Розділ X. Перехідні положення

Published by Консультант on Ср, 02/18/2009 - 20:38

 

1. Рішення про надання в користування земельних діля­нок, а також про вилучення (викуп) земель, прийняті від­повідними органами, але не виконані на момент введення у дію цього Кодексу, підлягають виконанню відповідно до вимог цього Кодексу.
        Даний пункт Перехідних положень підтверджує чинність рішень про надання та вилучення (викуп) земельних ділянок, які були прийняті до 1 січня 2002 р. відповідно до статей 17—19, 27—29, 31—34 ЗК України в редакції від 13 березня 1992 р., але не виконані до настання зазначеної дати. Йдеться про рішення сільських, селищних, міських, районних, облас­них рад та Верховної Ради України: 1) щодо надання земель­них ділянок громадянам та юридичним особам у користуван­ня; 2) щодо вилучення земельних ділянок для державних та громадських потреб; 3) щодо викупу земельних ділянок, які перебувають у колективній чи приватній власності, для дер­жавних і громадських потреб. Слід зауважити, що такі рі­шення мають бути прийняті відповідно до вимог ЗК України в редакції від 13 березня 1992 р. щодо процедури прийняття таких рішень. Так, якщо відповідна рада прийняла до 1 січня 2002 р. рішення про вилучення або викуп земельної ділянки для державних чи громадських потреб, але користувач чи власник земельної ділянки не погоджуються з таким рішен­ням, то з 1 січня 2002 р. таке рішення повністю втрачає силу і не підлягає виконанню.
        2. Клопотання і заяви щодо відведення земельних діля­нок, не вирішені на момент введення в дію цього Кодексу, реалізуються органами виконавчої влади та органами міс­цевого самоврядування відповідно до їх компетенції у по­рядку та з додержанням вимог цього Кодексу.
    Клопотання юридичних осіб та заяви громадян про надан­ня їм земельних ділянок у користування чи у власність, пода­ні ними до відповідних органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування до 1 січня 2002 р., щодо яких не були прийняті рішення про задоволення чи відхилення, під­лягають розглядові органами, які відповідно до цього Кодек­су мають право розглядати такі клопотання і заяви та прий­мати відповідні рішення. При цьому, якщо клопотання чи за­ява не можуть бути задоволені у розмірі, зазначеному в них, то відповідний орган має право запропонувати інший можли­вий варіант надання земельної ділянки у власність чи корис­тування. Так, якщо приватна юридична особа подала до 1 січ­ня 2002 р. клопотання про надання їй земельної ділянки у постійне користування, то орган виконавчої влади чи місце­вого самоуправління, до якого подане клопотання, може за­пропонувати надати цій юридичній особі земельну ділянку у власність чи оренду, оскільки відповідно до цього Кодексу приватні юридичні особи не мають права на отримання зе­мельних ділянок у постійне користування. Таке право мають лише державні та комунальні юридичні особи.
     3. У випадках, коли земельні ділянки надані в оренду до введення в дію цього Кодексу органами, повноваження яких з надання земельних ділянок з прийняттям цього Ко­дексу змінені, продовження строку оренди зазначених зе­мельних ділянок здійснюється органами, що мають право надання вказаних земель за цим Кодексом.
     До введення в дію цього Кодексу повноваження щодо надання земельних ділянок в оренду здійснювалися радами. З 1 січня 2002 р. надання земельних ділянок в оренду здійс­нюють органи, зазначені у п. 12 Перехідних положень. Згідно з цим пунктом до розмежування земель державної і кому­нальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у при­ватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів — відповідні ор­гани виконавчої влади. Таким чином, до розмежування зе­мель державної і комунальної власності продовження строків договорів оренди землі, укладених до 1 січня 2002 р., здійс­нюють: у межах населених пунктів — сільські, селищні чи міські ради, а за межами населених пунктів — відповідні дер­жавні адміністрації. Після розмежування земель державної і комунальної власності продовження строків договорів оренди землі, укладених до 1 січня 2002 р., будуть здійснювати орга­ни, зазначені у ст. 5 Закону України «Про оренду землі»: що­до земель, які перебуватимуть у державній власності — рай­онні, обласні, Київська і Севастопольська міські державні ад­міністрації, Рада міністрів АР Крим та Кабінет Міністрів України, а щодо земель, які перебуватимуть у комунальній власності — сільські, селищні та міські ради.
