Стаття 141. До складу сільської, селищної, міської ради ...

Published by Консультант on Сб, 03/21/2009 - 21:59

 

Стаття 141.Доскладу сільської, селищної, міської ради вхо­дять депутати, які обираються жителями села, селища, міста на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таєм­ного голосування строком на чотири роки.
Територіальні громади на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування обирають строком на чотири роки відповідно сільського, селищного та міського голову, який очолює виконавчий орган ради та головує на її засіданнях.
Статус голів, депутатів і виконавчих органів ради та їхні пов­новаження, порядок утворення, реорганізації, ліквідації визнача­ються законом.
Голова районної та голова обласної ради обираються відповід­ною радою і очолюють виконавчий апарат ради.
 
Коментована стаття визначає загальні засади формування органів та посадових осіб місцевого самоврядування. Відповідно до частини першої цієї статті сільські, селищні, міські ради скла­даються з депутатів, які обираються населенням відповідної те­риторії на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Дана норма є логічним продов­женням положень ст. 71 Конституції, згідно з якими вибори до органів місцевого самоврядування є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Детально порядок обрання депутатів ради встановлюється у Законі «Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».
Виходячи із законодавства України про вибори виборчий процес в Україні здійснюється на засадах: вільного і рівноправ­ного висування кандидатів; рівності можливостей для всіх кан­дидатів у проведенні виборчої кампанії; неупередженості до кан­дидатів з боку органів державної влади, органів місцевого само­врядування та посадових і службових осіб цих органів; контролю за джерелами фінансування та витратами на виборчу кампанію; гласності і відкритості виборчої кампанії; свободи агітації. Про­голошується, що участь громадян у виборах до органів місцево­го самоврядування є добровільною. Ніхто не може бути приму­шений до участі чи неучасті у місцевих виборах. Право голосу на місцевих виборах мають громадяни України, яким на день про­ведення виборів виповнилося 18 років і які проживають на тери­торії відповідних населених пунктів. Депутатом місцевої ради може бути обраний громадянин України, який має право голосу і надень виборів досяг 18 років. Громадянин України може бути депутатом лише однієї ради.
Особливістю виборів депутатів сільської, селищної, міської ради є те, що вони проводяться за мажоритарною виборчою си­стемою відносної більшості по одномандатних виборчих округах, на які поділяється вся територія відповідно села, селища або міста. Що стосується порядку формування районних та обласних рад, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, то це питання залишилося поза межами регулю­вання даної статті Конституції, але згідно із Законом «Про вибо­ри депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» вибори депутатів районних рад проводяться за мажоритарною виборчою системою відносної більшості по багатомандатних ви­борчих округах, межі яких збігаються з межами відповідних сіл, селищ, міст районного значення, які є адміністративно-терито­ріальними одиницями, що входять до складу цього району, а ви­бори депутатів обласної ради проводяться за мажоритарною ви­борчою системою відносної більшості по багатомандатних вибор­чих округах, межі яких збігаються відповідно з межами районів та міст обласного значення, що входять до складу цієї області.
Рішення про загальний склад (кількість депутатських ман­датів) місцевої ради, що має обиратися, приймається відповідною радою залежно від чисельності населення відповідних адмініст­ративно-територіальних одиниць. Загальний склад районної ради визначається з урахуванням кількості територіальних гро­мад адміністративно-територіальних одиниць, що входять до складу району. Територіальні громади в межах району повинні мати в районній раді рівну кількість депутатських мандатів. За­гальний склад районної ради не повинен перевищувати 120 депутатів. Загальний склад обласної ради визначається з урахуван­ням кількості районів, міст обласного значення, що входять до складу області. Райони, міста обласного значення повинні мати в обласній раді рівну кількість депутатських мандатів, а загальний склад обласної ради не повинен перевищувати 200 депутатів. Слід мати на увазі, що відповідно до п. 30 ч. 1 ст. 85 Конституції рішен­ня про проведення чергових і позачергових виборів до органів місцевого самоврядування приймає Верховна Рада України.
Необхідно зазначити, що рада вважається правомочною лише за умови обрання не менш як двох третин депутатів від загально­го складу ради. У разі, якщо до ради обрано менше двох третин її складу, до обрання необхідної кількості депутатів продовжує здійснювати повноваження рада попереднього скликання. Пов­новаження депутата ради починаються з моменту офіційного ого­лошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчуються в день першої сесії ради нового скликан­ня. Повноваження депутата можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених законом.
