Стаття 109. Відставка Президента України набуває чинності ...

Published by Консультант on Сб, 03/21/2009 - 12:18

 

Стаття 109.Відставка Президента України набуває чин­ності з моменту проголошення ним особисто заяви про відставку на засіданні Верховної Ради України.
 
Коментована стаття визначає порядок здійснення відставки Президента України як однієї з форм дострокового припинення його повноважень.
Відставка передбачає дострокове припинення повноважень Президента України за його власною ініціативою. Конституція регламентує порядок здійснення відставки глави держави лише за­гально, акцентуючи увагу на двох принципових моментах: а) Пре­зидент України повинен оголосити про свою відставку тільки осо­бисто; б) така заява має бути оголошена на засіданні Верховної Ради України.
Оскільки глава держави отримав свій мандат довіри безпосе­редньо від народу, той й складати свої повноваження має перед ним. Тому вимога оголошення Президентом своєї заяви про відставку на засіданні Верховної Ради є цілком логічною і обгрун­тованою, оскільки саме парламент уповноважений представля­ти народ і виступати від його імені.
Таким чином, процедура не може бути визнана дотриманою у разі проголошення заяви про відставку від імені Президента будь-якою іншою особою, а також, якщо вона буде проголоше­на не на засіданні Верховної Ради України, а перед іншими орга­нами державної влади чи будь-яким іншим способом, не перед­баченим Конституцією України, наприклад, шляхом публічного виступу, заявою по радіо або телебаченню.
Означені умови також мають служити гарантією єдності волі й вільного волевиявлення Президента України, виключити будь-який протиправний тиск на нього з боку інших осіб. Крім того, оголошення заяви глави держави про свою відставку на засіданні парламенту є гарантією того, що ця процедура буде легітимною: відкритою для широких кіл громадськості.
Конституція не містить певних вимог щодо змісту заяви Пре­зидента України про свою відставку. Зокрема, від Президента не вимагається обґрунтувати своє рішення чи назвати причини : підстави такого рішення. Головне, що обов'язково має прозвучати у такій заяві, — це те, що Президент дійсно прийняв рішення про відставку і це рішення є цілком свідомим та добровільним.
Відставка Президента України набуває чинності з моменту оголошення ним особисто відповідної заяви. Від цього ж моменту припиняються його повноваження. Відставку неможливо від­строчити на певний час або ж за якихось умов, що дає можливість виключити ситуацію, коли глава держави на засіданні парламенту заявляє, що йде у відставку після закінчення невідкладних справ, тобто через деякий час — через тиждень, місяць, при настанні відповідних подій тощо. Таке відстрочення відставки за Консти­туцією України є неможливим.
Спочатку Президент України має особисто підписати пись­мову заяву про відставку, оскільки усного оголошення в цьому разі навряд чи буде достатньо. При цьому в заяві про відставку доречно вказувати не тільки рік, місяць і день, а також і годину, з якої починається відставка. Це має досить важливе значення,оскільки юридично з моменту оголошення Президентом про :всю відставку його повноваження автоматично переходять до Прем'єр-міністра України, чим забезпечується безперервність виконання повноважень глави держави.
Оголошення Президентом України про свою відставку по­винне мати безповоротний характер: він не може після прийняття відповідного рішення оголосити, що передумав, і відкликати або скасувати свою заяву про відставку.
Водночас відставка є невідворотною, тобто ні парламент, ні український народ не можуть не прийняти відставку глави дер­жави, не можуть зобов'язати його продовжувати виконувати пре­зидентські повноваження проти його волі. Конституційно не пе­редбачається необхідність дачі згоди Верховної Ради України на відставку Президента України, оскільки його рішення не зале­жить від позиції парламенту. Не потрібно також прийняття Вер­ховною Радою рішення про те, що вона приймає відставку Пре­зидента, або прийняття нею якогось іншого акта для констатації закінчення повноважень глави держави, який іде у відставку. Вер­ховна Рада України повинна лише вирішити питання про призна­чення виборів нового Президента України відповідно до п. 7 ст. 85 Конституції України.