Стаття 14. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Published by Консультант on Чт, 03/19/2009 - 14:55

 

Стаття 14.Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
 
Стаття 14 Конституції України розвиває принципові поло­ження, закріплені в ст. 13 Основного Закону. Вона визначає структуру земельного законодавства та закріплює основні заса­ди регулювання земельних відносин у сучасних умовах і на пер­спективу. У ній також визначається правовий режим одного з найважливіших природних ресурсів землі, яка визнана основ­ним національним багатством, що перебуває під особливою охо­роною держави. Ці положення створюють принципово нову в Україні конституційну основу як для галузевого (земельного та цивільного) законодавства, так і для господарської діяльності.
Зміст ч. 1 ст. 14 Конституції України дослівно відтворений у ст. 1 ЗК України та ст. 373 ЦК України, що фактично є фор­мою впровадження конституційних положень у конкретні га­лузі національного законодавства, зокрема у земельне та ци­вільне право.
Національне багатство один з головних показників еконо­мічного стану держави. Воно визначається як сукупність створе­них і накопичених у країні працею всього суспільства благ, рівня освіти, виробничого досвіду, майстерності, творчого обдаровання населення тощо. До його складу входять суспільне, тобто створе­не працею людей, речове багатство; природні багатства (природні ресурси); нематеріальне багатство (освітній, кваліфікаційний, на­уковий, культурний потенціал та ін.). У свою чергу природні багат­ства включають засоби до існування та засоби праці.
Земля, будучи основним національним багатством, як скла­дова біосфери включає ґрунти та інші природні елементи ланд­шафту, які органічно пов'язані між собою і забезпечують належ­не функціонування флори та фауни, життєдіяльності людини та розвиток суспільства.
За своєю територією Україна є однією з найбільших країн Європи, а за якісним складом ґрунтів та біопродуктивністю угідь
однією з найбагатших держав світу. Провідна роль земельного фонду як одного з найважливіших видів ресурсів розвитку та най­ціннішої частини національного багатства визначена високою природною продуктивністю земель у межах країни.
На початок 2003 р. земельний фонд України складав 60,4 млн. гектарів. Значна частка земельної площі (69,3% або 41,8 млн. га)
це сільськогосподарські угіддя, у структурі яких 78% (32,5 млн. га) припадає на ріллю.
Сільськогосподарська освоєність території досягла 72%, ступінь розораності земельної площі — 56%.
Людина і суспільство не можуть існувати без землі та інших природних ресурсів. Саме вони є основою задоволення матері­альних та інших потреб людини і суспільства. Конституція, зва­жаючи на виключно важливе значення землі у всіх сферах еконо­міки країни та проголошуючи її основним національним багат­ством, запроваджує при цьому імперативний принцип особливої охорони цього найважливішого компонента біосфери.
Земля як унікальний об'єкт природи є основою для форму­вання сприятливих умов, необхідних для існування всіх живих організмів. її охорона забезпечує охорону всіх інших природних ресурсів, які нерозривно пов'язані із землею (води, надра, рос­линний і тваринний світ тощо).
Правова охорона земель являє собою систему врегульованих нормами права організаційних, економічних та інших суспільних відносин щодо забезпечення раціонального використання зе­мельного фонду країни, запобігання необгрунтованому вилучен­ню земель із сільськогосподарського обороту, захисту земель від шкідливих антропогенних впливів, а також відтворення та підви­щення родючості ґрунтів, продуктивності земель лісового фон­ду, забезпечення особливого правового режиму земель природо­охоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення.
Охорона земель є надзвичайно важливим чинником забезпе­чення продовольчої та екологічної безпеки країни. її основне зав­дання полягає в забезпеченні збереження та відтворення земельних ресурсів, екологічної цінності природних і набутих якостей земель.
У процесі здійснення правової охорони земель держава реа­лізує чотири основні функцій регулюючу, стимулюючу, конт­рольну та каральну.
Визнання землі основним багатством, що перебуває під особ­ливою охороною держави, передусім зумовлено таким принци­пом земельного законодавства, як поєднання особливостей ви­користання землі як територіального базису, природного ресур­су і основного засобу виробництва. Це обумовлює, по-перше, пріоритет її правового режиму, порівняно з іншими матеріальни­ми та духовними об'єктами національного багатства, по-друге, підпорядкованість правового регулювання режиму цих об'єктів правовому режиму землі як основної матеріальної цінності, що належить на праві власності Українському народові та підлягає особливій охороні державою.
Земля як основне національне багатство та фізичний об'єкт матеріального світу включає всі категорії земель України, які зна­ходяться в її межах та визначені ст. 19 Земельного кодексу Украї­ни. Цінність цього об'єкта природи як національного багатства пов'язана з його багатофункціональним призначенням. Разом з іншими природними ресурсами вона покликана забезпечувати насамперед загальнодержавні та загальнонародні інтереси.
Будучи матеріально-просторовою базою країни, основою її незалежності, суверенітету, територіальної цілісності і національ­ної безпеки, земля в процесі функціонування суспільства та за­безпечення життєдіяльності людини виконує важливі функції.
Земля є насамперед територією держави Україна, яка від інших держав відмежовується кордонами. Принцип територіаль­ної організації і здійснення публічної влади в територіальних межах одна з головних ознак будь-якої держави. Україна, як і інші держави, має строго локалізовану територію, на яку поши­рюється її суверенна влада. Земля як територія держави є озна­кою її цілісності і об'єктом права власності Українського народу. У територіальних межах Український народ як носій незалеж­ності і самостійності здійснює державний, народний і національ­ний суверенітет.
