Стаття 143. Територіальні громади села, селища...

Published by Консультант on Сб, 03/21/2009 - 22:02

 

Стаття 143. Територіальні громади села, селища, міста без­посередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і конт­ролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адмі­ністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконан­ня; встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону; за­безпечують проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів; утворюють, реорганізовують та ліквідовують кому­нальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого зна­чення, віднесені законом до їхньої компетенції.
Обласні та районні ради затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку відповідних областей і районів та контролюють їх виконання; затверджують районні і об­ласні бюджети, які формуються з коштів державного бюджету для їх відповідного розподілу між територіальними громадами або для виконання спільних проектів та з коштів, залучених на договірних засадах з місцевих бюджетів для реалізації спільних соціально-еко­номічних і культурних програм, та контролюють їх виконання; ви­рішують інші питання, віднесені законом до їхньої компетенції.
Органам місцевого самоврядування можуть надаватися зако­ном окремі повноваження органів виконавчої влади. Держава фінан­сує здійснення цих повноважень у повному обсязі за рахунок коштів Державного бюджету України або шляхом віднесення до місцевого бюджету у встановленому законом порядку окремих загальнодер­жавних податків, передає органам місцевого самоврядування від­повідні об'єкти державної власності.
Органи місцевого самоврядування з питань здійснення ними повноважень органів виконавчої влади підконтрольні відповідним органам виконавчої влади.
 
Коментована стаття у загальному вигляді окреслює сфери відання територіальних громад та органів місцевого самовряду­вання в Україні.
Частина перша цієї статті визначає найважливіші питання місцевого значення, що належать до відання суб'єктів місцевого самоврядування. Істотний характер має положення про те, що їх вирішення може здійснюватися як безпосередньо сільськими, селищними, міськими територіальними громадами, так і через органи місцевого самоврядування, які вони утворюють. Таким чином, положення частини першої коментованої статті поширю­ються на органи місцевого самоврядування в селах, селищах, містах та районах у містах (у разі прийняття рішення про їх ство­рення). Вказівка на можливість безпосереднього вирішення пи­тань місцевого значення територіальною громадою означає, що вона як основний суб'єкт місцевого самоврядування має правові підстави і можливості для самостійного вирішення чи контролю за здійсненням місцевих питань. При цьому розподіл компетенції органів місцевого самоврядування щодо реалізації конституцій­но закріплених місцевих питань у частині першій даної статті не закріплено. Не встановлюється і система конкретних органів місцевого самоврядування, що мають право здійснювати зазначені повноваження. Таку деталізацію визначають законодавчі акти у сфері місцевого самоврядування.
Серед найважливіших питань місцевого значення, що реалі­зуються територіальними громадами та органами місцевого са­моврядування, Конституція визначає управління майном, що перебуває у комунальній власності. Відповідно до чинного зако­нодавства зазначені суб'єкти мають право вчиняти щодо цього майна будь-які дії, що не суперечать закону. Згідно із ч. 5 ст. 60 Закону «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користу­вання юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, про­давати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питан­ня їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду. Склад та перелік об'єктів комунальної власності самостійно визначаються представни­цькими органами місцевого самоврядування в містах, селах, се­лищах, а повноваження щодо управління цими об'єктами у ме­жах, визначених радами, належать до власних повноважень ви­конавчих органів місцевого самоврядування. При цьому всі майнові операції, які здійснюються органами місцевого самовря­дування з об'єктами права комунальної власності, не повинні по­слаблювати економічні основи місцевого самоврядування, змен­шувати обсяг та погіршувати умови надання послуг населенню.
Затвердження програм соціально-економічного та культур­ного розвитку, а також контроль за їх виконанням є одним із важ­ливих напрямків діяльності органів місцевого самоврядування, визначених Конституцією. Це потрібно для забезпечення комп­лексного розвитку території громади, підвищення ефективності місцевого господарства, раціонального використання відповід­них ресурсів. Згідно із Законом «Про місцеве самоврядування в Україні» програми соціально-економічного та культурного роз­витку відповідних адміністративно-територіальних одиниць зат­верджують і контролюють сільські, селищні, міські ради, а роз­робляють і втілюють у життя їх виконавчі органи.
