Стаття 105. Президент України користується правом недоторканності...

Published by Консультант on Сб, 03/21/2009 - 12:02

 

Стаття105.Президент України користується правом не­доторканності на час виконання повноважень.
За посягання на честь і гідність Президента України винні осо­би притягаються до відповідальності на підставі закону.
Звання Президента України охороняється законом і зберігаєть­ся за ним довічно, якщо тільки Президент України не був усунений з поста в порядку імпічменту.
Коментована стаття визначає юридичні гарантії діяльності Президента України.
Частина 1 коментованої статті передбачає, що глава держа­ви протягом строку своїх повноважень користується правом не­доторканності, тобто юридичним імунітетом. На відміну від недо­торканності народних депутатів, зміст якої досить чітко визначе­ний у ст. 80 Конституції України, зміст президентського імунітету в Основному Законі не розкривається.
За даних умов зміст права Президента на недоторканність слід розглядати у контексті того, як цей термін визначається у чинному законодавстві щодо інших посадових осіб, зокрема по­ложень ст. 27 Закону України від 22 березня 2001 р. «Про статус народного депутата України», ст. 20 Закону України від 23 груд­ня 1997 р. «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини» та ст. 13 Закону України від 15 грудня 1992 р. «Про ста­тус суддів». Системний аналіз змісту названих статей надає мож­ливість стверджувати, що в усіх випадках термін «недоторкан­ність» законодавець використовує для визначення однієї з юри­дичних гарантій діяльності певної посадової особи, яка має на меті забезпечити її незалежність і неупередженість при здійсненні своїх повноважень. Зміст недоторканності в усіх випадках поля­гає в тому, що певна посадова особа не може бути без згоди Вер­ховної Ради України притягнута до кримінальної відповідаль­ності, затримана чи заарештована. Обшук, затримання такої по­садової особи чи огляд її особистих речей і багажу, транспорту, жилого чи службового приміщення, а також порушення таємниці листування, телефонних розмов, телеграфної та іншої кореспон­денції і вживання інших заходів, що відповідно до закону обме­жують права і свободи даної особи, допускаються лише в разі, коли Верховною Радою України надано згоду на притягнення її до кримінальної відповідальності, якщо іншими способами одержати інформацію неможливо. Це дає підстави тлумачити зміст президентського імунітету аналогічно.
Згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 27 жовт­ня 1999 р. № 9-рп / 99 по справі про депутатську недоторканність кримінальна відповідальність настає з моменту набрання закон­ної сили обвинувальним вироком суду, а притягнення до кримі­нальної відповідальності як стадія кримінального переслідуван­ня починається з моменту пред'явлення особі обвинувачення у вчиненні злочину.
При цьому слід мати на увазі, що вчинення Президентом України злочину є підставою для його усунення з посади в поряд­ку імпічменту. Сутність цієї процедури саме і полягає в тому, щоб, усунувши Президента України з посади, позбавити його юридич­ного імунітету і надати можливість притягти його до криміналь­ної відповідальності.
Таким чином, недоторканність Президента України означає, що він може бути притягнутий до кримінальної відповідальності, затриманий чи заарештований тільки після усунення його з по­сади в порядку імпічменту. Обшук, затримання Президента Украї­ни або огляд його особистих речей і багажу, транспорту, жилого чи службового приміщення, а також порушення таємниці листу­вання, телефонних розмов, телеграфної та іншої кореспонденції та вживання інших заходів, що відповідно до закону обмежують його права і свободи, допускаються тільки в разі дострокового припинення його повноважень у порядку імпічменту, якщо інши­ми способами одержати інформацію неможливо.
Частина 2 коментованої статті містить охоронну норму, яка під загрозою притягнення до юридичної відповідальності забо­роняє посягати на честь і гідність Президента України. Цей при­пис слід тлумачити у контексті ст. З Конституції України, яка проголошує, що честь і гідність, недоторканність і безпека виз­наються в Україні найвищою соціальною цінністю й охороняють­ся законом. Чинне законодавство не передбачає особливої нор­ми про відповідальність за посягання на честь і гідність Прези­дента України, що є свідченням демократизму нашої держави і реальним втіленням принципу рівноправності всіх її громадян. Адже ст. 28 Конституції визнає за кожною людиною право на повагу до її гідності, незалежно від посади, яку вона обіймає, чи інших соціальних ознак.
За Цивільним кодексом України, який набуває чинності з 1 січня 2004 p., честь і гідність є особистими немайновими бла­гами, які охороняються цивільним законодавством. Стаття 297 ЦК України проголошує, шо кожен має право на повагу до його гідності та честі, визнає його недоторканними і закріплює право на звернення до суду з позовом про захист честі та гідності.
При вирішенні справи про захист честі й гідності Президен­та України судді мають виходити з того, що він є не просто однією з вищих посадових осіб, але й виступає уособленням держави у зовнішньо - і внутрішньополітичних відносинах. Тому образа чи наклеп на Президента України можуть розглядатися не тільки як посягання на громадянські права особи, що перебуває на цьому посту, але й як прояв неповаги до Української держави в цілому оскільки Президент є главою держави, і враховуватися при виз­наченні ступеня тяжкості вчиненого, спричинених посяганням наслідків і відповідно обсягу юридичної відповідальності право­порушника. При цьому слід мати на увазі, що не можуть розгля­датися як посягання на честь і гідність Президента України публічні виступи чи публікації в пресі з критикою президент­ського курсу в цілому або окремих рішень та актів глави держави.
Частина 3 коментованої статті закріплює, що звання Прези­дента України зберігається за ним довічно, крім випадку, коли його повноваження були достроково припинені в порядку імпічменту, тобто за підставами і процедурою, передбаченими ст. 111 Конституції України. Вказівка на звання Президента України має міститися в усіх офіційних зверненнях до особи, що займала цей пост, та у публічних повідомленнях про неї. Разом зі званням за колишнім Президентом України можуть зберігатися деякі гарантії, якими він користувався, перебуваючи на посту глави держави (особиста охорона, медичне обслуговування тощо), крім недоторканності.