Чинне законодавство встановлює, що обраний депутат пред­ставляє інтереси всієї територіальної громади, має всю повноту прав, що забезпечують його активну участь у діяльності ради та утворюваних нею органів, несе обов'язки перед виборцями, радою та її органами, виконує їх доручення. Депутат, крім секретаря ради, повинен входити до складу однієї з постійних комісій ради. На час сесій, засідань постійних комісій рад, а також для здійснення де­путатських повноважень в інших, передбачених законом випадках, депутат звільняється від виконання виробничих або службових обов'язків з відшкодуванням йому середнього заробітку за основ­ним місцем роботи та інших витрат, пов'язаних з депутатською діяльністю, за рахунок відповідного місцевого бюджету. Законо­давством встановлюється обов'язок депутата брати участь у роботі сесій ради, засідань постійної та інших комісій ради, до складу яких його обрано. Щодо повноважень депутатів, порядку організації і гарантій депутатської діяльності, то вони детально визначаються законами «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про статус депутатів місцевих рад» та ін.
У частині другій коментованої статті встановлюється порядок обрання сільського, селищного, міського голови. Конституція України суттєво змінила статус головної посадової особи місце­вого самоврядування порівняно з інститутом голів рад народних депутатів, який існував раніше. Нині відповідний сільський, се­лищний, міський голова передусім є головною посадовою особою територіальної громади, а не органу місцевого самоврядування. Крім того, він головує на засіданнях ради, підписує рішення представницького органу, представляє інтереси територіальної громади, організує роботу представницького органу місцевого самоврядування, а також очолює виконавчий комітет ради та здійснює оперативно-розпорядчі функції. Таке потрійне призна­чення голів дозволяє розглядати їх як гарантів реалізації муніци­пальних прав жителів — членів територіальної громади та додер­жання законності у діяльності органів місцевого самоврядуван­ня. Дані посадові особи обираються відповідною територіальною громадою на основі загального, рівного, прямого виборчого пра­ва шляхом таємного голосування строком на чотири роки у виз­наченому законом порядку і здійснюють свої повноваження на постійній основі. Сільський, селищний, міський голова не може бути депутатом будь-якої ради, суміщати свою службову діяль­ність з іншою посадою, в тому числі на громадських засадах (крім викладацької, наукової та творчої роботи у позаробочий час), зай­матися підприємницькою діяльністю, одержувати від цього при­буток. Вибори сільського, селищного, міського голови прово­дяться за мажоритарною виборчою системою відносної більшості по єдиному одномандатному виборчому округу, межі якого збіга­ються з межами села, селища, міста. Детально порядок виборів сільських, селищних, міських голів регламентується Законом «Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».
У частині третій коментованої статті передбачено, що статус голів, депутатів і виконавчих органів ради та їхні повноваження, порядок утворення, реорганізації, ліквідації визначаються зако­ном. Ця норма логічно взаємопов'язана із положеннями ч. 2 ст. 19, яка встановлює суворі рамки діяльності органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб — вони діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Консти­туцією та законами України, п. 15 ст. 90, за яким виключно зако­нами визначаються засади місцевого самоврядування, а також ст. 146 Конституції України, за якою інші питання організації місцевого самоврядування, формування, діяльності та відпові­дальності органів місцевого самоврядування визначаються зако­ном (див. коментар до відповідних статей). Так, основним зако­нодавчим актом місцевого самоврядування, що закріплює статус суб'єктів системи місцевого самоврядування, сферу їх компе­тенції; гарантії реалізації і захисту місцевого самоврядування; юридичну відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування тощо, є Закон «Про місцеве самоврядування в Україні». Також до переліку законів, які визначають статус органів та посадових осіб місцевого самоврядування, належать, напри­клад, закони «Про всеукраїнський та місцеві референдуми», «Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», «Про столицю України місто-герой Київ», «Про орга­ни самоорганізації населення», «Про службу в органах місцево­го самоврядування», «Про статус депутатів місцевих рад» та ін.
У частині четвертій коментованої статті закріплюються осно­ви статусу голів районної та обласної рад. На відміну від сіль­ських, селищних та міських голів голови районних та обласних рад обираються не населенням, а відповідними радами з числа їх депутатів у межах строку повноважень ради таємним голосуван­ням. Голови районних та обласних рад виконують свої обов'язки до обрання голів відповідних рад нового скликання, крім ви­падків дострокового припинення повноважень голови ради відповідно до Закону «Про місцеве самоврядування в Україні». Голова відповідної ради працює у раді на постійній основі, не може мати інший представницький мандат, суміщати свою служ­бову діяльність з іншою роботою, в тому числі на громадських засадах (крім викладацької, наукової та творчої у позаробочий час), займатися підприємницькою діяльністю, одержувати від цього прибуток. У своїй діяльності голова ради підзвітний раді і може бути звільнений з посади радою, якщо за його звільнення проголосувало не менш як дві третини депутатів від загального складу ради шляхом таємного голосування. Голова районної та обласної ради в межах своїх повноважень видає розпорядження. Він за посадою очолює виконавчий апарат ради, який забезпечує здійснення радою повноважень, наданих їй Конституцією та зако­нами України, зокрема, здійснює організаційне, правове, інфор­маційне, аналітичне, матеріально-технічне забезпечення діяль­ності ради, її органів, депутатів, сприяє здійсненню відповідною радою взаємодії і зв'язків з територіальними громадами, місцеви­ми органами виконавчої влади, органами та посадовими особами місцевого самоврядування. Виконавчий апарат ради утворюється відповідною радою. Його структура і чисельність, витрати на ут­римання встановлюються радою за поданням її голови.