     4. Матеріали погодження питань, пов'язаних з вилучен­ням (викупом) земель, щодо яких на момент введення в дію цього Кодексу не прийнято відповідних рішень, підля­гають розгляду відповідно до цього Кодексу.
    Земельний кодекс України в редакції від 13 березня 1992 р., яка була чинною до 1 січня 2002 р., тобто до набрання чин­ності цим Кодексом, передбачав можливість вилучення та викупу земельних ділянок, які перебували відповідно у корис­туванні чи власності громадян та юридичних осіб, для дер­жавних та громадських потреб. Для проведення такого вилу­чення чи викупу Земельний кодекс 1992 р. визначав спе­ціальні правила (статті 31—34). Згідно зі ст. 31 цього Кодексу вилучення (викуп) земельних ділянок з метою передачі їх у власність або надання у користування громадянам, підприєм­ствам, установам і організаціям провадилося за згодою влас­ників землі й землекористувачів на підставі рішень Верховної Ради України та місцевих рад. Обов'язковою умовою такого вилучення (викупу) було їх попереднє погодження з власни­ками та користувачами земельних ділянок. Так, ст. 34 Кодек­су 1992 р. було визначено, що підприємства, установи і організації, заінтересовані у вилученні (викупі) земельних діля­нок, зобов'язані були до початку проектування погодити з власниками землі і землекористувачами та місцевими рада­ми, а також спеціально уповноваженими на те органами дер­жавного управління з охорони і використання земель місце розташування об'єкта, розмір ділянки та умови її вилучення (викупу) з урахуванням комплексного розвитку території, який би забезпечував нормальне функціонування на цій ді­лянці та прилеглих територіях усіх інших об'єктів, умови проживання населення і охорону навколишнього середовища. При цьому попереднє погодження місць розташування об'єк­тів, розмірів намічуваних для вилучення (викупу) земельних ділянок та умов їх відведення провадилися місцевими рада­ми, які мали право вилучати ці ділянки.
     Якщо на підставі затверджених матеріалів попереднього погодження місця розташування об'єкта на наміченій для вилучення (викупу) земельній ділянці, її розмірів та умов від­ведення відповідна рада не прийняла до 1 січня 2002 р. рішення про вилучення (викуп) земельної ділянки, то з 1 січ­ня 2002 р., тобто з моменту введення в дію цього Кодексу, рішення зазначених рад про попереднє погодження втрача­ють силу. Особа, зацікавлена у вилученні земельної ділянки після 1 січня 2002 р., повинна знову провести попереднє пого­дження відповідно до вимог ст. 151 Земельного кодексу, прий­нятого 25 жовтня 2001 р.
     5. Право на проведення розвідувальних робіт на земель­них ділянках за дозволами, одержаними до введення в дію цього Кодексу, зберігається до закінчення строку, обумов­леного дозволами.
    Якщо дозвіл на проведення розвідувальних робіт на земе­льних ділянках незалежно від форми власності наданий до 1 січня 2002 р., але розвідувальні роботи не були розпочаті або завершені до цієї дати, то він є чинним і після 31 грудня 2001 р., якщо строк чинності дозволу, встановлений при його наданні, не завершився.
    6. Громадяни та юридичні особи, які мають у постійно­му користуванні земельні ділянки, але за цим Кодексом не можуть мати їх на такому праві, повинні до 1 січня 2005 року переоформити у встановленому порядку право влас­ності або право оренди на них. При переоформленні права постійного користування земельними ділянками, надани­ми для ведення селянських (фермерських) господарств, у довгострокову оренду строк оренди визначається селянсь­ким (фермерським) господарством відповідно до закону. При цьому розмір орендної плати за земельні ділянки не повинен перевищувати розміру земельного податку.