Серед конституційно визначених питань місцевого значен­ня важливе місце посідає повноваження щодо затвердження бюд­жетів відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролю за їх виконанням. Під терміном «відповідні адмініст­ративно-територіальні одиниці» Конституція має на увазі села, селища, міста, райони у містах. Відповідно до законодавства сільські, селищні, міські, районні у містах ради затверджують свій бюджет, вносять зміни до нього і контролюють його виконання, а також цільове, економне використання коштів, а виконавчі органи цих рад складають проект бюджету і забезпечують його виконання.
Згідно із Бюджетним кодексом України бюджети територі­альних громад сіл, селищ, міст мають назву бюджетів місцевого самоврядування і разом із бюджетами районів у містах, обласни­ми і районними бюджетами складають поняття «місцеві бюдже­ти». При цьому рішення про місцевий бюджет, яке приймає місцева рада на своєму пленарному засіданні, затверджуючи його і надаючи повноваження виконавчому органу місцевого самовря­дування щодо його здійснення протягом бюджетного періоду, є нормативно-правовим актом. Відповідно до ст. 77 Бюджетного кодексу України міські (міст районного значення) бюджети, рай­онні у містах, селищні та сільські бюджети на наступний бюджет­ний період затверджуються не пізніше ніж у двотижневий строк після затвердження районного чи міського (міст Києва, Севасто­поля, міст обласного чи республіканського Автономної Респуб­ліки Крим значення) бюджету.
Встановлення місцевих податків і зборів є складовою части­ною конституційно визначених питань місцевого значення. При цьому Конституція України підкреслює, що таке встановлення можливо тільки відповідно до закону, тобто механізм справлян­ня та порядок стягнення місцевих податків і зборів визначається відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, вста­новлених законами України. Зазначене повноваження слід ана­лізувати у системному зв'язку із п. 1 ч. 2 ст. 92 Конституції Украї­ни, згідно з яким вся система оподаткування, податки і збори встановлюються виключно законами України. На сьогодні сис­тема місцевих податків і зборів закріплена в ст. 15 Закону Украї­ни від 25 червня 1991 р. «Про систему оподаткування» (з наступ­ними змінами) і Декретом Кабінету Міністрів України від 20 травня 1993 р. «Про місцеві податки і збори» (з наступними змінами), згідно з якими до місцевих податків і зборів належать: комуналь­ний податок, податок з реклами, готельний, ринковий, курорт­ний збір, збір за парковку автомобілів, за видачу ордера на квар­тиру, за участь у бігах на іподромі та за виграш на бігах, збір з влас­ників собак, збір за право використання місцевої символіки, за право проведення кіно- і телезйомок, за проведення місцевих аукціонів, конкурсного розпродажу і лотерей, за проїзд терито­рією прикордонних областей автотранспорту, що прямує за кор­дон та ін. Питання про встановлення місцевих податків і зборів відповідно до Закону «Про місцеве самоврядування в Україні» вирішується сільськими, селищними, міськими радами тільки на пленарних засіданнях.
До питань місцевого значення Конституція також відносить забезпечення проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів. Означене питання належить до компетенції місцевих рад та сільських, селищних міських голів, які відповідно до Зако­ну «Про всеукраїнський та місцеві референдуми» утворюють сільські, селищні, міські, районні у містах та дільничні комісії з референдуму і сприяють у здійсненні їх повноважень, формують дільниці для голосування, сповіщають громадян про їх межі, місцезнаходження дільничних комісій по референдуму і при­міщення для голосування. Місцеві ради мають право виключно на пленарних засіданнях призначити місцевий референдум, виз­начивши дату проведення і зміст питання, що виноситься на ре­ферендум. Сільські, селищні, міські голови здійснюють реєстра­цію ініціативних груп місцевого референдуму, під час збирання приписів ініціативною групою під вимогою проведення референ­думу організовують перевірку зазначених у підписних листах відомостей, забезпечують реєстрацію документів, надісланих ініціативними групами після збору підписів, і підписують акт про підбиття підсумків збирання підписів, забезпечують організацію обліку громадян, які мають право брати участь у референдумі, та складення відповідних списків і передають їх дільничним комі­сіям з референдуму.
