснюється у порядку, встановленому статутом та законом. Враховуючи те, що новий спеціальний закон у розвиток положень ЦК ще не прийнятий, можливість практичної реалізації положень чинного Закону України «Про господарські товариства», зокрема ст. 63, має певні труднощі. Вказана норма передбачає, що контроль за діяльністю дирекції (директора) здійснюється ревізійною комісією у складі не менш як трьох осіб обов'язково з числа учасників товариства. Така вимога значно звужує права учасників товариства і, по суті, не може виконуватися з урахуванням можливості створення товариства з обмеженою відповідальністю, наприклад, однією особою. До прийняття нового закону або уточнення чинного Закону України «Про господарські товариства» вбачається доцільним керуватися статутними положеннями товариства, які закріплюють компетенцію та порядок створення контрольних органів.
2. З метою забезпечення контрольних функцій за фінансовою діяльністю товариство з обмеженою відповідальністю може призначити аудиторську перевірку. Вона призначається у випадках, передбачених законом або статутом. Рішення про її проведення можуть приймати також загальні збори.
3. Водночас ст. 146 ЦК (абз. 2 ч. 4) закріплює за будь-яким учасником товариства право вимагати проведення аудиторської перевірки, яка має здійснюватися із залученням незалежного професійного аудитора. Такий аудитор (аудиторська фірма) не повинен бути пов'язаний майновими інтересами із самим товариством як з юридичною особою (наприклад, укладенням господарських договорів, співучастю у заснуванні інших структур тощо), а також з його учасниками. Витрати, пов'язані з проведенням аудиторської перевірки, покладаються на того учасника, на вимогу якого вона була здійснена, якщо інший порядок її фінансування не встановлений статутом товариства. 4. Товариство з обмеженою відповідальністю має фіксований склад учасників, його діяльність не пов'язана із залученням масового інвестора. За таких умов, крім випадків, прямо передбачених спеціальним законодавством, публічна звітність про результати діяльності товариства з обмеженою відповідальністю не є обов'язковою.