Надання землі статусу основного національного багатства, що перебуває під особливою охороною держави, покладає на органи державної влади, а також на органи місцевого самоврядування за­гальний обов'язок забезпечити раціональне використання та охо­рону земельних ресурсів України. Виконання цього обов'язку за­безпечується здійсненням вказаними органами ряду функцій уп­равління землями, спрямованих на охорону земельних ресурсів.
Основний Закон країни встановлює, що реалізація права власності на землю здійснюється відповідно до закону. Тим самим Конституцією закріплений примат повноважень Верховної Ради України як законодавчого органу в правовому регулюванні зе­мельних відносин насамперед відносин земельної власності. Здійснення земельної реформи в Україні передбачає в першу чер­гу докорінне реформування відносин власності на землю.
Конституція України чітко не визначила форми власності на землю, хоча по суті структурно закріпила приватну, комунальну і державну власність на землю. У зв'язку з цим можна вирізнити дві основні форми земельної власності суспільну (або публіч­ну) та приватну. Крім того, у складі суспільної (публічної) влас­ності на землю самостійне місце займають державна та комуналь­на власність на цей об'єкт природи.
Основне завдання суспільної (публічної) власності на землю полягає в тому, що вона забезпечує та обслуговує земельні інте­реси суспільства в цілому або ж його окремих частин — терито­ріальних громад. Приватна ж власність на землю спрямована перш за все на забезпечення та обслуговування земельних інте­ресів громадян та недержавних і не комунальних юридичних осіб.
Конституційні положення щодо права власності на землю деталізуються в Земельному кодексі України, який є основним спеціалізованим законодавчим актом у системі національного земельного законодавства.
Відповідно до ст. 14 Конституції України право власності на землю набувається та реалізується його суб'єктами відповідно до закону. Отже, суб'єктивне право власності на землю виникає і реалізується на підставах та у порядку, визначеному Земельним кодексом та іншими законами України, що регулюють земельні відносини.
Підставою виникнення права власності на землю є юридичний факт, з яким закон пов'язує виникнення такого права. До юридич­них фактів, на підставі яких виникає, наприклад, право приватної власності на землю, належать: рішення органу влади про переда­чу земельної ділянки громадянинові у приватну власність; цивіль­но-правова угода; успадкування земельної ділянки та ін.
Реалізація права власності на землю пов'язана із здійсненням його суб'єктами наданих їм прав та виконанням покладених на них обов'язків. З цією метою в земельному та цивільному зако­нодавстві передбачені норми, які визначають обсяг прав та обо­в'язків власників земельних ділянок.
Права власника земельної ділянки — це сукупність наданих йому законом суб'єктивних правомочностей щодо володіння, користування та розпорядження земельною ділянкою, які скла­дають зміст права власності.
Поряд з цими правомочностями законодавство закріплює суб'єктивні права та юридичні обов'язки власників земельних ділянок, які випливають із зазначених правомочностей та конк­ретизують їх. Перелік прав власників земельних ділянок визна­чений ст. 90 ЗК України. Цією нормою також встановлено, що порушені права цих суб'єктів підлягають відновленню в поряд­ку, встановленому законом. Правам власників земельних ділянок кореспондують юридичні обов'язки, які покладаються на них. Наведений у ст. 91 ЗК України перелік обов'язків не є вичерпним, оскільки законами на власників земельних ділянок можуть бути покладені й інші обов'язки.
Реалізація громадянами, юридичними особами та державою — власниками землі та конкретних земельних ділянок своїх влас­ницьких правомочностей, а також здійснення прав і обов'язків власника щодо землі відбувається у межах відповідних право­відносин.
Межі здійснення права власності на землю визначаються колом покладених законодавством на власників земельних діля­нок обов'язків щодо раціонального використання та охорони земель.
Правовідносини земельної власності є абсолютними. Це оз­начає, що в межах цих правовідносин суб'єкту права власності на землю кореспондує належне коло осіб, зобов'язаних утримувати­ся від вчинення дій, які порушують права власника чи перешкод­жають йому здійснювати відповідні правомочності з володіння, користування або розпорядження землею.
Разом з тим право власності на землю на сучасному етапі роз­витку суспільства не є абсолютним. Воно обмежується в законо­давчому порядку в інтересах суспільства. Необхідність обмежен­ня права власності на землю України випливає із Конституції (ст. 41), якою передбачено, що використання власності не може зав­давати шкоди правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі.
Гарантування права власності на землю одна з важливих функцій держави. Конституція покладає на державу обов'язок забезпечувати захист прав усіх суб'єктів права власності (ст. 13), проголошує непорушність права приватної власності та закріп­лює положення про те, що ніхто не може бути протиправно поз­бавлений своєї власності (ст. 41). Саме в цьому полягає сутність гарантій права власності.
Чинний Земельний кодекс України розвиває принципові конституційні положення щодо гарантування права власності. Регламентації гарантій прав на землю присвячений V розділ зе­мельного закону, відповідно до якого держава забезпечує грома­дянам та юридичним особам рівні умови захисту права власності на землю. Він також відтворює конституційний припис, за яким власник не може бути позбавлений права на земельну ділянку, крім випадків, передбачених Земельним кодексом та іншими за­конами України.
Забезпечення гарантій прав на землю та невтручання держа­ви в здійснення громадянами, юридичними особами та територі­альними громадами своїх прав щодо володіння, користування і розпорядження землею, крім випадків, передбачених законом,важливі принципи, на яких базується земельне законодавство.