Стаття 13. Земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші ...

Published by Консультант on Чт, 03/19/2009 - 14:54

 

Стаття 13.Земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, виз­начених цією Конституцією.
Кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону.
Власність зобов'язує. Власність не повинна використовувати­ся на шкоду людині і суспільству.
Держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом.
Коментована стаття присвячена питанням, які пов'язані із закріпленням в Основному Законі права власності на природні ресурси та права користування ними.
Як природний ресурс виступає будь-яка частина навколиш­нього середовища, яку людина використовує чи може викори­стовувати для задоволення своїх потреб з певною метою. До їх складу належать об'єкти природи, відносно стабільні, і ті, які постійно змінюються, підлягають або не підлягають індивідуа­лізації, мають здатність відтворюватися та відновлюватися чи такої здатності не мають. Розрізняють також природні ресурси, які за своїми фізичними властивостями можуть бути об'єктами права власності, і ресурси, які такими об'єктами виступати не можуть. До перших належать земля, її надра, води, ліси, дикий рослинний та тваринний світ тощо. До других клімат певно­го регіону, сонячна радіація, енергія виміру, атмосферне повітря тощо. Природні ресурси створюють матеріальну основу розвит­ку суспільства. Оскільки всі вони забезпечують життєдіяльність людей, то переважна більшість з них характеризується своєю приналежністю.
Законом України від 3 серпня 1990 р. «Про економічну са­мостійність Української РСР» було передбачено, що основу еко­номічної самостійності Української РСР становить власність її народу на національне багатство. При цьому до об'єктів власності народу України закон відносить землю, її надра, повітряний простір, водні та інші природні ресурси, що знаходяться в межах території Української РСР, природні ресурси її континентально­го шельфу та виключної (морської) економічної зони тощо.
Концепцію права власності народу України на природні ре­сурси розвивають норми Основного Закону.
Стаття 13 Конституції містить невичерпний перелік природних ресурсів, включаючи до нього навіть такі природні ресурси, які не підлягають індивідуалізації (наприклад, атмосферне повітря), та з врахуванням їх розміщення в межах територій України та в межах територій, на які поширюються суверенні права та юрисдикція України (континентальний шельф та виключна (морська) економіч­на зона), визнає їх об'єктами права власності Українського народу.
Природні ресурси утворюють єдину екологічну систему, тому їх перебування у власності Українського народу сприяє забезпе­ченню екологічної рівноваги і екологічної безпеки як на території України, так і в межах виключної (морської) економічної зони та континентального шельфу.
Відповідно до Закону України від 20 квітня 2000 р. «Про пла­нування і забудову територій» (ст. 1) територією визнається час­тина земної поверхні у визначених межах (кордонах) з властиви­ми їй географічним положенням, природними та створеними діяльністю людей умовами та ресурсами, а також повітряним простором та розташованими під нею надрами.
Визначення континентального шельфу міститься в ст. 1 Женевської конвенції про континентальний шельф 1958 p., яка ратифікована 10 листопада I960 р. Детальний розвиток це виз­начення отримало в ст. 76 Конвенції ООН 1982 p. з морського права.
Україна, будучи прибережною державою, здійснює над кон­тинентальним шельфом суверенні права з метою його розвідки та розробки природних ресурсів. До природних ресурсів конти­нентального шельфу належать мінеральні та інші неживі ресур­си морського дна та його надр, а також живі організми, що нале­жать до категорії «сидячих видів», тобто організми, що в період, коли їх промисел є можливим, перебувають у стані нерухомості на морському дні чи під ним або ж не здатні пересуватися інак­ше, ніж знаходячись у постійному фізичному контакті з морським дном чи його надрами. Згідно з приписами міжнародно-право­вих договорів суверенні права України на природні ресурси її континентального шельфу є виключними. Це означає, що навіть, якщо Україна не розробляє ці ресурси чи не здійснює розвідку шельфу, ніяка інша держава не може здійснювати такі дії, не ма­ючи відповідної згоди на це України.
Особливий правовий статус встановлений і щодо природних ресурсів виключної (морської) економічної зони, яка згідно із За­коном України від 16 травня 1995 р. «Про виключну (морську) економічну зону України» (ст. 2) являє собою морські райони, зовні прилеглі до територіального моря України, включаючи рай­они навколо островів, що їй належать. Ширина цієї зони стано­вить до 200 морських миль, що вираховуються від тих самих вих­ідних ліній, що і територіальне море України.
Україна у своїй виключній (морській) економічній зоні здійснює суверенні права розвідки, розробки і збереження при­родних ресурсів як живих, так і неживих у водах, що покривають морське дно, на морському дні та в його надрах, а також з метою управління цими ресурсами і щодо здійснення інших видів діяль­ності з економічної розвідки та розробки цієї зони, у тому числі виробництва енергії шляхом використання води, течій та вітру.
Конституційні положення щодо права власності Українсько­го народу на природні ресурси відтворює ст. 324 ЦК України.
Український народ названий суб'єктом права власності поряд з державою Україна, Автономною Республікою Крим, територіаль­ними громадами, іноземними державами та іншими суб'єктами публічного права (ст. 318 ЦК України).
Право власності Українського народу на природні ресур­си знайшло свій розвиток у чинному екологічному законо­давстві. Відповідні положення, зокрема, закріплені у ст. 4 Зако­ну України від 25 червня 1991 р. «Про охорону навколишнього природного середовища», а також стосовно окремих природних ресурсів поресурсовими кодексами чи законами. Йдеться, зо­крема, про Водний кодекс України (ст. 6), Кодекс України про надра (ст. 4), Закон України від 13 грудня 2001 р. «Про тварин­ний світ» (ст. 5) та ін. При цьому Водний кодекс та Кодекс про надра закріплюють категоричне твердження про виключну власність Українського народу на водні об'єкти та надра. Що ж стосується Земельного кодексу України, то він при вирі­шенні питання про належність землі за основу бере положен­ня ст. 14 Конституції, згідно з якою право власності на землю набувається та реалізується громадянами, юридичними особа­ми та державою.
