Стаття 14. Повноваження центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів у галузі земельних відносин

Published by Консультант on Пнд, 02/09/2009 - 22:19

 

До повноважень центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів у галузі земельних відносин належить:
а) участь у розробленні та реалізації загальнодержав­них і регіональних програм використання та охорони зе­мель;
б) організація моніторингу земель;
в) участь у розробці нормативних документів у галузі охорони земель та відтворення родючості ґрунтів;
г) здійснення державної екологічної експертизи земле­користування;
ґ) внесення пропозицій щодо формування державної по­літики в галузі охорони та раціонального використання зе­мель;
д) здійснення міжнародного співробітництва з питань охорони земель;
е) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
 
Статтею 20 Закону України «Про охорону навколишнього Природного середовища» від 25 червня 1991 р. (з відповідни­ми змінами), яка має назву «Компетенція спеціально уповноважених  органів державного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання при­родних ресурсів», визначено компетенцію спеціально уповно­важеного центрального органу виконавчої влади з питань еко­логії та природних ресурсів і його органів на місцях. Зокрема, до повноважень цього органу належить здійснення державно­го контролю за використанням і охороною земель, надр, по­верхневих і підземних вод та інших природних ресурсів, а та­кож здійснення контролю за додержанням норм екологічної безпеки.
Президент України Указом від 29 травня 2000 р. затвердив Положення про Міністерство екології та природних ресурсів України. Відповідно до п. 1 цього Положення Міністерство екології та природних ресурсів України (Мінекоресурсів України) є спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів. Мінекоресурсів України є головним (провідним) органом у си­стемі центральних та інших органів виконавчої влади у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціональ­ного використання природних ресурсів, екологічної безпеки, а також гідрометеорологічної, топографо-геодезичної та кар­тографічної діяльності.
Засади щодо розробки і виконання загальнодержавних та регіональних програм використання та охорони земель містя­ться у статтях 177, 178 ЗК України. Такі програми розробля­ються з метою раціонального використання та охорони зе­мель.
Організація моніторингу земель здійснюється відповідно до статей 191, 192 ЗК України, якими затверджені основні за­сади проведення моніторингу земель.
На сьогодні порядок проведення моніторингу регулюється «Положенням про моніторинг земель», затвердженим поста­новою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 1993 р. № 661, відповідно до п. 6 якого здійснення моніторингу зе­мель забезпечує Державний комітет по земельних ресурсах України за участю відповідних міністерств і відомств. Слід зазначити, що положення про моніторинг міститься також у ст. 15 (п. «ґ») ЗК України, а у ст. 191 (п. 5) ЗК України визна­чено, що ведення моніторингу земель здійснюється уповноваженими органами виконавчої влади з питань земельних ре­сурсів, з питань екології та природних ресурсів.
Державна екологічна експертиза здійснюється відповідно до вимог, що встановлюються розділом VI «Екологічна екс­пертиза» Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища. Відповідно до ч. 2 ст. 26 цього Закону проведення екологічної експертизи є обов'язковим у процесі законотворчої, інвестиційної, управлінської, господарської та іншої діяльності, що впливає на стан навколишнього природ­ного середовища.
Відповідно до ст. 27 цього Закону екологічній експертизі підлягають, зокрема, проекти схем розвитку і розміщення продуктивних сил, розвитку галузей народного господарства, генеральних планів населених пунктів, схем районного пла­нування та інша передпланова і передпроектна документація. І порядок проведення екологічної експертизи визначається за­конодавством України.