Стаття 11. Держава сприяє ... та розвиткові української нації...

Published by Консультант on Чт, 03/19/2009 - 14:51

 

Стаття 11. Держава сприяє консолідації та розвиткові ук­раїнської нації, її історичної свідомості, традицій і культури, а та­кож розвиткові етнічної, культурної, мовної та релігійної самобут­ності всіх корінних народів і національних меншин України.
 
Положення статті, що коментується, спрямоване на забезпе­чення толерантності в міжетнічних відносинах та їх демократич­ного розвитку, досягнення міжнаціональної злагоди в україн­ському суспільстві. Вперше на конституційному рівні визнано існування в Україні трьох видів національно-етнічних спільнот: української нації, корінних народів і національних меншин, а також визначено два головні вектори державної політики у сфері міжнаціональних відносин: 1) сприяння консолідації та розвит­кові титульної — української нації; 2) сприяння розвиткові само­бутності корінних народів і національних меншин України.
Необхідність забезпечення розвитку української нації обу­мовлена значними втратами, яких вона зазнала у сфері націо­нально-етнічного буття протягом понад трьох останніх століть. Розрізняється українська нація як сукупність осіб, які відносять себе до титульної української нації і вважають за необхідне збе­реження її самобутності (саме в такому значенні вона розгля­дається у статті, що коментується), та українська політична на­ція, до якої входять усі громадяни України незалежно від націо­нально-етнічного походження.
Держава сприяє консолідації та розвиткові української нації, її історичної свідомості, традицій і культури шляхом законодав­чого регулювання, здійснення державних програм, наукових по­шуків, видання відповідної літератури, проведення конференцій, конкурсів, фестивалів та інших заходів. З метою реалізації Зако­ну України від 28 жовтня 1989 р. «Про мови в Українській РСР» Радою Міністрів УРСР була ухвалена постанова від 7 грудня 1989 р. «Про першочергові заходи щодо організації виконання Закону УРСР «Про мови в Українській РСР». 12 лютого 1991 р. постановою Ради Міністрів УРСР № 41 була затверджена Дер­жавна програма розвитку української мови та інших національ­них мов в УРСР на період до 2000 р. 8 вересня 1997 р. Кабінет Міністрів України своєю постановою № 998 затвердив Комплексні заходи щодо всебічного розвитку і функціонування української мови. Постановою Кабінету Міністрів України 6 листопада 1997 р. № 1235 було затверджено Програму розвитку і підтримки україн­ської культури у м. Севастополі, забезпечення функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя міста. Постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2002 р. була затверджена Державна програма підтримки національних творчих спілок на 2003-2005 роки.
Українська держава піклується про розвиток етнічної, куль­турної, мовної та релігійної самобутності всіх корінних народів і національних меншин України. До національних меншин нале­жать «групи громадян України, які не є українцями за національ­ністю, виявляють почуття національного самоусвідомлення та спільності між собою» (ст. З Закону України від 25 червня 1992 р. «Про національні меншини в Україні»). Визначення поняття ко­рінних народів подається в Конвенції Міжнародної організації праці № 169 від 27 червня 1989 p., яка відносить до корінних ті «народи, які ведуть племінний спосіб життя в незалежних краї­нах, соціальні, культурні й економічні умови яких відрізняють їх від інших груп національного співтовариства і становище яких регулюється повністю чи частково їх власними звичаями чи тра­диціями або спеціальним законодавством», а також «народи в незалежних країнах, які розглядаються як корінні в зв'язку з тим, що вони є нащадками тих, хто населяли країну або географічну область, частиною якої є ця країна, в період її завоювання або колонізації або в період встановлення існуючих державних кор­донів, і які, незалежно від їх правового статусу, зберігають деякі або всі свої соціальні, економічні, культурні й політичні інститу­ти». Причому в п. 2 ст. 1 Конвенції міститься застереження про те, що «основоположним критерієм» для визначення груп, на які вона поширюється (тобто головним критерієм визнання ко­рінним народом), є «вказівка самих народів на їх приналежність до числа корінних народів або таких, що ведуть племінний спосіб життя». Фактично це єдине нормативне визначення ко­рінних народів, яке досить складно застосувати в умовах сучас­ної України.
