Стаття 117. КабіМін України в межах своєї компетенції ...

Published by Консультант on Сб, 03/21/2009 - 21:30

 

Стаття 117. Кабінет Міністрів України в межах своєї ком­петенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.
Акти Кабінету Міністрів України підписує Прем'єр-міністр України.
Нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України,Міністерств та інших центральних органів виконавчої влади підлягають реєстрації в порядку, встановленому законом.
 
Коментована стаття присвячена нормативно-правовим акта1. Кабінету Міністрів України.
Частина перша цієї статті наділяє Кабінет Міністрів правом ви­давати власні правові акти в формі постанов і розпоряджень і вста­новлює їх обов'язковість до виконання. Зрозуміло, що мається на увазі (за аналогією з ч. З ст. 106 Конституції України стосовно акти Президента України) обов'язковість на всій території України, оскільки компетенція Кабінету Міністрів не обмежується ніякими галузевими чи регіональними (територіальними) рамками.
Акти Кабінету Міністрів є окремим видом підзаконних пра­вових актів і становлять значну частину актів законодавства Ук­раїни. Дані акти, по-перше, за своїм змістом мають відповідати Конституції та законам України і актам Президента України; по-друге, мають бути видані суворо в межах компетенції Кабінету Міністрів, яка визначена Конституцією України (див. коментар до ст. 116), законами і актами Президента України.
Акт Кабінету Міністрів може бути скасований Президентом України на його вільний розсуд, тобто без будь-якого обмежен­ня мотивів такого скасування (п. 16 ч. 1 ст. 106 Конституції Ук­раїни), включаючи, природно, і мотиви невідповідності, пору­шення чи суперечності законам або актам Президента України.
При виданні Кабінетом Міністрів акта, який, на думку Прези­дента України, не відповідає Конституції України, він власне з цих мотивів не може скасувати даний акт. Питання про конституційність актів Кабінету Міністрів вирішується виключно Конституційним Судом України (ст. 150 Конституції України), в тому числі й за звер­ненням Президента України. У разі визнання неконституційним акта Кабінету Міністрів або його окремих положень він втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про конституційність акта або його окремих положень.
Слід також додати, що згідно з ст. 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді акта Кабінету Міністрів, що порушує, на думку заявника, права і свободи лю­дини і громадянина і, крім того, право звернутися з цього при­воду до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.
У формі постанов Кабінету Міністрів видаються акти, що мають нормативний характер, або з питань найбільш важливого чи загального значення. У формі ж розпоряджень Кабінету Міністрів видаються акти, що мають індивідуальний характер, або з оперативно-організаційних та інших поточних питань діяльності Кабінету Міністрів.
Постанови і розпорядження Кабінету Міністрів приймають­ся шляхом голосування на його засіданнях більшістю голосів членів Кабінету Міністрів. За рівної кількості голосів голос Прем'єр-міністра є вирішальним.
Акти Кабінету Міністрів України підписує Прем'єр-міністр України. Вони набувають чинності з моменту їх прийняття, якщо інше не передбачено в самих актах.
Постанови Кабінету Міністрів, як правило, публікуються в офіційних виданнях Кабінету Міністрів і газеті «Урядовий кур'єр», а також доводяться до загального відома іншими засобами масо­вої інформації. Що ж стосується постанов, що визначають права і обов'язки громадян, то вони підлягають обов'язковому офіцій­ному оприлюдненню. У разі недоведення таких постанов до відо­ма населення у встановленому законом порядку вони визнають­ся нечинними (ст. 57 Конституції).
В частині третій коментованої статті встановлюється обов'яз­ковість реєстрації нормативно-правових (або, інакше, норматив­них) актів не тільки Кабінету Міністрів України, а й міністерств та інших центральних органів виконавчої влади. Державна реє­страція нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади здійснюється відповідно до Указу Президента України від 3 жовтня 1992 р. «Про державну реєстрацію норма­тивно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади». Положення про державну реєстрацію нормативно-пра­вових актів міністерств та інших органів виконавчої влади затверд­жене Кабінетом Міністрів України 28 грудня 1992 р.
Відповідно до Указу Президента України від 27 червня 1996 р. «Про Єдиний державний реєстр нормативних актів» запровадже­но відповідний державний реєстр, порядок ведення якого визна­чено Порядком ведення Єдиного державного реєстру норматив­но-правових актів та користування ним (затвердженим постано­вою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2001 р. № 376). До Єдиного державного реєстру, який являє собою автоматизовану
систему збирання, накопичення та опрацювання актів законодав­ства, включаються чинні опубліковані та неопубліковані, в томучислі з обмежувальними грифами, декрети, постанови і розпо­рядження Кабінету Міністрів України, нормативні акти мі­ністерств, інших центральних органів виконавчої влади, зареєст­ровані в Міністерстві юстиції України.
Зазначена державна реєстрація здійснюється Міністерством юстиції України відповідно до Порядку проведення державної реє­страції нормативно-правових актів у Міністерстві юстиції Украї­ни та включення їх до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів (затвердженого наказом Міністерства юстиції Ук­раїни від 25 листопада 2002 р. № 102/5). Зокрема передбачено, шо державній реєстрації підлягають нормативно-правові акти будь-якого виду, якщо в них є одна або більше норм, що зачіпають со­ціально-економічні, політичні, особисті та інші права, свободи і законні інтереси громадян, проголошені і гарантовані Конститу­цією і законами України, встановлюють новий або змінюють, до­повнюють чи скасовують існуючий організаційно-правовий ме­ханізм їх реалізації; мають міжвідомчий характер, тобто є обов'яз­ковими для міністерств, інших органів виконавчої влади, органів державного управління та органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ і організацій, що не входять до сфери управління органу, який видав нормативно-правовий акт.
Нормативно-правові акти набувають чинності через десять днів після їх державної реєстрації, якщо в них не встановлено пізнішого строку набрання чинності. Якщо нормативно-правові акти зачіпають права і законні інтереси громадян, вони набува­ють чинності в той самий строк, але не раніше дня їх доведення до відома населення.