Закріплений у частині першій коментованої статті перелік місцевих питань не є вичерпним, оскільки, крім конституційно визначених, територіальні громади та органи місцевого самовря­дування вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їх компетенції. Деталізація сфер відання і повнова­жень суб'єктів місцевого самоврядування міститься перш за все у законах «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про столи­цю України місто-герой Київ», «Про органи самоорганізації населення». Ці питання також визначаються низкою кодексів та галузевих законів, що закріплюють компетенцію органів місце­вого самоврядування в фінансово-бюджетній, соціально-еко­номічній, освітньо-культурній, будівельно-транспортній, приро­доохоронній та інших сферах. Наприклад, Кодекс України про надра, Лісовий, Водний, Земельний кодекси України встановлю­ють повноваження органів місцевого самоврядування у галузі регулювання відповідних відносин. Загалом на сьогодні врегульо­вують компетенцію суб'єктів місцевого самоврядування в Україні близько сотні законодавчих актів.
Частина друга коментованої статті містить орієнтовний пе­релік повноважень обласних та районних рад. Регулювання да­ного питання окремою частиною цієї статті пояснюється особли­вим правовим статусом цих органів місцевого самоврядування, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст. Конституційно визначено лише два повноважен­ня цих органів, але їх перелік є відкритим, оскільки районні і об­ласні ради можуть вирішувати і інші питання, віднесені законом до їхньої компетенції. Тобто подальша конкретизація компетенційних положень покладена на поточне законодавство.
До повноважень обласних і районних рад Конституція відно­сить затвердження програм соціально-економічного та культур­ного розвитку відповідних областей і районів та контроль за їх виконанням. Крім того, зазначені органи затверджують районні і обласні бюджети та здійснюють контроль за їх виконанням. Відповідно до ст. 77 Бюджетного кодексу України обласні і рай­онні бюджети повинні бути затверджені відповідними радами не пізніше ніж у двотижневий строк після офіційного опублікуван­ня Закону про Державний бюджет України. При цьому консти­туційно визначається загальний порядок формування цих бюд­жетів, до складу яких зараховуються кошти державного бюджету та кошти, залучені на договірних засадах з інших місцевих бюд­жетів. Закріплюється і мета направлення цих коштів до обласних і районних бюджетів — наступний розподіл їх між сільськими, селищними, міськими територіальними громадами чи забезпечення реалізації спільних проектів, соціально-економічних і культурних програм територіальних громад. Таким чином, кош­ти державного бюджету, що передаються органам місцевого са­моврядування у вигляді дотацій і субвенцій, направляються до обласного бюджету для наступного розподілу обласною радою між районними бюджетами і бюджетами міст обласного значен­ня у розмірах, необхідних для формування доходних частин не нижче мінімальних розмірів місцевих бюджетів, а також викори­стовуються для фінансування з обласного бюджету спільних проек­тів територіальних громад. Районні ради в свою чергу, отримав­ши відповідні кошти із обласного бюджету, розподіляють їх між сільськими, селищними, міськими (крім міст обласного значен­ня) бюджетами, а також використовують їх для фінансування з районного бюджету спільних проектів територіальних громад.
Оскільки Конституція України не наділяє районні та обласні ради правом створювати свої виконавчі органи, то згідно із ст. 119 Конституції та статтями 17, 18 Закону України від 9 квітня 1999 р. «Про місцеві державні адміністрації» розробка проектів програм соціального-економічного розвитку, проекту обласного, районно­го бюджету, подання цих документів на затвердження обласним, районним радам, забезпечення їх виконання та звітування про виконання перед радами покладено на обласні і районні місцеві державні адміністрації. Звіт про виконання обласного, районного бюджету подається місцевою державною адміністрацією у двомі­сячний строк після завершення відповідного бюджетного періоду. Перевірка звіту здійснюється комісією з питань бюджету обласної, районної ради, після чого рада затверджує звіт про виконання або приймає інше рішення з цього приводу.