     Згідно зі ст. 92 ЗК України, який набрав чинності 1 січня 2002 р., право постійного користування земельними ділянка­ми можуть набувати лише державні та комунальні юридичні особи. Громадяни та приватні юридичні особи не можуть ма­ти земельні ділянки на праві постійного користування. Однак у п. б Перехідних положень визначений перехідний період, протягом якого громадяни та юридичні особи, які набули зе­мельні ділянки на праві постійного користування до 1 січня 2002 р., але згідно з Кодексом не можуть мати їх на такому праві, повинні до 1 січня 2005 р. переоформити право постій­ного користування на право власності або право оренди. Вибір права на землю — права власності чи права оренди — здійс­нює особа, яка переоформлює право постійного користування землею. Однак, якщо земельна ділянка, надана громадянино­ві чи юридичній особі у постійне користування, не може бути передана їм у власність через заборони, визначені цим Кодек­сом, то така земельна ділянка може бути передана зазначе­ним громадянинові чи юридичній особі в оренду.
    За загальним правилом, при переоформленні права постій­ного користування на право власності власники земельних ді­лянок мають сплатити їх вартість. Однак кожний громадянин України має право отримати безоплатно у власність земельну ділянку у розмірі, зазначеному у ст. 121 цього Кодексу.
    При переоформленні права постійного користування зе­мельними ділянками на довгострокову оренду фермерські господарства користуються певними пільгами. По-перше, визначення строку довгострокової оренди земельної ділянки здійснюється не за домовленістю сторін, а фермерським госпо­дарством в односторонньому порядку. По-друге, розмір оренд­ної плати за земельні ділянки, право постійного користуван­ня на які переоформлене на право оренди, не може перевищу­вати розміру земельного податку.
     7. Громадяни та юридичні особи, що одержали у влас­ність, у тимчасове користування, в тому числі на умовах оренди, земельні ділянки у розмірах, що були передбачені раніше діючим законодавством, зберігають права на ці ділянки.
     Даний пункт перехідних положень підтверджує чинність прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки у роз­мірах, у яких ці ділянки були надані у власність, тимчасове користування, в тому числі оренду, до 1 січня 2002 р. Слід за­значити, що потреби в такому підтвердженні немає, оскільки даний Кодекс не обмежує розміри земельних ділянок, які мо­жуть бути у власності чи оренді громадян та юридичних осіб. Обмеження, визначені у п. 13 Перехідних положень, є тимча­совими.
     8. Сільськогосподарські підприємства, які до введення у дію цього Кодексу уклали з власниками земельних часток (паїв) договори оренди, можуть, за бажанням власників цих часток (паїв), замовити землевпорядній організації виконання землевпорядних робіт, необхідних для виділен­ня земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості), видачі їх власникам державних актів на право власності на зем­лю та оплатити виконання таких робіт. Сільськогосподар­ське підприємство мас переважне право на оренду земель­них ділянок у таких громадян на строк, що був обумовле­ний у договорі оренди земельної частки (паю), або, за погодженням сторін, на інший строк.
    Як відомо, протягом 1992—1999 років практично всі колек­тивні та інші недержавні сільськогосподарські підприємства України отримали землю у колективну власність, а їх чле­ни — право на земельну частку (пай) з цих земель, яке по-свідчувалося сертифікатами на право на земельну частку  (пай). Відповідно до Указу Президента України «Про невід­кладні заходи щодо прискорення реформування аграрного се­ктора економіки» від 3 грудня 1999 р. протягом 2000 року переважна більшість таких сільськогосподарських підпри­ємств були реорганізовані у сільськогосподарські підприємст­ва ринкового типу (приватні підприємства, товариства з обме­женою відповідальністю, фермерські господарства тощо), які здійснюють свою діяльність на основі не колективної, а при­ватної власності на землю та майно. При цьому всі колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, за винятком невеликої кількості з них, що стали засновниками сільськогосподарських підприємств ринкового типу, припи­нили членство у колективних господарствах, маючи право на земельну частку (пай). Оскільки земельна частка (пай) є умо­вною земельною ділянкою, межі та місцерозташування якої не визначені в натурі, то переважна більшість власників земе­льних часток (паїв) передали такі паї в оренду, як правило, тому сільськогосподарському підприємству, яке стало право­наступником колишнього колективного сільськогосподарсь­кого підприємства. Водночас кожен власник земельної част­ки (паю) має право виділити його в натурі й отримати у при­ватну власність безоплатно земельну ділянку, право на яку посвідчується державним актом на право приватної власності на землю. Роботи щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі здійснюються землевпорядними організаціями за пла­ту. На жаль, селяни — власники земельних часток (паїв) не завжди можуть оплатити вартість таких робіт і отримати за­мість земельної частки (паю) конкретну земельну ділянку у приватну власність. Тому в даному пункті Перехідних поло­жень міститься рекомендація сільськогосподарським підпри­ємствам, які орендують земельні частки (паї) у їх власників, надавати останнім допомогу в оплаті робіт щодо виділення зе­мельних часток (паїв) у натурі. З метою компенсації сільсько­господарському підприємству витрат з оплати таких робіт громадяни, які отримують земельні ділянки замість земель­них часток (паїв), зобов'язуються передати їхні земельні ділянки в оренду такому сільськогосподарському підприємст­ву, яке утримуватиме певну частину орендної плати за земе­льні ділянки аж до повної компенсації понесених ним витрат на оплату землевпорядних робіт. На практиці з метою реа­лізації положень даного пункту сільськогосподарське підпри­ємство, власник земельної частки (паю) та землевпорядна ор­ганізація укладають тристоронню угоду, в якій викладаються зазначені зобов'язання сторін.
