Стаття 110. Неможливість виконання Президентом ...

Published by Консультант on Сб, 03/21/2009 - 12:20

 

Стаття 110.Неможливість виконання Президентом Украї­ни своїх повноважень за станом здоров'я має бути встановлена на засіданні Верховної Ради України і підтверджена рішенням, прий­нятим більшістю від її конституційного складу на підставі пи­сьмового подання Верховного Суду України за зверненням Верхов­ної Ради України, і медичного висновку.
Коментована стаття закріплює загальну процедуру достроко­вого припинення президентських повноважень у зв'язку з на­станням такої обставини, як неможливість виконувати ним свої повноваження за станом здоров'я.
Конституційно визначено, що при виникненні сумніву у Вер­ховної Ради України про можливість виконувати Президентом свої повноваження за станом здоров'я вона готує і направляє на розг­ляд до Верховного Суду України відповідне звернення. Оскільки медичні критерії для порушення такої процедури законодавчо не закріплені, то причини виникнення такого сумніву можуть бутирізні — тривалий розлад здоров'я, симптоми, що свідчать про не­дієздатність, каліцтво чи тяжку невиліковну хворобу, яка робиш неможливим виконання главою держави своїх обов'язків.
Коментована стаття не містить вказівки на конкретну кіль­кість голосів народних депутатів України, потрібну для прийняття рішення про звернення до Верховного Суду України щодо стан;, здоров'я глави держави. За цих умов слід керуватися положення] ст. 91 Конституції України, яка передбачає, що за загальним пр а-вилом закони, постанови та інші акти Верховної Ради України приймаються більшістю від її конституційного складу.
Оскільки чіткої процедури огляду стану здоров'я Президен­та на конституційному або законодавчому рівні не закріплені можна зробити припущення про необхідність створення автори­тетної медичної комісії, проведення спеціального медичного консиліуму, оскільки неможливість виконання Президентом України своїх повноважень за станом здоров'я повинна бути під­тверджена відповідним медичним висновком. Ініціатива щодо проведення такого консиліуму належить Верховній Раді Україні:
Медична комісія повинна провести всебічне обстеження ста­ну здоров'я Президента України, на його основі чітко встановити діагноз і констатувати наявні розлади здоров'я. При цьому у вис­новку медичної комісії має бути подана розгорнута характеристика того, як наявні розлади здоров'я позначаються на поведінці хво­рого, яким чином впливають на його здатність до фізичної та ро­зумової діяльності. Медичний висновок має бути належним чином оформлений і підписаний, хоча сам по собі він ще не є вирішаль­ним фактором у вирішенні питання про неможливість виконання главою держави своїх повноважень за станом здоров'я.
На підставі отриманих документів Верховний Суд України повинен підготувати спеціальне письмове подання, в якому має зробити відповідний юридичний висновок щодо стану здоров'я Президента і направити його разом із медичним висновком до парламенту.
За наявності висновку Верховного Суду України і медично­го висновку питання про можливість Президента України вико­нувати свої повноваження за станом здоров'я вноситься до по­рядку денного поточної сесії парламенту і розглядається на пле­нарному засіданні. Згідно з Регламентом Верховної Ради України рішення про неможливість виконання главою держави своїх пов­новажень за станом здоров'я на такому засіданні Верховної Ради України приймається більшістю від її конституційного складу. Повноваження Президента України достроково припиняються у цьому разі з моменту прийняття парламентського рішення, тоб­то з моменту офіційного оголошення підсумків голосування.
Конституції багатьох зарубіжних держав передбачають мож­ливість тимчасового припинення повноважень глави держави (тим­часової вакансії). Наприклад, конституції Аргентиті (ст. 87), Бра­зилії (ст. 79), Єгипту (ст. 82), США (розділ 1 ст. II) у випадку тим­часової вакансії передбачають заміщення поста глави держави віце-президентом. Більше того, ст. 80 Конституції Бразилії навіть передбачає, що в разі неможливості виконання своїх обов'язків пре­зидентом і віце-президентом або виникнення вакансії відповідних посад, голови палат парламенту і голова федерального верховного суду здійснюють обов'язки Президента у порядку переліку. Таким чином, передбачено цілий ряд вищих посадових осіб, які можуть тимчасово здійснювати повноваження глави держави, аби тільки вона не була вакантною, що досить важливо в аспекті забезпечення стабільності конституційного ладу, національної безпеки.
Основний Закон України (до речі, як і конституції Ірландії, Словенії та Узбекистану) не передбачає ані поста віце-президен­та, ані можливості тимчасового припинення повноважень глави держави. Більше того, ч. 2 ст. 106 взагалі забороняє Президентові України передавати свої повноваження іншим особам або орга­нам протягом усього строку повноважень. Із цього випливає, що навіть у випадку хвороби, яка не має стійкий характер, але пов'я­зана з тривалим лікуванням або госпіталізацією, Президент збе­рігає свої повноваження у повному обсязі і повинен виконувати їх у міру своїх можливостей.
Оскільки неможливість виконання повноважень за станом здо­ров'я як конституційна підстава дострокового припинення повно­важень Президента України не передбачає як обов'язкову ознаку стійкість розладу здоров'я, то неврегульованим залишається питан­ня — чи повинні достроково припинятися повноваження глави дер­жави внаслідок хвороби, яка не має стійкого характеру, але пов'яза­на із тривалою неможливістю виконання президентських повнова­жень внаслідок стаціонарного лікування, госпіталізації, проведення хірургічних операцій, перебування в реанімації тощо.
Наявність суттєвих прогалин у конституційній регламентації порядку припинення повноважень Президента України у зв'язкузнеможливістю їх виконання за станом здоров'я потребує додаткової регламентації на законодавчому рівні. Це ще раз свідчить пронеобхідність прийняття закону про Президента України, в якому має бути чітко визначено, яка медична установа надаватиме висно­вок про стан здоров'я Президента України, протягом якого терміну такий висновок повинен бути представлений, яким має бути зміст висновку Верховного Суду України і в який термін він повинен бути представлений на розгляд парламенту, як бути у разі тимчасової не­спроможності глави держави виконувати свої повноваження, тощо.