Юридична форма приналежності природних ресурсів Україн­ському народу як носію суверенітету і єдиному джерелу влади в Україні, закріплена Основним Законом держави, передбачає про­ведення чіткого розмежування між поняттями «суб'єкти права власності» і «суб'єкти здійснення права власності». Народ не може повсякденно здійснювати правомочності власника, тобто реально володіти, користуватися і розпоряджатися природними ресурсами країни чи окремого її регіону. Тому конституційне по­ложення, яке відносить Український народ до суб'єктів права власності на природні об'єкти, має більше соціально-економіч­ний, аніж політико-правовий характер. Визнання народу Украї­ни суб'єктом права виключної власності на певні природні ресур­си не породжує самостійної форми власності на ці об'єкти. За своєю економічною природою власність на ці об'єкти фактично є державною. Народ і держава як суб'єкт права власності не мо­жуть протиставлятися. Будь-яка держава фактично виступає організаційно-правовою формою здійснення прав кожного суве­ренного народу.
Український народ здійснює право власності на природні ресурси через органи державної влади і місцевого самоврядуван­ня. Межі компетенції цих органів визначаються Конституцією України.
Порядок здійснення права власності на природні ресурси регулюється чинним поресурсовим законодавством. Певною спе­цифікою характеризується регулювання здійснення права влас­ності, зокрема на землю. Проголошуючи землю об'єктом права власності Українського народу, в особі органів державної влади і місцевого самоврядування, держава як суб'єкт права власності на землі, які їй належать, законодавчо розпоряджається землею. Так, згідно зі ст. 84 ЗК України право державної власності на землю набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських, районних державних ад­міністрацій відповідно до закону. Ці органи складають єдину си­стему органів державної виконавчої влади, які перебувають у ієрархічному підпорядкуванні. Тому Земельний кодекс розмежу­вав компетенцію цих органів щодо здійснення правомочностей суб'єкта права власності на землю.
Відповідно до Конституції (ст. 140) місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування. Але земельне законодав­ство не передбачає вирішення такого питання місцевого самовря­дування, як, наприклад, розпорядження землями комунальної власності безпосередньо територіальною громадою. Здійснення повноважень суб'єкта права комунальної власності на землю Зе­мельним кодексом України покладено на органи місцевого само­врядування.
Крім права власності на природні ресурси, стаття, що комен­тується, закріплює і другу організаційно-правову форму прина­лежності їх певним суб'єктам (зокрема, громадянам). Йдеться про право користування громадянами природними об'єктами права власності народу.
Чинне екологічне законодавство розрізняє загальне і спе­ціальне природокористування громадян. Загальне користування природними ресурсами здійснюється громадянами для задово­лення їх життєво необхідних потреб (оздоровчих, естетичних, рекреаційних, матеріальних та ін.). Суб'єктами цього права є всі без винятку громадяни. Для його реалізації не потрібно отриму­вати спеціальні дозволи (ліцензії), воно здійснюється безоплат­но. Реалізація цього права не пов'язана із закріпленням природ­них ресурсів за окремими особами. Закон України «Про охорону навколишнього природного середовища» (ст. 38) допускає мож­ливість обмеження цього права у випадках, передбачених зако­нодавством України.
У порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надають­ся у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, на пільго­вих умовах. Спеціальне природокористування, за загальним пра­вилом, пов'язане із закріпленням відповідних природних ресурсів за конкретними природокористувачами.
Здійснюючи своє право власності, суб'єкти повинні додержу­ватися конституційних положень про те, що «власність зобов'я­зує» і «не повинна використовуватися на шкоду людині і суспіль­ству». Це означає, що з врахуванням її соціальної ролі власність повинна забезпечувати узгодження приватних, громадських та державних інтересів у процесі свого функціонування. Так, забез­печення та обслуговування, наприклад земельних інтересів су­спільства, опосередковуються не тільки виключно суспільною (публічною) власністю на землю. З одного боку, суспільство за­цікавлене також у повноцінному функціонуванні і приватної власності на цей об'єкт природи, оскільки приватна власність є однією з важливих підвалин ринкової інфраструктури економі­ки країни. З другого боку, приватна власність на землю має од­ним із своїх завдань забезпечення суспільних інтересів у галузі ви­користання та охорони цього об'єкта природи.
Реалізація принципу поєднання інтересів власника, суспіль­ства, держави, інших власників і користувачів природними ресур­сами обумовлює положення, коли захист інтересів власності не повинен перешкоджати ефективній охороні довкілля та забезпе­ченню екологічної безпеки. Чинне екологічне законодавство встановлює певні обмеження в здійсненні права власності, обу­мовлені необхідністю врахування інтересів суспільства в цілому, зокрема права на безпечне довкілля.
Положення Конституції (ст. 13) про те, що власність зобов'я­зує, означає, що власник зобов'язаний використовувати свою власність не тільки у своїх інтересах. Він повинен поважати інте­реси інших соціальних суб'єктів. Власність не повинна викори­стовуватися на шкоду людині і суспільству, оскільки вона вико­нує соціальну функцію.
Держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки та гаран­тує усім суб'єктам права власності рівність перед законом. У зв'язку з цим уповноважені державні та інші органи зобов'язані вживати (реалізувати) комплекс організаційно-правових та інших заходів, спрямованих на створення умов для такого захисту прав, а також забезпечувати узгодження приватних, громадських, дер­жавних інтересів у процесі використання природних ресурсів та охорони довкілля.