   9. Громадяни — власники земельних часток (паїв) мо­жуть виділяти земельні ділянки в натурі (на місцевості) єдиним масивом.
   Громадянин — власник земельної частки (паю) має право на виділення належної йому частки в натурі у вигляді земель­ної ділянки. Однак не всі громадяни, ставши власниками зе­мельних ділянок, можуть самостійно використовувати їх за цільовим призначенням — для ведення товарного сільського­сподарського виробництва чи особистого селянського госпо­дарства. Крім цього, враховуючи невеликий розмір земельної ділянки, отриманої шляхом виділення у натурі земельної ча­стки (паю), який у середньому по країні становить 4 га, влас­ники таких земельних ділянок часто виявляють бажання об'єднуватися з метою спільного обробітку чи спільного вико­ристання таких ділянок, а також з метою передачі їх в оренду фермерському господарству чи сільськогосподарському підп­риємству. Таким чином, даний пункт Перехідних положень надає громадянам — власникам земельних часток (паїв) пра­во на виділення належних їм паїв єдиним масивом. Це озна­чає, що виділені в натурі ділянки таких громадян мають бути розміщені суміжно (одна біля одної) і на одному полі, якщо сумарний розмір земельних ділянок, що виділяються в натурі єдиним масивом, дорівнює розміру поля. З метою виділення земельних часток (паїв) єдиним земельним масивом їх влас­ники повинні подати до відповідної ради заяви з проханням про виділення земельних паїв єдиним масивом.
   10. Рішення про розмежування земель державної і ко­мунальної власності в межах населених пунктів приймають відповідні сільські, селищні, міські ради за погоджен­ням з органами виконавчої влади, а за межами населених пунктів — органи виконавчої влади за погодженням з від­повідними органами місцевого самоврядування. Кабінет Міністрів України здійснює:
    а) визначення меж земельних ділянок, на яких роз­міщені об'єкти нерухомого майна, що належать до сфери управління Президента України, Верховної Ради України, Конституційного Суду України, Верховного Суду України, Вищого арбітражного суду України, Генеральної прокура­тури України, центральних органів виконавчої влади, На­ціональної академії наук України, державних галузевих академій наук, інших державних наукових установ та орга­нізацій;
    б) визначення меж земельних ділянок, на яких розміщені об'єкти нерухомого майна, що перебувають у сфері управлін­ня Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської і Севастопольської міських державних адміністра­цій.
    Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації визначають межі земельних ділянок, на яких розміщені об'єкти нерухомого майна, що перебувають у сфері управ­ління районних державних адміністрацій.
    У п. 10 Перехідних положень викладений основний підхід до розмежування земель державної і комунальної власності. Варіанти такого розмежування в межах населених пунктів розробляються і затверджуються відповідною сільською, се­лищною чи міською радою, а органи виконавчої влади мають лише право погодження запропонованого радою варіанту роз­межування, що передбачає або надання згоди, або накладен­ня своєрідного «вето». В останньому випадку рада має підго­тувати інший варіант розмежування земель. При проведенні розмежування земель державної і комунальної власності за межами населених пунктів варіант розмежування розробля­ється та затверджується відповідним органом виконавчої вла­ди, а відповідна рада має лише право погодження запропоно­ваного цим органом варіанту.
