Стаття 13. Повноваження Кабінету Міністрів України в галузі земельних відносин

Published by Консультант on Пнд, 02/09/2009 - 22:18

 

До повноважень Кабінету Міністрів України в галузі зе­мельних відносин належить:
а) розпорядження землями державної власності в ме­жах, визначених цим Кодексом;
б) реалізація державної політики у галузі використання ти охорони земель;
в) викуп земельних ділянок для суспільних потреб у порядку, визначеному цим Кодексом;
г) координація проведення земельної реформи;
г) розроблення і забезпечення виконання загальнодер­жавних програм використання та охорони земель;
д) організація ведення державного земельного кадаст­ру, державного контролю за використанням і охороною зе­мель та здійснення землеустрою;
е) встановлення порядку проведення моніторингу зе­мель;
є) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Ця глава визначає повноваження органів виконавчої влади в галузі земельних відносин. Конституційною основою викладених тут положень є ч. 2 ст. 19 Конституції України, відпо­відно до якої органи державної влади та органи місцевого са­моврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Стаття б Конституції України встановлює, що органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України.
Правову основу для діяльності органів виконавчої влади складають такі закони України: «Про місцеві державні ад­міністрації» від 9 квітня 1999 р. (зі змінами і доповненнями), «Про столицю України - місто-герой Київ» від 15 січня 1999 р., а також відповідні положення Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 р. та інші нормативні акти.
Загальні засади функціонування органів виконавчої влади визначаються Указом Президента України «Про систему цент­ральних органів виконавчої влади» від 15 грудня 1999 р. (зі змінами і доповненнями).
Відповідно до п. 2 ст. 84 ЗК України право державної влас­ності на землю набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів АР Крим, облас­них, Київської та Севастопольської міських, районних держа­вних адміністрацій відповідно до закону.
На сьогодні де-факто не відбулося розмежування земель на землі державної та комунальної власності. Порядок проведен­ня розмежування та засади, на яких це буде здійснено, має визначатися Законом України «Про розмежування земель права державної та комунальної власності», робота над прое­ктом якого триває. Цей закон має бути прийнятий на вико­нання п. 4 «в» Прикінцевих положень (розділ IX) ЗК Украї­ни. Вимога щодо необхідності розробки та прийняття цього нормативного акта міститься також у розпорядженні Кабіне­ту Міністрів України від 10 січня 2002 р. «Про затвердження плану підготовки проектів законодавчих та інших норматив­но-правових актів, що випливають із Земельного кодексу України ».
До прийняття відповідних змін у законодавстві при ви­рішенні питань про розмежування повноважень органів дер­жавної влади та місцевого самоврядування щодо управління земельними ресурсами, слід виходити з пунктів 10—12 Пере­хідних положень (розділ X) ЗК України, які встановлюють повноваження органів виконавчої влади і місцевого самовря­дування у перехідний період.
Правовий статус Кабінету Міністрів України визначається статтями 113—117 Конституції України та іншими нормати­вними актами. Відповідно до ст. 113 Конституції України Кабінет Міністрів України є вищим органом виконавчої влади. Стаття 116 Конституції України визначає загальні повнова­ження Кабінету Міністрів України, зокрема — здійснення управління об'єктами державної власності відповідно до за­кону, а також спрямування і координація роботи міністерств, інших органів виконавчої влади.
Стаття 80 ЗК України визначає, що відповідні державні ор­гани мають повноваження виступати суб'єктом права власно­сті на землі державної власності. Кабінет Міністрів України її ід повідно до п. 2 ст. 84 ЗК України здійснює повноваження власника щодо земель державної власності відповідно до за­кону у межах і порядку, визначених Земельним кодексом України та іншими нормативними актами. Так, у межах своїх повноважень Кабінет Міністрів України постановою від І серпня 2002 р. затвердив Тимчасовий порядок розмежуван­ня земель права державної і комунальної власності1. Цей по­рядок буде діяти до прийняття відповідного Закону України, передбаченого Прикінцевими положеннями ЗК України.
Розпорядження землями державної власності - це укла­ди пня щодо земельної ділянки, яка перебуває у державній власності, угод у встановленому порядку та відповідно до на­даних повноважень. Розпорядження передбачає відчуження, та передачу прав власності на земельні ділянки або переда­чу права користування на відповідний об'єкт.
Кабінет Міністрів України відповідно до п. 1 ст. 129 ЗК України за погодженням з Верховною Радою України має повноваження на продаж земельних ділянок, що перебувають у власності держави, іноземним державам та іноземним юри­дичним особам. Крім того, відповідно до п. 2 ст. 129 Кабінет Міністрів України погоджує з відповідними радами продаж земельних ділянок, що перебувають у власності територіаль­них громад, іноземним державам та іноземним юридичним особам. Продаж здійснюється відповідно до ст. 127 ЗК Украї­ни та у порядку, що визначений ст. 128 цього Кодексу.
Відповідно до п. 7 ст. 122 ЗК України Кабінет Міністрів України уповноважений надавати у постійне користування зе­мельні ділянки із земель державної власності юридичним особам у випадках, що визначені статтями 149, 150 ЗК України.
Відповідно до пунктів 2 та 9 ст. 149 ЗК України Кабінет Міністрів України має право приймати рішення щодо вилу­чення земельних ділянок державної власності, які перебувають у постійному користуванні, для суспільних та інших по­треб. Викуп земельних ділянок для суспільних потреб здійс­нюється відповідно до ст. 146 ЗК України. Повноваження Кабінету Міністрів України у процедурі викупу при цьому ви­значаються пунктами 2 статей 150, 151 ЗК України.
Відповідно до п. З ст. 5 Закону України «Про оренду землі» від 6 жовтня 1998 р. орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у державній власності, можуть виступати, зо­крема, Кабінет Міністрів України у межах наданих повнова­жень, а відповідно до п. 2 ст. 6 зазначеного Закону Кабінет Міністрів України може також виступати орендарем земель­них ділянок.
Кабінет Міністрів України виконує й інші повноваження, що надані йому положеннями ЗК України: визначає порядок встановлення та зміни цільового призначення земель (п. З ст. 20), а також порядок встановлення та використання бере­гових смуг водних шляхів (п. З ст. 64); у виняткових випад­ках надає дозвіл на проведення розвідувальних робіт на зем­лях заповідників, національних дендрологічних, ботанічних, меморіальних парків, поховань і археологічних пам'яток (п. З ст. 97); затверджує форми державних актів на право влас­ності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою (п. 1 ст. 126); затверджує методику грошової та експертної оцінки землі (п. 8 ст. 128); затверджує положення про технічний паспорт земельної ділянки, що виставляється на земельні торги (п. 4 ст. 136); встановлює поря­док визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам (п. 2 ст. 157); затверджує нормативні до­кументи із стандартизації в галузі охорони земель та відтво­рення родючості ґрунтів (п. З ст. 165); встановлює порядок здійснення природно-сільськогосподарського районування (п. 4 ст. 179); встановлює порядок проведення моніторингу (п. 6 ст. 191); затверджує методику грошової оцінки земельних ділянок (п. 5 ст. 201) та здійснює інші повноваження, що ви­значені ЗК України та іншими нормативними актами.