Визначальним серед прав особи у сфері національно-куль­турного розвитку є право на вибір національної належності, адже для кожної людини є природним ототожнення себе з певною ет­нічною спільнотою. Відповідно до ст. 11 Закону «Про національні меншини в Україні» громадяни України, які належать до націо­нальних меншин, мають право вільно обирати та відновлювати національність. Такий вибір не повинен тягти за собою будь-яких негативних наслідків. При здійсненні цього права не допускаєть­ся примушення громадян у будь-якій формі до відмови від своєї національності. Зазначене право знайшло своє закріплення в українському законодавстві з огляду на нашу історію, коли сотні тисяч громадян з різних причин змушені були приховувати свою національну належність або ж зовсім відмовлятися від неї.
Безпосередньо з цього права випливає право на збереження етнічної самобутності, яке знайшло своє законодавче закріплен­ня у ст. 300 нового Цивільного кодексу України. На відміну від Закону України «Про національні меншини в Україні», в якому зазначене право не знайшло прямого закріплення і про нього зга­дується лише опосередковано, у Цивільному кодексі України воно юридично визнається за будь-якими фізичними особами, а не лише за громадянами, які належать до національних меншин. Аналіз ст. 300 нового Цивільного кодексу України дає достатні підстави для висновку про те, що «право на збереження своєї на­ціональної, культурної, релігійної, мовної самобутності» стано­вить головний зміст більш широкого права особи — права на інди­відуальність, якому, власне, й присвячена ст. 300, хоча й не вичер­пує його. Іншою складовою частиною права на індивідуальність визнається «право на вільний вибір форм та способів прояву своєї індивідуальності, якщо вони не заборонені законом та не супе­речать моральним засадам суспільства».
Держава підтримує здійснення заходів, спрямованих на ви­вчення та розвиток мови, культури, традицій корінних народів і національних меншин, формування в них знань та уявлень про історію, основні пам'ятки, заклади і діячів національної культу­ри, розуміння і цінування національних духовних надбань, залу­чення представників корінних народів і національних меншин до участі в культуротворчій діяльності тощо. 20 квітня 2000 р. Верхов­на Рада України провела парламентські слухання «Проблеми зако­нодавчого регулювання та реалізації державної політики щодо за­безпечення прав кримськотатарського народу та національних меншин, які були депортовані і добровільно повертаються в Украї­ну», за результатами яких ухвалила рекомендації. 1 березня 1999 р. Кабінет Міністрів України затвердив Комплексні заходи щодо роз­витку культур національних меншин України на період до 2001 р. Постановою Кабінету Міністрів України від 10 січня 2002 р. була затверджена Програма адаптації та інтеграції в українське суспіль­ство депортованих кримських татар, а також осіб інших національ­ностей, відродження і розвитку 'їх культури та освіти. Постановою Кабінету Міністрів України від 25 січня 2002 р. № 88 була затверд­жена Програма сприяння соціальному становленню та адаптації кримськотатарської молоді на 2002—2005 pp. 16 травня 2002 р. постановою Кабінету Міністрів України була затверджена Програ­ма розселення та облаштування депортованих кримських татар та осіб інших національностей, які повернулися в Автономну Респуб­ліку Крим на постійне проживання, на період до 2005 року.
Особливого значення набуває для громадян, які належать до національних меншин, право створювати свої громадські орга­нізації, культурні центри, товариства, земляцтва, об'єднання (ст. 36 Конституції України, ст. 6 Декларації прав національнос­тей України, ст. 13 Закону «Про національні меншини в Україні», статті 7—8 Основ законодавства України про культуру). Воно здійснюється представниками національних меншин у порядку, встановленому Законом України від 16 червня 1992 р. «Про об'єд­нання громадян». Ці організації сприяють збереженню самобут­ності національних меншин, задоволенню їх національно-куль­турних потреб, створюють додаткові можливості для спілкуван­ня між їх представниками. Такі громадські організації можуть здійснювати діяльність, спрямовану на розвиток національної культури, проводити масові заходи, конкурси, фестивалі, вистав­ки, збори, сприяти створенню національних газет, журналів, те­лепередач, відеофільмів, видавництв, музеїв, художніх колек­тивів, театрів, кіностудій та розширенню їх мережі. На сьогодні в Україні діють 778 національно-культурних товариств, з яких 28 мають всеукраїнський статус, 36 центрів культури, а також будин­ки народної творчості, центри фольклору та етнографії, понад 1160 національних колективів художньої самодіяльності, музич­них та фольклорних колективів національних меншин (серед яких 227 театрів і театральних труп, 338 танцювальних колективів, 343 хорових колективи, 258 музичних ансамблів), 20 російських театрів, а також театри, які репрезентують угорську, польську та кримськотатарську культури. Крім того, в 367 бібліотеках функ­ціонують відділи літератури мовами національних меншин.