    При розмежуванні земель державної і комунальної власності як у межах населених пунктів, так і за їх межами право визначення меж земельних ділянок, на яких розташовані зазначені у підпунктах «а» і «б» цього пункту об'єкти, належить Кабінету Міністрів України, а право визначення меж земельних ділянок, на яких розміщені об'єкти нерухомого майна, що перебувають у сфері управління районних державних адміністрацій, належить Раді міністрів АР Крим, обласній Київській і Севастопольській міським державним адміністраціям.
    11. Витрати, пов'язані із розмежуванням земель дер вної та комунальної власності, здійснюються за раху коштів відповідних бюджетів.
     Як зазначено у п. 10 Перехідних положень, розмежува-земель державної і комунальної власності здійснюють як ор ни державної виконавчої влади, так і органи місцевого самов дування. Залежно від органу, який здійснює таке розмежув ня, фінансування робіт з розмежування здійснюється за р нок відповідно державного та місцевих бюджетів. Детал порядок фінансування робіт з розмежування земель держав;, та комунальної власності визначається Законом України «Г; розмежування земель державної та комунальної власності»;
    12. До розмежування земель державної і комуналь власності повноваження щодо розпорядження землям: межах населених пунктів, крім земель, переданих у при тну власність, здійснюють відповідні сільські, селии міські ради, а за межами населених пунктів — відлові органи виконавчої влади.
     У п. 12 Перехідних положень визначений тимчасовий рядок здійснення функції власника земель, які перебувают власності держави, тобто функції розпорядження цими з лями. Зазначений тимчасовий порядок діятиме до заверш ня розмежування цих земель на землі державної та комуна ної власності. Після завершення розмежування земель розпорядження ними буде здійснюватися в порядку, визначеному у статтях 83 та 84 Земельного кодексу.
     Згідно зі ст. 83 Кодексу повноваження щодо розпоряджен­ня землями комунальної власності покладені на органі місце­вого самоврядування — ради. А статтею 84 Кодексу визначе­но, що розпорядження землями державної власності є вик­лючною прерогативою органів державної виконавчої влади. Однак до проведення розмежування розпорядження землями державної власності, розташованими у межах населених пунк­тів, здійснюють не державні органи, а органи місцевого само­врядування — сільські, селищні та міські ради, а за їх межа­ми — органи державної виконавчої влади.
   Слід підкреслити, що в цьому пункті йдеться про тимчасо­вий порядок здійснення лише функції розпорядження зем­лями державної власності від імені держави — власника та­ких земель. Розпорядження землями передбачає здійснення відчуження земельних ділянок шляхом їх продажу (прива­тизації), а також передачу земельних ділянок у постійне користування чи оренду. Проте функцію розпорядження зем­лями державної власності слід відрізняти від функції управ­ління земельним фондом країни. Якщо розпорядження зем­лями державної власності є функцією їх власника, яка по­ширюється виключно на землі, які перебувають у власності держави, то управління землями є функцією держави як по­літичного суверена і поширюється на весь земельний фонд країни незалежно від форми власності на земельні ділянки. До функцій управління земельним фондом належать моніто­ринг ґрунтів, здійснення державного контролю за викорис­танням та охороною земель, ведення державного земельного кадастру, затвердження проектів та схем землеустрою, ре­єстрація прав на земельні ділянки та видача громадянам та юридичним особам документів, що посвідчують їх права на земельні ділянки.
   Згідно зі ст. 143 Конституції України окремі повноважен­ня органів виконавчої влади можуть надаватися (делегувати­ся) законом органам місцевого самоврядування. Так, згідно зі ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Украї­ні» від 21 травня 1997 р. ряд повноважень органів державної
влади був делегований виконавчим органам сільських, селищ­них та міських рад. Так, виконавчим органам сільських, сели­щних та міських рад були делеговані повноваження щодо:
   1) реєстрації суб'єктів права власності на землю; реєстрації права користування землею і договорів на оренду землі;
   2) видачі документів, що посвідчують право власності і право користування землею;
   3) організації і ведення земельно-кадастрової документа­ції;
   4) погодження проектів землеустрою;
   5) здійснення контролю за виконанням проектів і схем зем­леустрою, проектів внутрішньогосподарського землеустрою. Однак даний пункт Перехідних положень не визначає поря­док здійснення управління земельним фондом країни, а отже не змінює порядок здійснення органами місцевого самовряду­вання делегованих їм функцій управління земельним фондом країни.