Частина третя коментованої статті передбачає можливість пе­редачі органам місцевого самоврядування окремих повноважень органів виконавчої влади. Тим самим конституційно визнається наявність у органів місцевого самоврядування двох видів повнова­жень: власних і делегованих. Підкреслюється, що мова може йти лише про окремі повноваження органів виконавчої влади, тобто їх перелік не повинен переважати власних повноважень органів місце­вого самоврядування. Таке делегування може відбуватися виключ­но на законодавчій основі. На сьогодні перелік повноважень органів виконавчої влади, делегованих органам місцевого самоврядування, міститься у главі 2 Закону «Про місцеве самоврядування в Україні».
Делегування повноважень органів державної виконавчої вла­ди органам місцевого самоврядування у світовій практиці засто­совується з метою економії фінансових і людських ресурсів, ство­рення оптимальної моделі управління регіонами. Така практика не порушує автономію місцевого самоврядування в межах його власних повноважень. Держава гарантує здійснення цих повно­важень за рахунок коштів Державного бюджету України або шля­хом віднесення до місцевого бюджету у встановленому законом порядку окремих загальнодержавних податків. Так, відповідно до статей 64—69 Бюджетного кодексу України держава закріплює за бюджетами місцевого самоврядування такі загальнодержавні платежі, як прибутковий податок з громадян, у частині визна­ченій цим Кодексом; податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів і фіксований сільсько­господарський податок у частинах, що зараховуються до відпо­відного бюджету; податок на промисел; плата за землю, за забруд­нення навколишнього природного середовища та державне мито у частинах, що зараховуються до відповідного бюджету, та ін.
Крім того, як зазначено у частині третій коментованої статті, для забезпечення виконання делегованих повноважень органами місцевого самоврядування держава може передавати їм відповідні об'єкти державної власності. Згідно із Законом України від 3 бе­резня 1998 р. «Про передачу об'єктів права державної та кому­нальної власності» майно, що знаходиться в державній власності, може бути передане у комунальну власність територіальних гро­мад безоплатно або шляхом обміну, в тому числі в безоплатне користування або в оренду. Об'єктами передачі можуть бути цілісні майнові комплекси підприємств, установ, організацій, їх структурних підрозділів, нерухоме майно (будівлі, споруди, у тому числі об'єкти незавершеного будівництва, приміщення), інше окреме індивідуально визначене майно підприємств, акції (частки, паї), що належать державі у майні господарських това­риств, житловий фонд та інші об'єкти соціальної інфраструкту­ри, які перебувають у повному господарському віданні чи опера­тивному управлінні державних підприємств, установ, органі­зацій, у тому числі не завершені будівництвом.
Частина четверта коментованої статті закріплює підконтрольність органів місцевого самоврядування при здійсненні де­легованих повноважень відповідним органам виконавчої влади.
Порядок контролю за здійсненням органами місцевого самовря­дування делегованих повноважень органів виконавчої влади зат­верджено постановою Кабінету Міністрів України від 9 березня 1999 р. № 339, відповідно до якої контроль покладається на місцеві державні адміністрації та Раду міністрів Автономної Рес­публіки Крим, а у випадках, передбачених законодавством, — на міністерства та інші центральні органи виконавчої влади, їх те­риторіальні органи. Контроль здійснюється шляхом аналізу актів органів місцевого самоврядування, надання органами місцевого самоврядування інформації про виконання делегованих повно­важень, проведення перевірок діяльності виконавчих органів сільських, селищних, міських рад. Порядок, періодичність і стро­ки проведення таких перевірок визначаються керівником органу, що здійснює контроль. За рішенням Кабінету Міністрів України можуть проводитися комплексні перевірки здійснення виконавчи­ми органами сільських, селищних, міських рад делегованих повно­важень та заслуховуватися інформація посадових осіб місцевого самоврядування про стан їх виконання.