   13. На період до 1 січня 2010 року громадяни і юридич­ні особи можуть набувати право власності на землі сільсь­когосподарського призначення загальною площею до 100 гектарів. Ця площа може бути збільшена у разі успадку­вання земельних ділянок за законом.
   Пунктом 13 Перехідних положень установлений тимчасо­вий мораторій на придбання у власність громадянами та юри­дичними особами земельних ділянок сільськогосподарського призначення у розмірі, що перевищує 100 гектарів. Морато­рій поширюється на всі види земель сільськогосподарського призначення, які набуваються у приватну власність, а саме на землі для ведення товарного сільськогосподарського вироб­ництва, особистого селянського господарства та садівництва. Мораторієм визначається граничний сукупний розмір земель сільськогосподарського призначення незалежно від того, якою кількістю земельних ділянок — однією, двома чи більше — вони представлені. Однак, якщо громадянин успадковує за законом земельну ділянку сільськогосподарського призначення, вже маючи у приватній власності земельну ділянку (земельні ділянки) сільськогосподарського призначення площею 100 гек­тарів, то в такому випадку загальна площа земель сільсько­господарського призначення, що перебуватиме у приватній власності громадянина, може бути збільшена на площу успад­ковуваної земельної ділянки і перевищуватиме 100 гектарів. Мораторій на придбання у приватну власність земель сільсь­когосподарського призначення загальною площею 100 гекта­рів діє до 1 січня 2010 р. Як передбачається, до завершення дії цього мораторію в нашій країні буде повністю сформоване законодавство про ринковий обіг земель та створені інші інс­титути ринкового впливу держави на процеси переходу права власності на землю з тим, щоб уникнути таких негативних суспільних явищ, як спекуляція землею, концентрація зе­мель, особливо сільськогосподарських угідь, у руках невели­кої кількості осіб, обезземелення селян тощо.
   14. До 1 січня 2005 року забороняється внесення права на земельну частку (пай) до статутних фондів господарсь­ких товариств.
    Внесення права на земельну частку (пай), як і іншого май­на чи майнових прав, до статутного фонду господарського то­вариства тягне за собою і перехід права власності на земельну частку (пай) до господарського товариства. Пунктом 14 Пе­рехідних положень установлений мораторій на таку переда­чу. Дане положення обумовлене занепокоєністю щодо можли­вого відтворення так званих колективних сільськогосподар­ських підприємств, які були в результаті цілеспрямованої державної політики реорганізовані у сільськогосподарські господарства ринкового типу, в новій, «ринковій» формі.
   15. Встановити, що громадяни та юридичні особи, які мають у власності земельні ділянки для ведення селянсь­кого (фермерського) господарства та іншого товарного сільськогосподарського виробництва, а також громадяни України — власники земельних часток (паїв) не вправі до 1 січня 2005 року продавати або іншим способом відчужу­вати належні їм земельні ділянки та земельні частки (паї),
крім міни, передачі їх у спадщину та при вилученні земель для суспільних потреб.
   У п. 15 Перехідних положень установлений мораторій на відчуження ряду земель сільськогосподарського призначення на підставі певних цивільно-правових угод. По-перше, даний мораторій поширюється на відчуження таких видів земель сільськогосподарського призначення, як: земельні ділянки, надані для ведення товарного сільськогосподарського вироб­ництва; земельні ділянки, надані для ведення фермерського господарства (такі ділянки є різновидом земель для ведення товарного сільськогосподарського виробництва); земельні част­ки (паї), власники яких мають право на отримання у влас­ність земельних ділянок зі складу земель для ведення товар­ного сільськогосподарського виробництва. При цьому під да­ний мораторій не підпадає відчуження таких видів земель сільськогосподарського призначення, як землі, надані грома­дянам для ведення особистого селянського господарства та са­дівництва. По-друге, даний мораторій забороняє лише відчу­ження земельних ділянок сільськогосподарського призначен­ня, яке здійснюється на підставі таких цивільно-правових угод, як купівля-продаж та дарування. Водночас мораторій не поширюється на відчуження земель сільськогосподарсько­го призначення на підставі договору міни. При цьому не ви­магається, щоб обидві сторони за договором міни відчужува­ли земельні ділянки. Даний пункт допускає обмін земельної ділянки на іншу річ, наприклад, автомобіль, будинок тощо. Крім цього, мораторій не поширюється на такі види переходу права власності на землю, як успадкування ділянки за зако­ном чи заповітом, викуп земельних ділянок для суспільних потреб, а також у разі звернення стягнення на земельну діля­нку за рішенням суду. Іншими словами, даний пункт Пере­хідних положень не містить мораторію на передачу земель­них ділянок сільськогосподарського призначення у заставу (іпотека).
   16. Громадянам — власникам земельних часток (паїв) за їх бажанням виділяються в натурі (на місцевості) земельні ділянки з видачею державних актів на право власнос­ті на землю.
   У даному пункті перехідних положень закріплена норма про те, що кожний власник земельної частки (паю) має право на виділення у натурі належної йому земельної частки (паю) у вигляді земельної ділянки та одержання державного акта на право приватної власності на землю. Для виділення зе­мельної частки (паю) у натурі потрібно, щоб її власник ви­явив таке бажання шляхом подання до відповідної ради заяви про виділення земельної частки (паю) у натурі. Роботи по ви­діленню земельних часток (паїв) у натурі та видачі їх власни­кам державних актів на право приватної власності на землю здійснюються державними або приватними землевпорядними організаціями, які мають ліцензії на виконання таких робіт. Якщо роботи з виділення земельних часток (паїв) у натурі фінансуються з бюджету, то договори з землевпорядними ор­ганізаціями на виконання зазначених робіт укладають відпо­відні ради. Якщо ж такі роботи фінансуються сільськогоспо­дарськими підприємствами, які орендують земельні частки (паї), власниками земельних часток (паїв) або іншими осо­бами, то зазначені договори з землевпорядними організація­ми укладають відповідно сільськогосподарські підприємства, власники земельних часток (паїв) або інші особи.
   17. Сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючи-ми документами при реалізації ними права вимоги на від­ведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства. Сертифікати на право на зе­мельну частку (пай) с дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.
   Сертифікати на право на земельну частку (пай) є виданими державою документами, які підтверджують наявність у особи права на земельну частку (пай). За своєю юридичною приро­дою право на земельну частку (пай) є правом на частку землі із земель колишнього колективного чи іншого сільськогосподарського підприємства, яке отримало землю у колективну власність. Оскільки місцезнаходження та межі земельної час­тки (паю) на місцевості не визначені, то її розмір визначаєть­ся в умовних кадастрових гектарах. Тому, маючи земельну частку (пай), її власник цілком природно може або здійснити її відчуження на підставах та у випадках, не заборонених цим  Кодексом, або ж вимагати виділення її в натурі у вигляді зе­мельної ділянки.
   Слід зазначити, що відповідно до Указу Президента Украї­ни «Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки» від 3 грудня 1999 р. сертифіка­ти на право на земельну частку (пай) проголошувалися право-встановлюючими документами, що засвідчують право володін­ня, користування та розпорядження земельною часткою (па­єм). На цій підставі селянам — власникам земельних часток (паїв) було рекомендовано передавати земельні частки (паї) в оренду. Даним пунктом Перехідних положень уточнюється юридичне значення сертифіката як правоустановлюючого до­кумента, що дає власникові земельної частки (паю) лише пра­во на виділення частки у натурі. Тим самим фактично встанов­лена заборона на передачу після 1 січня 2002 р. земельних час­ток (паїв) в оренду. Сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення земельної частки (паю) у натурі у вигляді земельної ділянки та видачі її власникові державно­го акта на право приватної власності на землю. У разі отриман­ня державного акта сертифікат підлягає поверненню районній державній адміністрації, яка його видала.